Istnieje niewielka grupa ludzi, którą dotykają choroby tak dziwne, że trudno uwierzyć w ich obecność. Są to choroby bardzo rzadkie, niejednokrotnie dotyczące zaledwie ułamka procenta całej populacji ludzkiej. Naukowcy i lekarze rozkładają ręce, bo tylko w niektórych przypadkach udaje się chorym pomóc. Oto 6 najdziwniejszych chorób, które dotykają nieszczęśliwców na całym świecie.
Zespół Alicji w Krainie Czarów
Zaburzenie psychosensoryczne dotykające głównie dzieci w wieku 5-10 lat, choć zdarza się, że choroba dotyka także dorosłych. Objawem tego schorzenia są halucynacje, najczęściej dotyczące postrzegania wielkości świata. Chorym wydaje się często, że otaczający świat bardzo się zmniejszył lub przeciwnie – wszystko wydaje się większe niż jest w rzeczywistości. I tak samochód zaparkowany przed domem może wydawać tak mały jak zabawkowa koparka, a pies w ogrodzie tak duży jak niedźwiedź. Zaburzenia postrzegania mogą dotyczyć także niektórych części swojego ciała – np. uszu lub stóp. Choroba najczęściej ustępuje z wiekiem.
Planujesz zabieg z zakresu chirurgii plastycznej czy medycyny estetycznej?
Masz pytania, zaplanuj wizytę u naszego specjalisty
Zapraszam
Arkadiusz Kuna
Zespół eksplodującej głowy
Choć nazwa tej choroby wydaje się zabawna, jej objawy z pewnością do zabawnych nie należą. Osoby cierpiące na tę chorobę, są wybudzani ze snu z powodu głośnego huku w swojej głowie. Dźwięk może przypominać głośne trzaskanie drzwiami lub strzał z broni palnej lub bomby. Niektórzy chorzy są wybudzani w ten sposób nawet kilka razy w ciągu jednej nocy. Zbyt częste nawroty „eksplozji” mogą powodować inne choroby, a także powodować lęk przed zasypianiem.
Syndrom chodzącego trupa
Lub inaczej – zespół Cotarda. Jest to bardzo rzadkie zaburzenie psychiczne, towarzyszące często ciężkiej postaci depresji lub schizofrenii. Osoba cierpiąca na tę chorobę jest przekonana o tym, że jest martwa. Chory neguje istnienie swoich narządów wewnętrznych lub twierdzi, że jego ciało gnije. Choroba jest elementem innych zaburzeń psychicznych i najczęściej leczona jest farmakologicznie.
Srebrzyca
Nie jest to choroba spowodowana wadami genetycznymi, a przyjmowaniem w różny sposób: doustnie, przez skórę lub drogi oddechowe – związków srebra. Objawem choroby jest niebiesko-szara skóra. Dziś jest to choroba bardzo rzadka i najczęściej dotyczy pracowników kopalni srebra w biednych krajach. Kiedyś na srebrzycę cierpiała część arystokracji europejskiej, która często nosiła srebrną biżuterię i używała wyłącznie srebrnych naczyń i sztućców. To stąd prawdopodobnie zaczerpnięto określenie „błękitna krew”
Progeria – dziecięcy staruszkowie
Jest to choroba genetyczna, której objawem jest przyspieszony proces starzenia. Ludzie cierpiący na to schorzenie żyją średnio 13 lat. W ciągu kilku lub kilkunastu lat życia, organizm chorych starzeje się tak szybko jak u zdrowego człowieka w ciągu 90 lat. Dzieci z tym zaburzeniem najczęściej są łyse i niskorosłe, mają cienką, pomarszczoną skórę i zapadnięte policzki. Szacuje się, że na całym świecie żyje około 200-250 osób chorujących na progerię.
Hipertrichoza – syndrom wilkołaka
Na tę bardzo rzadką, genetyczna chorobę cierpi około 50-100 osób na całym świecie. Najbardziej widocznym objawem tej choroby jest nadmierne owłosienie, zarówno u kobiet i u mężczyzn. Gęste włosy pojawiają się na twarzy oraz całym ciele chorego. Ponadto, objawami są także przerost dziąseł i wysunięcie ust, podwójny rzad zębów oraz dość duża głowa. Osoby żyjące z tą chorobą na co dzień spotykają się z dyskryminacją. Dawniej uznawano, że osoby te nie są tak naprawdę ludźmi i przypisywano im cechy zwierzęce: wilka lub niedźwiedzia.
Autorka: Klaudia dziennikarka/blogerka