Zabiegi z użyciem botoksu są jednymi z najczęściej wykonywanych procedur z zakresu medycyny estetycznej, które niwelują i zapobiegają starzeniu się skóry. Pomimo ogromnej popularności oraz bezpieczeństwa stosowania, wokół zabiegów z użyciem botoksu narosło sporo krzywdzących mitów. Oto najpopularniejsze z nich:
1. Botoks jest toksyczny i niebezpieczny
Botoks to oczyszczona pochodna białka botulinowego i jako taki jest w pełni bezpieczny do zastosowania w medycynie estetycznej. To błędne myślenie o botoksie wynika przede wszystkim z faktu, że preparat pochodzi od toksyny botulinowej, która głównie kojarzy się… z zatruciem pokarmowym. W ciągu ostatnich 20 lat nie odnotowano długotrwałych skutków ubocznych po zastosowaniu botkosu pomimo milionów zabiegów na całym świecie
Planujesz zabieg z zakresu chirurgii plastycznej czy medycyny estetycznej?
Zapraszam
Arkadiusz Kuna
2. Zabiegi z użyciem botoksu są bolesne
Do zaaplikowania preparatu konieczne jest użycie igieł, jednak najczęściej są one tak cienkie, że pacjent odczuwa jedynie lekki dyskomfort. U niektórych pacjentów stosuje się specjalny krem znieczulający działający miejscowo, jednak wielu pacjentów nie potrzebuje znieczulenia.
3. Botoks to taki sam wypełniacz jak inne
Pomimo tego, że cel jest taki sam – tzn. poprawić jakość skóry i spłycić zmarszczki, to botoks działa zupełnie inaczej. Botoks rozluźnia mięśnie twarzy odpowiedzialne za ekspresję. Wypełniacze działają na obszary w których skóra straciła dawną objętość i gęstość. Botoks czasem stosuje się profilaktyce przeciwstarzeniowej u osób, które mają tendencję do nadmiernej ekspresji.
4. Botoks powoduje „zamrożenie” twarzy i efekt maski
Prawidłowo wprowadzony botoks nie wpływa na całkowity zanik mimiki twarzy. Zadaniem zabiegów z użyciem botoksu jest rozluźnienie niektórych mięśni, a celem naturalny wyraz twarzy z wyraźnym efektem odmłodzenia.
5. Zabiegi z użyciem botoksu można wykonywać samodzielnie
Choć na szczęście niewielu to robi, to się ciągle zdarza i w niektórych środowiskach panuje właśnie takie przekonanie. Choć odmładzanie z użyciem botoksu rzeczywiście nie jest bardzo inwazyjna procedurą, to jest to zabieg medyczny, który może być przeprowadzony wyłącznie przez wykwalifikowanego lekarza w środowisku zapewniającym bezpieczeństwo.
6. Efekty po zabiegu z użyciem botoksu są trwałe
Zdecydowanie mit. Efekty zabiegu utrzymują się kilka miesięcy w zależności od rozmiaru problemu i indywidualnych cech pacjenta. Najczęściej po pierwszych 5 lub 5 miesiącach działanie preparatu zaczyna ustępować.
7. Botoks przeznaczony jest wyłącznie dla kobiet
Ten mit na szczęście odchodzi już w zapomnienie. Mężczyźni coraz chętniej odwiedzają gabinety medycyny estetycznej i decydują się na zabiegi z użyciem botoksu. Zwykle u panów stosuje się nieco wyższe dawki, ponieważ ich mięśnie twarzy są silniejsze.
8. Zmarszczki po ustąpieniu botoksu wyglądają gorzej
Po ustąpieniu efektów działania botoksu, skóra odzyskuje taką samą jakość, jaka była przed jego zastosowaniem. Ten mit może wynikać z pewnego wrażenia, które spowodowane jest najpierw widoczną poprawą wyglądu twarzy, która po zaprzestaniu stosowania botoksu, wraca do dawnej formy.
9. Botoks działa natychmiast po zastosowaniu
Efekty zabiegu widoczne są szybko, jednak nie natychmiast po wstrzyknięciu botoksu. Rezultaty widoczne są stopniowo. Po około 8 lub 10 dniach można ocenić ostateczny efekt.
Zabiegi z użyciem botoksu to bardzo popularna procedura z zakresu medycyny estetycznej pomagająca uzyskać realna poprawę wyglądu skóry i efekt odmłodzenia. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania go, warto przede wszystkim zapytać fachowca w tej dziedzinie, który będzie w stanie określić czy w Twoim przypadku botoks to dobre rozwiązanie.