Kontakt / Cennik
Wróć do bloga
Tatuaż pamiątką na całe życie? Niekoniecznie!

Tatuaż pamiątką na całe życie? Niekoniecznie!

W dzisiejszych czasach tatuaże nie robią już na nikim większego wrażenia. Jeszcze 20, 30 lat temu kojarzyły się z osobami o więziennej przeszłości. Tatuaż był naznaczeniem, które pozytywne odbierane było tylko w niektórych kręgach – najczęściej takich, z którym większa część społeczeństwa nie chciała mieć wiele wspólnego. Te czasy mamy już za sobą i współcześnie tatuaż to sposób na ozdabianie ciała i wyrażenie siebie.

Powody poddania się zabiegowi usuwania tatuażu

Niestety, tatuaże robione pod wpływem impulsu lub w sposób nieprofesjonalny w pewnym momencie mogą zacząć przeszkadzać. Wiele osób, szczególnie w młodym wieku decyduje się na zrobienie tatuażu. O ile wybór wzoru i umiejscowienia na ciele jest przemyślane, zwykle nie ma problemu. Tatuaż noszony jest dumnie, bo zwykle dobrze wygląda, a za wzorem ukryte jest jakieś głębsze przesłanie lub myśl istotna dla samego właściciela. Takie tatuaże najczęściej powstają już po ukończeniu 25 roku życia. Zwykle są jakimś symbolem lub znakiem czegoś ważnego dla samego właściciela.
usuwanie_tatuazuNie zawsze jednak tak się sprawy mają i czasem pod wpływem młodzieńczej porywczości, decydujemy się na coś co ani nas nie wyraża, ani nie dodaje nam uroku. Niekiedy też, poprzez brak odpowiedniej ostrożności, zdarza się, że wizja przyszłego tatuażu jawi się niczym dzieło sztuki, a przez brak umiejętności wykonującego, wychodzi koszmarek, który towarzyszy właścicielowi na co dzień. Współcześnie, coraz więcej kobiet usuwa skutki nieudanego makijażu permanentnego, szczególnie na brwiach. Dorysowany łuk brwiowy jest właściwie tatuażem, dlatego usuwa się go w taki sam sposób jak wszystkie inne.
Jeszcze kilkanaście lat temu, tatuaż był decyzją na całe życie. Każdy, kto się na niego decydował musiał mieć całkowitą świadomość tego, że niezależnie od efektów, ozdoba na ciele pozostanie do końca jego dni. Dlatego, pomimo wszystko tatuaże często były ukryte pod ubraniem i były intymną sprawą właściciela.
Wraz z rozwojem współczesnej technologi oraz medycyny, znaleziono sposoby aby niechciane tatuaże usunąć. Pomimo coraz lepszych efektów zabiegu, usuwanie tatuażu wciąż nie jest zabiegiem ani prostym, ani przyjemnym. Wciąż istnieje kilka przeciwwskazań do wykonania zabiegu usuwania tatuażu i warto przy konsultacji z lekarzem być całkowicie szczerym co do swojego stanu zdrowia oraz słuchać jego wskazań. Tatuaże usuwane są z pomocą specjalnego lasera, który mówiąc potocznie – rozbija pigment w skórze. Aby całkowicie usunąć tatuaż nie wystarczy jeden zabieg. Zwykle wykonuje się ich kilka w kilkutygodniowych odstępach czasu.

Planujesz zabieg z zakresu chirurgii plastycznej czy medycyny estetycznej?

Masz pytania, zaplanuj wizytę u naszego specjalisty

Zapraszam

Arkadiusz Kuna

Jakie są przeciwwskazania do wykonania zabiegu usunięcia tatuażu

– ciemna karnacja – jeśli twoja skóra jest śniada, bo zabiegu może pozostać białawy ślad
– tatuaże zajmujące duża część powierzchni ciała – może być problem z całkowitym usunięciem tatuażu zajmującego np. całą rękę. Laser nie rozbija w taki sam sposób wszystkich barwników.
– skłonność do bliznowaceń
– choroby związane z zaburzeniami funkcjonowania tkanki łącznej
tatoo-1527443Zabiegi najlepiej sprawdzają się w przypadku usuwania małych tatuaży. Współczesne metody pozwalają osiągnąć coraz lepsze efekty. W przypadku małych tatuaży w których użyto tradycyjnych odcieni barwnika, efekt całkowitego usunięcia widoczny jest już po 3 lub 4 zabiegach.

W trakcie i po zabiegu usunięcia tatuażu

– zabieg nie jest całkowicie bezbolesny. Niektóre osoby dość mocno odczuwają ból podczas uderzeń lasera, choć wiele doświadczonych osób mówi, że jest on mniejszy niż przy samym wykonywaniu tatuażu
– nie wszystkie barwniki w takim samym stopniu są usuwalne. Niektóre z nich np. pomarańcz lub błękit mogą pozostać na skórze na zawsze
– jeśli barwnik został zaaplikowany bardzo głęboko w skórze – może się okazać, że usunięcie tatuażu nie będzie możliwe
– po zabiegu skórę należy okładać, odpowiednio natłuszczać a czasem smarować maścią z antybiotykiem.
– przez kilka tygodni po zabiegu nie są wskazane kąpiele słoneczne.
– po zabiegu mogą powstać blizny
Decyzja o wykonaniu tatuażu powinna być przemyślana. Na szczęście, metody ich usuwania są coraz lepsze i niosą za sobą coraz mniej skutków ubocznych. Nie mniej, warto dobrze przemyśleć swoją decyzję, bo usuwanie efektów spontanicznych decyzji może niepotrzebnie kosztować nas zbyt wiele.
Autorka tekstu: Klaudia / dziennikarka, blogerka