Kontakt / Cennik
Wróć do bloga
Ocet jabłkowy? Może być dobrym kosmetykiem dla Twojej skóry!

Ocet jabłkowy? Może być dobrym kosmetykiem dla Twojej skóry!

Ocet jabłkowy, to nieco zapomniany, ale znany od setek lat preparat do pielęgnacji skóry. Stosowanie octu jabłkowego może przynieść skórze szereg korzyści, jednak czasem zdecydowanie trzeba go unikać. Przy jakiego rodzaju skórze można z powodzeniem stosować ocet jabłkowy, w jakich problemach skórnych może pomóc a kiedy zdecydowanie go unikać?
Ocet jabłkowy znany był już starożytności do leczenia niektórych chorób skóry oraz do leczenia ran. Naukowcy twierdzą, że ocet jabłkowy wykorzystywany w celach zdrowotnych był już przez Hipokratesa, a Kleopatra używała go do tworzenia mikstur miłosnych. To jeden z najsilniej działających naturalnych preparatów do pielęgnacji. Ma właściwości przeciwgrzybicze, przeciwbakteryjne i wykazuje działanie przeciwzapalne. Ocet powstaje w procesie fermentacji jabłek. Można go zrobić samodzielnie w domu lub kupić w sklepie. Aby ocet jabłkowy był skuteczny dla skóry, powinien być jak najbardziej naturalny i nie poddany pasteryzacji.

Kiedy ocet jabłkowy może być cudownym kosmetykiem?

Ocet jabłkowy nie zawsze może być stosowany. W przypadku skóry płytko unaczynionej lub wrażliwej, trzeba podchodzić do jego cudownych właściwości z dużą ostrożnością. Ocet jabłkowy nie jest cudownym preparatem na wszystko, ale ma sporo właściwości, które mogą pomóc w pozbyciu się niektórych problemów i przypadłości skórnych. Kiedy kuracja octem jabłkowym może przynieść dobre efekty:

Planujesz zabieg z zakresu chirurgii plastycznej czy medycyny estetycznej?

Masz pytania, zaplanuj wizytę u naszego specjalisty

Zapraszam

Arkadiusz Kuna

Plamy wątrobowe, plamy starcze

Ocet jabłkowy ma silne właściwości rozjaśniające. Spróbuj nasączyć wacik i przemyć miejsce w którym znajdują się plamy. Ten zabieg powtarzaj codziennie przez kilka tygodni. Już po pierwszych 14 dniach zobaczysz wyraźny efekt rozjaśnienia plam.

Trądzik pospolity

Stosowanie octu jabłkowego jako toniku pomoże w uregulowaniu pracy gruczołów łojowych oraz przyspieszy gojenie zmian zapalnych. Ocet jabłkowy należy dodać do wody i codziennie przemywać nim obszar na którym pojawiają się zmiany zapalne. Dyskusyjnym może być stosowanie octu jabłkowego w przypadku trądziku dorosłych, dlatego zawsze należy zapytać o radę lekarza dermatologa.

Problemy z tłustą cerą

Ocet jabłkowy, zmieszany z dowolnym olejem tłoczonym na zimno np. oliwą z oliwek, olejem lnianym lub olejkiem z drzewa herbacianego może być doskonałym kosmetykiem do cery tłustej. Wbrew powszechnej opinii, stosowanie w odpowiedni sposób olejów przy cerze tłustej nie pogorszy jej stanu. Stosowanie takich mieszanek zawsze jednak powinno być skonsultowane z lekarzem dermatologiem, zwłaszcza wtedy, kiedy cerze tłustej towarzyszą zmiany zapalne.

Oparzenia słoneczne

Choć mogłoby się wydawać, że ocet jabłkowy tylko podrażni skórę poparzona słońcem. Okazuje się jednak, że odpowiednio rozcieńczony roztwór octu jabłkowego chłodzi skórę i przywraca mu właściwe pH.

Ocet jabłkowy na włosy

Nakładanie octu jabłkowego na włosy lub płukanki na bazie roztworu spowodują, że Twoje włosy będą lśniące i sypkie.

Ryzyko związane ze stosowaniem octu jabłkowego

Kwas zawarty w occie jabłkowym może powodować podrażnienia. Zanim zaczniesz stosować go na powyżej wymieniony problemy skórne, zacznij od nałożenia rozcieńczonego roztworu na nadgarstek. Jeśli ocet miałby podrażnić Twoja skórę – poczujesz to w ciągu kilkudziesięciu minut. Ponadto, zawsze zaczynaj stosowanie octu jabłkowego w rozcieńczonej formie: 50/50 z wodą. Wtedy ryzyko podrażnienia znacznie się zmniejsza. Jeśli pomimo rozcieńczania octu wciąż czujesz pieczenie – zrezygnuj z jego stosowania. Widocznie ocet jabłkowy nie jest dla Ciebie. Jeśli Twój problem skórny jest zaawansowany – lepiej udaj się do lekarza i nie eksperymentuj samodzielnie nawet z naturalnymi kuracjami.
źródło: https://www.zwivel.com/blog/apple-cider-vinegar-skincare/
Autorka: Klaudia dziennikarka/blogerka