Kontakt / Cennik
Wróć do bloga
Dlaczego operacji plastycznych zwykle nie wykonuje się u dzieci i nastolatków?

Dlaczego operacji plastycznych zwykle nie wykonuje się u dzieci i nastolatków?

Poddawanie się operacjom plastycznym i zabiegom pozwalającym na zmianę wyglądu twarzy i ciała jest coraz popularniejsze na całym świecie. Coraz śmielej do operacji plastycznych podchodzą nie tylko dorośli, ale także osoby, które nie osiągnęły jeszcze pełnoletności. W bogatych krajach azjatyckich takich jak Japonia czy Korea Południowa, młodzi ludzie zaraz po ukończeniu szkoły często poddają się szeregom operacji, które całkowicie zmieniają ich wygląd. W Polsce przeprowadzanie operacji plastycznych u dzieci i młodzieży sporadycznie wykonuje się wyłącznie za zgodą rodziców. W jakich przypadkach chirurg podejmuje się operacji, a kiedy najczęściej zaleca wstrzymanie się co najmniej kilka lat?

Wskazania do operacji u dzieci i nastolatków

Zacznijmy od tego, ze na każdą operację zgodę zawsze musi wyrazić rodzic. Nastolatek nie może przyjść po prostu do chirurga i poprosić o operację nosa czy ust. Konsultacja zawsze odbywa się w obecności rodziców, co pozwala także zaobserwować chirurgowi motywy jakie kierują zarówno rodzicami jak i małoletnim. Sytuacjami w których chirurg najczęściej zgadza się na przeprowadzenie zabiegu są wady anatomiczne lub genetyczne, które mogą być operowane wówczas, gdy pacjent nie osiągnął jeszcze pełnoletności. Z pewnością chirurg nie odmówi pomocy w przypadku, kiedy konieczna jest operacja rekonstrukcyjna wynikająca np. z rozszczepu podniebienia lub wargi, krzywej przegrody nosowej, która utrudnia oddychanie i powoduje zapalenie zatok. Operacje u dzieci i nastolatków obejmują także deformacje pourazowe lub genetyczne jak np. deformacje piersi. Pomimo tego, że operacje mają poprawiać wygląd pacjenta, trudno nazwać je typowo estetycznymi, wykonywanymi z powodu np. niezadowolenia z rozmiaru piersi u nastolatki czy nadmiaru kilogramów. Operacją o charakterze typowo estetycznym, która wykonywana jest czasem u dzieci i nastolatków jest korekcja odstających uszu. W tej sytuacji, często rodzice decydują się na wczesne załatwienie problemu, aby oszczędzić dziecku ataków ze strony rówieśników.

Planujesz zabieg z zakresu chirurgii plastycznej czy medycyny estetycznej?

Zapraszam

Arkadiusz Kuna

Dlaczego operacji o charakterze typowo estetycznym nie przeprowadza się u nastolatków?

Przyczyn jest szereg i trudno mówić tu o jednym konkretnym powodzie. Ciała i psychika dzieci z oczywistych powodów nie jest jeszcze ukształtowana. Decyzja o operacji powinna być podjęta świadomie i wynikać z osobistej i głębokiej potrzeby. Oto główne przyczyny:

  • Rozwijające się ciało – ciało człowieka rozwija się co najmniej do 18 roku życia, a czasem nawet do 22. Młoda kobieta, która nie jest zadowolona ze rozmiaru swoich piersi nie może poddać się operacji, ponieważ jej ciało wciąż się zmienia. Do 22 roku życia kobiety najczęściej nabierają nieco więcej ciała i wówczas powiększa się także biust. Z oczywistych powodów, z powiększeniem piersi powinniśmy poczekać co najmniej do osiągnięcia tego wieku. Podobnie sytuacja wygląda z nastoletnią ginekomastią, która często ustępuje po 22, 23 roku życia. Nie jest także wskazany zabieg liposukcji. Młody organizm powinien walczyć z nadprogramowymi kilogramami i wałeczkami z pomocą diety i ćwiczeń, a sam zabieg nie jest przecież sposobem na walkę z otyłością
  • Rozwijająca się psychika – młodzi ludzie często podchodzą do swojego wyglądu bardzo poważnie. Jest to naturalna część etapu dorastania. Większy nos czy mały biust urasta do rangi najważniejszego problemu w życiu. Pamiętajmy jednak o tym, ze to to co teraz wydaje się wadą, w wieku dorosłym może okazać się zaletą.
  • Nacisk ze strony rodziców – choć nie jest to często zjawisko, zdarza się, że to bardziej rodzice marzą o zmianie wyglądu swojego dziecka, a dzieci próbują jedynie rodziców zadowolić.
  • Brak gotowości – czasem istnieje realny problem jak np. duży, garbaty nos, który nie pasuje do twarzy. Jeśli nastolatek cechuje się dojrzałą postawą, potrafi wprost powiedzieć dlaczego chce operacji – chirurg może ja wykonać. Najczęściej jednak, młodym pacjentom sugeruje się powrót do gabinetu za kilka lat.