Kontakt / Cennik
Wróć do bloga
Abdominoplastyka a sport – kiedy po zabiegu można zacząć ćwiczyć?

Abdominoplastyka a sport – kiedy po zabiegu można zacząć ćwiczyć?

Plastyka brzucha staje się coraz popularniejsza wśród pacjentów. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni, chcący pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej z brzucha i skorygować deformacje jego powłok, coraz częściej decydują się na wykonanie tego skutecznego zabiegu. Abdominoplastyka jest nieobarczona poważnymi powikłaniami oraz konsekwencjami zdrowotnymi, jednak warto pamiętać, że – tak jak po każdej interwencji chirurgicznej – pacjent będzie potrzebował odpowiedniej ilości czasu, by jego organizm się zregenerował. Okres rekonwalescencji jest bardzo ważnym etapem, którego w żadnym wypadku nie powinno się lekceważyć.

Rekonwalescencja po zabiegu abdominoplastyki

Planujesz zabieg z zakresu chirurgii plastycznej czy medycyny estetycznej?

Zapraszam

Arkadiusz Kuna

Już kolejnego dnia po zabiegu możliwe jest chodzenie, natomiast na ogólną sprawność pacjent czeka około 2 tygodni. W pierwszych dniach powinno się pozostać w łóżku. W ciągu pierwszych 3–4 tygodni należy stale nosić specjalny ubiór uciskowy. Trzeba też pamiętać o wizytach kontrolnych, które odbywają się tydzień po zabiegu oraz po 3 miesiącach od jego wykonania.

Abdominoplastyka to bardzo skuteczny zabieg, jednak należy pamiętać, że aby blizny po nim się bez problemu zagoiły, w pierwszych tygodniach należy prowadzić oszczędny tryb życia i unikać wysiłku fizycznego.

Powrót do ćwiczeń po zabiegu abdominoplastyki

Dla wielu pacjentów aktywność fizyczna jest bardzo ważna, dlatego zastanawiają się oni, po jakim czasie od wykonania zabiegu będą mogli znów zacząć uprawiać sport. Specjaliści zalecają, by odczekać od 4 do 6 tygodni, zanim zacznie się wykonywać niezbyt intensywne ćwiczenia. Natomiast na bardziej zaawansowaną aktywność sportową należy poczekać 6–7 tygodni (ten czas uzależniony jest jednak od przebiegu procesu gojenia się rany). Na początku warto jeździć na rowerze, pływać i uprawiać nordic-walking. Nie zaleca się natomiast podnoszenia ciężarów, ponieważ mogłoby to doprowadzić do rozejścia się brzegów rany. Po upływie około 4–6 miesięcy i po konsultacji z lekarzem można zwiększyć intensywność treningów. Abdominoplastyka będzie skuteczniejsza, jeżeli po zabiegu odpowiedzialnie wdroży się w życie zdrową aktywność fizyczną, zgodnie z zaleceniami specjalistów.