Jednym z wielu zabiegów poprawiających wygląd jest liposukcja. To zabieg polegający na usunięciu tkanki tłuszczowej z wybranego obszaru ciała, np. brzucha, pośladów, ud, a także pleców czy ramion. Szczególnie dla kobiet dużym problemem i powodem do kompleksów jest nadmierny tłuszcz. Liposukcja pomaga w uzyskaniu szczuplejszej sylwetki, którą pacjenci chcieliby zachować na dłużej. Jednak czy ten zabieg jest trwały?
Liposukcja a utrzymanie szczupłej sylwetki
Zabieg liposukcji traktowany jest jak szybki sposób na osiągnięcie upragnionej, niższej wagi oraz szczuplejszej figury. Chociaż odessanie tłuszczu trwa od 2 do 5 godzin, to starania o smukłą sylwetkę wymagają codziennej dyscypliny i wdrożenia zdrowych nawyków. Liposukcja zdecydowanie pomaga w pozbyciu się nadmiernej tkanki tłuszczowej, a także uniemożliwia jej gromadzenie się w miejscu, które obejmował zabieg.
Planujesz zabieg z zakresu chirurgii plastycznej czy medycyny estetycznej?
Masz pytania, zaplanuj wizytę u naszego specjalisty
Zapraszam
Arkadiusz Kuna
Jest to dobra wiadomość, jednak należy też mieć świadomość, że tłuszcz może gromadzić się w innych miejscach. Jeżeli osoba, która poddała się temu zabiegowi, będzie odżywiać się niezdrowo, czym spowoduje nadwyżkę kaloryczną, tkanka tłuszczowa znowu się powiększy – ale w innej partii ciała. Aby tego uniknąć, konieczne jest odżywianie się w zrównoważony sposób i zadbanie o regularną aktywność fizyczną.
Liposukcja pomaga na stałe, ale…
Prawdą jest, że dzięki temu zabiegowi można sprawić, że zniknie niechciany tłuszcz. Liposukcja uniemożliwia także ponowne gromadzenie się komórek tłuszczowych w obszarach ciała, z których zostały usunięte. Można się spodziewać, że po zabiegu tłuszcz nie wróci w rejon ud, pośladków czy brzucha – jeśli stamtąd był usuwany. Jednak nie oznacza to, że przytycie jest niemożliwe. Tkanka tłuszczowa nadal może rosnąć na skutek nadwyżki kalorycznej, ale osadzi się w obszarach, które nie były poddane zabiegowi. Może to niestety wpłynąć na nieestetyczne zniekształcenie sylwetki. Dlatego ważny jest zdrowy sposób odżywiania, oznaczający dostarczanie wraz z pożywieniem witamin i minerałów oraz ograniczanie produktów wysokokalorycznych i przy tym bezwartościowych odżywczo, są to np. słodycze, jedzenie typu fast food, napoje, produkty wysokoprzetworzone. Równie ważna jest aktywność fizyczna, dzięki której ewentualne nadprogramowe kalorie zostaną spalone.