Nie sposób w jednym krótkim tekście opisać nawet najważniejszych aspektów Ajurwedy. W skrócie można powiedzieć, że jest to staroindyjska metoda terapii, leczenia i zachowania równowagi organizmu. W 1979 roku Ajurweda została oficjalnie uznana przez Światową Organizację Zdrowia za koncepcję terapii. W Indiach znana od 5000 lat – praktykowana do dziś. Coraz częściej przenoszona na grunt zachodni. Dlaczego?
Ajurweda to nie tyle metoda leczenia, co tryb życia prowadzący do zdrowia i wyleczenia istniejących dolegliwości dotykających zarówno ciała jak i ducha. Ajurweda to rodzaj holistycznego podejścia do ciała, umysłu i duszy. Ciało nie może dobrze funkcjonować kiedy umysł źle działa i na odwrót – umysł cierpi kiedy z ciałem jest coś nie tak. Ajurweda to cztery poziomy leczenia: leczenie właściwe czyli usuwanie skutków i przyczyn choroby, zapobieganie chorobom, polepszanie witalności życiowej i samopoczucia oraz rozwój świadomości, który ściśle związany jest z duchowością.
Energia
Zgodnie z wiedzą staroindyjską, człowiek rodzi się z idealnie zrównoważonymi proporcjami energii. Idąc przez życie te energie zaczynają się przenikać i jednej z nich zawsze jest zbyt dużo – innej zbyt mało. Dzieje się tak przez wybrany przez nas sposób życia, stres, pośpiech, zdarzenia życiowe oraz dietę. Brak pierwotnej równowagi prowadzi do chorób. Nie jest jednak tak, że wszyscy rodzimy się z jednym „modelem” energetycznym. Każdy z nas ma swój indywidualny rozkład energetyczny i ważne jest jego poznanie oraz prowadzenie życia zgodnego ze swoją naturą. Istnieją typy energetyczne. To Vatha, Pitha i Kapha. Każdej z nich przypisane są pewne cechy charakteru, skłonność do zaburzeń we wskazanych obszarach ciała oraz najlepszy możliwy model żywieniowy.
Planujesz zabieg z zakresu chirurgii plastycznej czy medycyny estetycznej?
Zapraszam
Arkadiusz Kuna
Oczyszczanie – uzdrawianie
Każdy proces leczenie w Ajurwedzie zaczyna się od usunięcia toksyn z organizmu. Toksyny nie muszą być wyłącznie „substancją” – to mogą być także negatywne emocje, które w nas drzemią np. gniew, nienawiść lub złość. Toksyn zatem należy się pozbyć z pomocą wyrzucenia negatywnych emocji lub rodzaju relaksacji z użyciem ziół lub olejów. Toksyn pozbywamy się przez skórę – np. podczas kąpieli parowych lub masażu olejami, a w poważniejszych wypadkach z pomocą np. lewatywy. Po oczyszczaniu stosuje się środki lecznicze – to najczęściej inne rodzaje ziół lub ich mieszankę, których zadaniem jest przywrócenie równowagi energetycznej.
Indywidualne podejście
Diagnozowanie chorób lub problemów zdrowotnych w ajurwedzie jest procesem znacznie dłuższym i bardziej złożonym niż diagnoza w medycynie tradycyjnej. Aby leczenie było skuteczne potrzebna jest wiedza nie tylko o dolegliwościach fizycznych pacjenta, ale także o jego sposobie życia, upodobaniach i zmartwieniach. Ajurweda wymaga także od pacjenta podjęcia prób wyleczenia, bo nie polega ono na podaniu odpowiednich specyfików. Pacjent musi chcieć przywrócić w sobie równowagę. Dla ludzi zachodu oznacza to przede wszystkim otwartość i wiarę w możliwości Ajurwedy.
Ajurweda w pielęgnacji urody
Stan ciała i skóry także ma ogromne znaczenie w utrzymaniu równowagi energetycznej. Pielęgnacja , podobnie jak leczenie w znacznym stopniu opiera się na oczyszczaniu oraz odżywianiu z pomocą naturalnych preparatów, głównie olejów. W Ajurwedzie powszechnie stosuje się olej kokosowy lub migdałowy. Ogromne znaczenie ma aplikacja tych olejów – najczęściej w formie masażu. Dla pielęgnacji urody oraz walki z przypadłościami skórnymi stosuje się także ekstrakty roślinne i zioła. Ich wybór powinien zależeć od typu energetycznego i rodzaju skóry.
Zachodnia medycyna coraz częściej czerpie z wiedzy Ajurwedy. Wzrasta także potrzeba holistycznego spojrzenia na organizm człowieka. Szczególna popularnością cieszą się ajurwedyjskie sposoby na pielęgnację, choć traktowane pojedynczo, według założeń tej terapii, nie są tak skuteczne.