Kontakt / Cennik
Wróć do bloga
Dentofobia – jak walczyć ze strachem przed stomatologiem?

Dentofobia – jak walczyć ze strachem przed stomatologiem?

Jakość usług stomatologicznych znacznie się zmieniła w ostatnich latach. Wizyta u dentysty przestała już być przykrym obowiązkiem. Dziś, większość zabiegów przeprowadzana jest bezboleśnie i w miłej atmosferze. Część osób wciąż jednak obawia się wizyt u stomatologa. Tego rodzaju lęk to dentofobia. Z czego wynika ten strach i jak z nim walczyć?

Dlaczego pacjenci obawiają się wizyt u stomatologa

Przyczyny strachu przed wizytą w gabinecie dentystycznym bywają różne. Najczęściej strach przed wizytą u stomatologa wiąże się z przykrymi doświadczeniami z przeszłości. Każdy, kto miał okazję korzystać z usług dentysty w latach siedemdziesiątych, osiemdziesiątych a nawet dziewięćdziesiątych, może mieć złe doświadczenia. Część z tych osób przeżyło bolesną wizytę w dzieciństwie, przez co w wieku dorosłym nadal obawia się leczenia stomatologicznego. Niektórzy pacjenci nie mają złych doświadczeń ze stomatologami, jednak ich lęk wzrasta pod wpływem opowieści znajomych lub członków rodziny. Stomatolog estetyczny z Teksasu, dr Marc Duncan twierdzi, że wyczuwa strach u pacjentów, którzy nie mają kontroli lub nie wiedzą, jakie aktualnie czynności stomatolog przeprowadza w ich ustach. Do pewnego stopnia jest to reakcja naturalna, ponieważ jest to dość duże naruszenie przestrzeni osobistej. Zabiegami, których pacjenci obawiają się najbardziej to często uzupełnianie ubytków, leczenie kanałowe, wyrywanie „zębów mądrości”, a czasem efekty kosmetycznych zabiegów. Niektórzy pacjenci odczuwają wzmożony lek słysząc odgłos sprzętu stomatologicznego.

Planujesz zabieg z zakresu chirurgii plastycznej czy medycyny estetycznej?

Zapraszam

Arkadiusz Kuna

Jak radzić sobie z dentofobią?

Niektórzy pacjenci radzą sobie ze strachem przed stomatologiem w ten sposób, że zwyczajnie go unikają. Takie postępowanie może mieć wiele przykrych skutków w przyszłości – zarówno zdrowotnych jaki i tych związanych z pewnością siebie. Unikanie dentysty przez długi czas może spowodować, że problem będzie narastał i leczenie będzie bardziej skomplikowane i długotrwałe.
Najlepszym sposobem na poradzenie sobie ze strachem jest budowanie pozytywnych doświadczeń. Zacznij od czytania opinii o gabinetach stomatologicznych i przyjaznych stomatologach. Pacjent, który się boi potrzebuje miłej atmosfery, zrozumienia i uspokojenia. Jeśli się boisz – powiedz o tym lekarzowi, który na pewno weźmie to pod uwagę. Najważniejsza jest wiedza i odpowiednie tempo. Dobry stomatolog wytłumaczy ci krok po kroku jakie czynności będą wykonywane. Coraz powszechniejszą praktyką jest nakładanie odpowiedniego kremu znieczulającego przed wbiciem igły z docelowym znieczuleniem. Opiekuńczy stomatolog pozwoli Ci na założenie słuchawek podczas leczenia, abyś mógł się zrelaksować i zablokować nieprzyjemne dźwięki. W niektórych wypadkach, możliwe jest zastosowanie sedacji lub gazu rozweselającego. Pamiętaj, że lekarzowi stomatologowi także zależy, abyś spokojnie siedział na fotelu a wizyta była dla Ciebie komfortowa. Jeśli trafisz na odpowiedniego stomatologa, o wiele chętniej zaplanujesz kolejną wizytę. Każde pozytywne doświadczenie zbuduje w Tobie przekonanie, że strach nie jest uzasadniony i być może w przyszłości, wizyta u dentysty będzie kojarzyła Ci się z czymś przyjemnym. Jeśli nie pokonasz swojego strachu, nigdy się o tym nie przekonasz.

Skutki unikania wizyt w gabinecie dentystycznym

Pamiętaj, że zdrowe zęby mają pozytywny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Dzięki zębom właściwie przeżuwasz pokarm. Ponadto, choroby jamy ustnej mogą negatywnie odbić się na funkcjonowaniu innych narządów – żołądka, jelit, trzustki oraz serca. Ból zęba spowodowany głęboką próchnicą z pewnością nie jest przyjemniejszy niż wizyta u dentysty. Unikanie stomatologa niczego nie załatwi. Dziś już masz możliwość realnej walki ze swoją fobią. Wykorzystaj to. Powodzenia!