Stan zapalny skóry to element wspólny kilku poważnych, przewlekłych chorób skóry, do których należy łuszczyca, atopowe zapalenie skóry, łojotokowe zapalenie skóry i kontaktowe zapalenie skóry. Bardzo ważne jest wczesne zdiagnozowanie tych schorzeń, w pomocna okazuje się znajomość najważniejszych objawów. Dostrzeżenie ich będzie dla Ciebie sygnałem, by umówić się na wizytę do dermatologa.
Rodzaj: Dermatologia
Rany przewlekłe
Niezależnie od wielkości i rozległości rany, każda powinna się w ciągu kilku tygodniu zagoić. Zwłaszcza, gdy proces ten wspierany jest przez różne procedury medyczne. Jeśli jednak tak się nie dzieje, może to świadczyć o zaburzeniu naturalnych mechanizmów odpowiedzialnych za naprawianie przerwanej ciągłości skóry. W takiej sytuacji niezbędne jest wdrożenie odpowiedniego leczenia, które skierowane jest zagojenie ran przewlekłych.
Jak długo potrzebuje rana na wygojenie i kiedy można ją zakwalifikować do ran przewlekłych?
Choroby infekcyjne skóry
Grzybice oraz bakteryjne i wirusowe choroby skóry to schorzenia, które wywołane są przez czynniki zewnętrzne. Choć Twoja skóra wyposażona jest w mechanizmy obronne, to nierzadko zdarza się, że bytujące na niej patogeny, przedostają się do jej struktur i wywołują zmiany chorobowe w postaci infekcji.
Znajomość podstawowych objawów pomoże Ci nie tylko zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się infekcji, ale też w porę zgłosić się do lekarza w celu zdiagnozowania i rozpoczęcia leczenia.
Wypadanie włosów
Kilka włosów na szczotce, czy grzebieniu to coś naturalnego, co może zdarzyć się każdemu. Problem pojawia się wówczas, gdy wypada ich dużo więcej i zjawisko to nie mija, lecz ulega nasileniu. Sama utrata włosów, która skutkuje przerzedzeniem, a ostatecznie może się skończyć wyłysieniem to nie jedyny powód, dla którego powinieneś zgłosić się do lekarza.
Nadmierne wypadanie włosów może być bowiem przyczyną poważnych zaburzeń w Twoim organizmie. Zwróć uwagę, czy w ostatnim czasie ilość traconych włosów nie wzrosła oraz czy tendencja ta ulega nasileniu. Jeśli tak się dzieje, skonsultuj to z dermatologiem.
Trądzik
Choć leczenie trądziku to rozłożony w czasie proces, to warto podjąć konkretne działania, by się od niego uwolnić. Jego różne odmiany potrafią bowiem skutecznie uprzykrzyć codzienność i to niezależnie od wieku, w którym jesteś.
Dlatego rozważ skorzystanie z kuracji o wiele bardziej skutecznej, niż domowe sposoby ukrywania blizn i innych objawów tego schorzenia skóry.
Dermatoskopia
Badania kontrolne niejednokrotnie pomogły wielu osobom w porę zdiagnozować poważne choroby i uniknąć groźnych skutków, których mogli doświadczyć.
Jednym z nich jest dermatoskopia, która pełni ważną rolę w profilaktyce nowotworów skóry.
Jak często warto z niej korzystać i jakie są szczególne wskazania do jej przeprowadzenia?
Planujesz zabieg z zakresu dermatologi?
Masz pytania, zaplanuj wizytę u naszego specjalisty
Zapraszam