Rozwój medycyny pozwala ogółowi społeczeństwa żyć znacznie dłużej niż jeszcze 100 lat temu. Jeszcze w XIX wieku, osoba która dożywała pięćdziesiątki uważana była za osobę starszą. Obecnie, średnia wieku znacznie się zwiększyła i jest zależna od wielu czynników. Oczekiwana długość życia przeciętnego mężczyzny urodzonego w 2015 roku, tak bogatym państwie jak Monako, to ponad 85 lat. W Czadzie, gdzie ta średnia jest najniższa spośród wszystkich krajów świata, mężczyźni urodzeni w 2015 roku, prawdopodobnie pożyją tylko 51 lat. W Polsce, oczekiwana średnia wieku śmierci mężczyzny to 81,5 roku. W różnych regionach świata, także w tych biednych żyją ludzie, którym udało się dożyć w zdrowiu co najmniej stu lat. Skąd bierze się długowieczność? Czy to styl życia czy geny, którymi obdarzeni są tylko nieliczni?
Dlaczego żyjemy coraz dłużej?
Na wydłużenie życia przeciętnego mieszkańca ziemi z pewnością miał wpływ jeden czynnik, czyli znaczne wyeliminowanie chorób zakaźnych. Na większość z nich są dziś szczepionki. Takie choroby jak polio, krztusiec, odra, ospa lub gruźlica udało się wyeliminować lub znacznie osłabić objawy, dzięki czemu nie prowadzą już do śmierci. Ponadto, wiele chorób, które jeszcze kilkadziesiąt lat temu nie dawały szans na przeżycie, jest możliwych do wyleczenia. Dzięki dynamicznemu rozwojowi medycyny uzyskaliśmy wiedzę jak walczyć z wieloma chorobami i jak się przed nimi chronić. Jeśli chodzi o państwa rozwinięte, nie bez znaczenia pozostaje podwyższona jakość życia, dostęp nie tylko do ochrony zdrowia, ale także żywności. Niedożywienie i choroby za nim idące są wciąż sporym problemem biedniejszych regionów świata.
Planujesz zabieg z zakresu chirurgii plastycznej czy medycyny estetycznej?
Zapraszam
Arkadiusz Kuna
Przepis na długowieczność
Według portalu Polska Times, obecnie na świecie żyje pół miliona osób, którym na urodziny należy już odśpiewać „200 lat!”. Człowiek uważany za najstarszego w historii, zmarł w wieku 122 lat. Obecnie żyje dwóch mężczyzn, którzy przekroczyli 110 lat oraz 5 kobiet w tym wieku. Dziennikarze nieustannie dopytują osoby, które skończyły sto lat i więcej, jaki jest ich przepis na dożycie tak sędziwego wieku. Odpowiadają różnie, dlatego wydaje się, że owe „sekrety długowieczności” dla każdego stulatka oznacza coś innego. Pan Franciszek z Opola, na łamach serwisu NTO opowiada, że jego sekretem jest umiar. Jak mówi, „wszystko można, tylko w granicach przyzwoitości”, za to 109-letnia Irlandka, Jessie Gallan twierdzi, że długowieczność to zasługa… unikania mężczyzn. Niektórzy mówią o ciężkiej pracy, która pozwalała im zachować długie lata w zdrowiu. Przeważnie osoby żyjące 100 lat i dłużej łączą pewne cechy: szczupła sylwetka, pogoda ducha oraz brak nałogów. Trudno jednak o konkretne, jednoznaczne wskazówki, które pomogłyby większości z nas w dożyciu stu lat i więcej.
Geny długowieczności
Jak się okazuje, to prawdopodobnie nie unikanie mężczyzn, zdrowa dieta czy pogoda ducha pozwala niektórym ludziom żyć ponadprzeciętnie długo. Ludzie, którym udaje się dożyć setki a nawet więcej, prawdopodobnie obdarzeni są genami długowieczności. Jak podaje portal Newsweek, badania potwierdzają, że istnieje 70 genów długowieczności z czego obecnie zidentyfikowano 33. Nie oznacza to, że ludzie obdarzeni darem długowieczności nie posiadają genów powodujących choroby. Posiadają je w równym stopniu, co pozostali ludzie, jednak to „geny długowieczności” pozwalają na ochronę przed tymi chorobami. Choć naukowcy wciąż się spierają, jest to z pewnością pewien krok ku odkryciu „prawdziwego” sekretu długowieczności. Zaskakujące w badaniach był fakt, że aż 15% badanych z grupy kontrolnej posiadało kombinację genów wpływających na ponadprzeciętnie długie życie. Naukowcy tłumaczyli to tym, że nawet jeśli człowiek ma te geny, a nie dba o siebie, pali mnóstwo papierosów, to nie jest przecież niezniszczalny. Z pewnością kolejne badania będą odkrywały kolejne tajemnice i… być może większości ludzi na świecie, będzie mogło z owych tajemnic korzystać.
Autorka: Klaudia dziennikarka/blogerka