Dla wielu z nas rozpoczęła się właśnie majówka. Długi weekend jest świetną okazją do spotkań oraz towarzyskich wyjść. Niestety, zdarza się, że właśnie w samym środku wiosny dopadnie nas przeziębienie. Mimo tego, że okres grypowy jest za nami, wielu z nas właśnie teraz zmaga się z objawami przeziębienia. Kaszel, katar czy lekka gorączka nierzadko krzyżują nam plany na majówkę. Nie chcemy jednak rezygnować z dawno zaplanowanego wyjazdu bądź spotkania ze starymi znajomymi. Jak szybko pozbyć się kataru? Jakie są najlepsze domowe sposoby na wiosenne przeziębienie? Czy można zrobić coś samemu?
Po pierwsze – nie bierz antybiotyków na własną rękę
Pamiętaj, zarówno przeziębienie, jak i grypę, wywołują wirusy. Tym samym antybiotyki są zupełnie nieskuteczne w ich leczeniu. Ponadto nie jest też tak, że antybiotyki mają neutralny wpływ na nasze zdrowie. Prowadzą one bowiem do zmian w naszej florze jelitowej. Zdarzyć się może również, że dostaniemy reakcji alergicznej. Nie oznacza to jednak, że nie powinniśmy przyjmować zapisanych przez lekarza antybiotyków. Wprost przeciwnie, jeżeli lekarz zadecyduje o antybiotykoterapii należy brać antybiotyki zgodnie z jego zaleceniami. Nie należy jednak “wyjadać” antybiotyków, które nam zostały z poprzedniej infekcji.
Po drugie – uważaj jakie preparaty na przeziębienie przyjmujesz
Paracetamol to obecnie najpopularniejszy lek przeciwbólowy oraz przeciwgorączkowy. Używany z rozwagą oraz w odpowiednich dawkach jest jednym z najbezpieczniejszych dostępnych nam leków. Niemniej jednak, to właśnie jego zalety sprawiają, że znajduje się on w wielu różnych produktach na przeziębienie. Pamiętaj, że produkt zawierający paracetamol może mieć różne nazwy handlowe. Może to prowadzić do sytuacji, w której nieumyślnie przyjmiemy zbyt duże ilości paracetamolu. Przy dużym przedawkowaniu tego leku może dojść do ostrej niewydolności wątroby. W przypadku omyłkowego przyjęcia dużej ilości paracetamolu koniecznie skontaktuj się z lekarzem.
Po trzecie – odpocznij
Otaczająca nas pogoda sprzyja i skłania nas do podejmowania aktywności. Pamiętaj jednak, że lekkie przeziębienie wymaga odpoczynku. Choć szkoda rezygnować z wolnego czasu i spędzać go w łóżku, to nasz organizm nam podziękuje. Odpoczynek oraz odpowiednia ilość snu jest bowiem konieczna, aby nasz organizm miał siłę zwalczyć infekcję. Choć lekka aktywność fizyczna nie jest przeciwwskazana w przeziębieniu, to powinniśmy jednak zrezygnować ze sportów wyczynowych lub długich wycieczek rowerowych.
Po czwarte – skorzystaj z dóbr natury
Naukowy od wielu lat badają przeróżne substancje oraz zioła aby określić, czy są one w stanie pomóc w walce z przeziębieniem. Według badań, najlepsze domowe sposoby na wiosenne przeziębienie to owoce granatu, żeń-szeń oraz herbata z liści gujawy. Do pomocnych w infekcji wymieniają również suplementowanie cynku oraz witaminy C.
Po piąte- warto zrobić coś dla siebie
Wiele z nas traktuje czas przeziębienia jako okres, który można poświęcić na zaniedbane dawno obowiązki domowe. Prowadzi to do sytuacji, w której mając kaszel czy katar myjemy okna bądź trzepiemy dywany. Warto jednak spędzić ten czas na własnych przyjemnościach. Długa kąpiel, bądź dobra książka umili nam czas.
Po szóste – czy to na pewno przeziębienie?
Nie każdy katar to przeziębienie. Przyczyn kataru może być wiele. Od przewlekłych zapaleń zatok, aż po “zwykłą” sezonową alergię. Nie jest też tak, że każdy katar to alergia. Jeżeli jednak objawy “przeziębienia” nawracają w dość stałej porze roku, to warto skonsultować to z naszym lekarzem rodzinnym. Po przeprowadzeniu wywiadu zadecyduje on o ewentualnym skierowaniu do alergologa. Pamiętaj jednak, że do czasu postawienia diagnozy nie należy leczyć alergii na własną rękę. Alergia jest bowiem chorobą, która wymaga kompleksowej diagnostyki oraz odpowiedniego leczenia.
Po siódme- ostrożnie z dostępnymi w aptece specyfikami
Istnieje cała gama produktów mających ulżyć nam w przeziębieniu. Wiele z nich jest dostępnych bez recepty. Nie powinno nas to jednak zmylić. Nawet lek bez recepty, stosowany nieuważnie bądź nadmiernie, może prowadzić do różnorakich powikłań. Jeżeli kupujemy leki w aptece na własną rękę i nie decydujemy się na wizytę lekarską, to należy porozmawiać z farmaceutą. Poinformuje on nas o tym, jak przyjmować dane medykamenty.