Drogerie i apteki oferują nam ogromny wybór peelingów o różnym stopniu działania i przeznaczeniu. Oprócz gotowych preparatów, peeling możemy przygotować z produktów, które mamy w lodówce. Taki naturalny peeling to doskonała alternatywa. Trzeba tylko przestrzegać kilku zasad.
Peeling spełnia dwie podstawowe funkcje. Po pierwsze, nadaje skórze miękkość i gładkość i to natychmiast po zabiegu. Ponadto, peeling usuwa martwy naskórek, dzięki czemu wszystkie składniki zawarte w kremach i maseczkach mają większą szansę wniknąć w głąb skóry.
Podstawowy element domowego peelingu
Czyli składnik, odpowiadający za ścieranie. Wybór jest całkiem spory i jedyne o czym musisz pamiętać, to dobranie grubości ziarna do rodzaju skóry oraz części ciała. Najpopularniejszymi składnikami mogą być: cukier, sól, zmielona kawa, zmielone orzechy oraz płatki owsiane. Cukier i sól to doskonała baza do peelingu przeznaczonego do stóp, łokci, kolan, ale też całego ciała (w zależności od rodzaju skóry). Kawa ma właściwości ujędrniające, dlatego doskonale sprawdzi się do masażu ud, pośladków, ramion i brzucha. Płatki owsiane są delikatniejsze i warto rozważyć ten składnik do przygotowania peelingu na twarz.
Planujesz zabieg z zakresu chirurgii plastycznej czy medycyny estetycznej?
Masz pytania, zaplanuj wizytę u naszego specjalisty
Zapraszam
Arkadiusz Kuna
Dodaj składnik nadający poślizg
Pocieranie skóry samą solą lub cukrem prawdopodobnie uczyniłoby więcej szkód niż pożytku. Aby peeling spełnił wszystkie funkcje do składnika ścierającego trzeba dodać składnik nadający poślizg. Może to być: oliwa z oliwek, olej lniany, olej kokosowy, maślanka, kefir lub żel po prysznic, który aktualnie masz w domu. Użycie naturalnych olejów dodatkowo nawilży skórę i sprawi, że stanie się ona jedwabiście gładka, a zastosowanie produktu nabiałowego dodatkowo ją odżywi. Jeśli użyjesz środka myjącego, dodatkowo po wykonaniu peelingu trzeba będzie nawilżyć skórę.
Składnik aktywny
Peeling domowy może pomóc Ci w pozbyciu się niektórych problemów skórnych, takich jak np. przebarwienia, problem z suchą skórą lub nadmiernie przetłuszczającą się. Do domowego peelingu warto dodać naturalny produkt, który zawiera składniki odżywcze i witaminy. Dodanie cytryny i grejpfruta pomoże rozjaśnić przebarwienia, mięta odświeży i odżywi skórę tłustą, a aloes widocznie poprawi stan skóry i nawilży ją.
Jakie są wady domowych peelingów?
Peeling domowy jest równie skuteczny jak ten kupiony w drogerii. Spełnia dokładnie takie samo zadanie, a dodatkowo masz pewność, że jest to „produkt” całkowicie naturalny, pozbawiony parabenów i konserwantów. Wadą z pewnością jest bałagan, który może powstać w łazience po wykonaniu takiego zabiegu. Kawa, płatki owsiane mogą skutecznie zabrudzić całą łazienkę i zmusić Cię do dodatkowego sprzątania. Ponadto, peeling domowy jednak trzeba przygotować, co zajmuje więcej czasu niż sięgnięcie po gotowy produkt z półki. Te dwie wady mogą skutecznie zniechęcić te osoby, które zwyczajnie cenią sobie wygodę.
Jak często wykonywać peeling i kiedy nie jest wskazany?
Peeling na pewno nie jest zabiegiem, który należy wykonywać codziennie lub co drugi dzień. Jego podstawowym zadaniem jest usunięcie martwego naskórka. Peeling należy wykonywać nie częściej niż raz na tydzień – i to tylko w przypadku kiedy skóra nie jest wrażliwa. Osoby, które mają wrażliwą skórę, ze skłonnością do powstawania teleangiektazji, powinny wykonywać peeling raz na dwa tygodnie. Istotną sprawą jest także dobieranie grubości ziarna do skóry oraz obszaru ciała. Peeling na bazie soli czy cukru doskonale sprawdzi się do ciała, jednak zastosowanie go na twarz może być dla skóry zbyt inwazyjne. Peeling mechaniczny nie jest wskazany zawsze i w niektórych przypadkach lepiej zdecydować się zakup gotowego peelingu enzymatycznego. Domowy peeling nie jest wskazany przy stanach zapalnych skóry (np. trądzik) i opryszczce.