31 sierpnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Blogów. Blogowanie i vlogowanie są już stałą i ogromną częścią internetu. Jakie były początki blogowania w Polsce i jaka tematyka najbardziej interesuje internautów?
Pamiętnik internetowy
Internet, to w porównaniu z innymi dobrodziejstwami cywilizacyjnymi, dość nowy wynalazek. Dziś dostęp do internetu mają niemal wszyscy, ale jeszcze kilkanaście lat temu w Polsce, dostęp do sieci nie był tak powszechny jak dziś. Przez ten czas dużo zmieniło się nie tylko w internecie, ale i w blogosferze. Początki blogowania w Polsce kojarzą się raczej z prowadzeniem czegoś na kształt osobistego pamiętnika opisującego osobiste życie i własne przemyślenia. Część blogów nadal prowadzona jest zgodnie z tym wzorcem, jednak tematyka znacznie się zmieniła. Najczęściej blog, który jest dziennikiem z życia, poparty jest jakimiś ciekawymi wydarzeniami np. podróżami. Zmiana charakteru blogów ma związek także z coraz szerszym dostępem do platform blogowych, na których najczęściej może pisać niemal każdy. Platformy oferują możliwość ustawienia indywidualnego wyglądu bloga, dodawania zdjęć lub filmów.
Planujesz zabieg z zakresu chirurgii plastycznej czy medycyny estetycznej?
Masz pytania, zaplanuj wizytę u naszego specjalisty
Zapraszam
Arkadiusz Kuna
O czym najczęściej piszą blogerzy?
Wydawałoby się, że obecnie tematyka nie ma granic. Blogerzy piszą o wszystkim, a im mniej popularny, ale ciekawy temat, tym większa popularność bloga. Jedną z pierwszych i cieszącą się ogromną popularnością do dziś jest tematyka polityczna. Dzięki blogom politycy oraz publicyści mogą publikować swoje opinie. Jednym z pierwszych i najbardziej poczytnych blogów politycznych prowadziła Kataryna. Wpisy przestały się pojawiać po kilku latach, a sama blogerka jest dziś bardzo aktywna na portalu społecznościowym Twitter. Polityka jednak, to tylko jeden z niewielu tematów które poruszane są przez blogerów. Ogromna popularnością cieszą się blogi kulinarne, dzięki którym wszyscy pasjonaci gotowania mogą podejrzeć ciekawe przepisy na przyrządzenie różnych dań. Szczególnie wśród młodych kobiet popularne są blogi o tematyce kosmetycznej, związane zarówno z pielęgnacją jak i testami wybranych kosmetyków. Blogi piszą także pasjonaci książek, podróży, historii, modzie, finansach, sporcie, bieganiu i wszystkim o czym tylko pomyślicie. Blogi często prowadzone są także przez ekspertów, którzy w pewnym stopniu dzielą się swoja specjalistyczną wiedzą z czytelnikami.
Blogi firmowe
Potencjał blogów został dostrzeżony także przez właścicieli firm. Obecnie jest bardzo mało przedsiębiorstw, które nie prowadzą na swojej stronie internetowej bloga. Umiejętne dodawanie wpisów może zainteresować potencjalnego klienta ie tylko swoją ofertą, ale także wartościową i ciekawą treścią.
Vlogi – przyszłość blogów?
Choć blogi tradycyjne nadal cieszą się ogromna popularnością, do gustów internautów coraz częściej trafiają vlogi – czyli filmy udostępniane najczęściej za pośrednictwem kanału Youtube. Vlogi także mają różna tematykę. Ogromną popularnością cieszą się te, które udostępniają konkretną wiedzę „krok po korku”, czyli np. instrukcje wykonania konkretnego makijażu lub tutoriale dotyczące instalacji oprogramowania lub gier. Wydaje się, że vlogowanie to przyszłość i za kilka lat stanie się bardziej popularne niż tradycyjne blogowanie.
Zadania blogów
W zależności od charakteru blogów – przynoszą one internautom oraz prowadzącym wymierne korzyści. Dzięki blogom, wielu ludzi może zwyczajnie wyrazić siebie. W erze mediów tradycyjnych, nie każdy miał taką możliwość – dziś blogerzy mogą dzielić się swoją wiedzą i przedstawiać swoje opinie w zupełnie nowy sposób. Poczytność blogów świadczy także o tym, że z treści w nich zawartych w ogromnym stopniu korzystają internauci, którzy nie tylko czytają, ale także wchodzą w interakcje z autorem komentując dyskutując.
Blogi dają możliwość współuczestniczenia w tworzeniu wirtualnego świata. Wszystkim blogerkom i Blogerom z okazji Dnia Blogów, życzymy ciągłego rozwoju i milionów czytelników oraz widzów.
rka tekstu: Klaudia / dziennikarka, blogerka