Kontakt / Cennik
Wróć do bloga
zmęczone oczy

Efekt zmęczonych oczu – najpopularniejsze przyczyny

Zmęczone, podkrążone, opuchnięte oczy nie dodają urody nikomu. Bywa, że pomarszczona i cienka skóra wokół oczu powoduje, że twarz wygląda na zmęczoną i często znacznie starszą niż jest w rzeczywistości. Na wygląd oczu wpływ ma zarówno stan powieki górnej jak i dolnej. Niektórzy z nas przez wiele lat cieszą się względnie dobrym wyglądem i stanem skóry wokół oczu, linii – zmagają się z tym problemem już po 20 roku życia. Co powoduje, że skóra wokół oczu starzeje się szybciej i w jaki sposób możemy sobie z tym skutecznie poradzić?

Przyczyny efektu „zmęczonych oczu”

Przyczyny szybszego starzenia się skóry są zróżnicowane, jednak w największym stopniu odpowiada styl życia, genetyka oraz ogólny stan zdrowia. Za efekt zmęczonych oczu odpowiada

Planujesz zabieg z zakresu chirurgii plastycznej czy medycyny estetycznej?

Masz pytania, zaplanuj wizytę u naszego specjalisty

Zapraszam

Arkadiusz Kuna

Naturalny proces starzenia

Z wiekiem skóra traci gęstość, staje się cieńsza oraz bardziej delikatna. Dotyczy to skóry na całym ciele, jednak skóra wokół oczu jest bardzo ubogo wyposażona w gruczoły łojowe, przez co szybciej traci jędrność. Pierwsze, widoczne oznaki starzenia się skóry zauważamy najczęściej w okolicach 35 roku życia i właśnie wtedy zaczynają one nam przeszkadzać. Jeśli dodatkowo, mamy do czynienia np. z oczami głęboko osadzonymi, to efekt tez może się jeszcze pogłębić sprawiając, że oczy będą sprawiały wrażenie jeszcze głębiej osadzonych i mniejszych.

Genetyka

Za to, w jaki sposób wyglądają nasze oczy nawet w młodym wieku, odpowiadają głównie geny. Jeśli rodzice i dzieci mają podobny kształt oczu, są one głęboko osadzone lub podkrążone już od najmłodszych lat, to prawdopodobnie odpowiadają za to czynniki genetyczne.

Brak snu

Bezsenność, przepracowanie i ogólnie – zbyt mało snu w ciągu doby znacznie przyspieszają prces starzenia się skóry wokół oczu.

Palenie papierosów

Wiadomo nie od dziś, że palenie papierosów znacznie przyspiesza starzenie się skóry. Substancje smoliste oraz nikotyna zawarte w tytoniu rozkładają kolagen i obniżają elastyczność skóry – w pierwszej kolejności tej najbardziej delikatnej wokół oczu.

Utrata wagi

Duża lub nagła utrata wagi może mieć wpływ na wygląd twarzy. Duża utrata tkanki tłuszczowej, także w okolicach oczu może sprawiać, że utraci jędrność, a widoczne naczynia krwionośne będą pogłębiały efekt zmęczonych oczu.

Odwodnienie

Odwodnienie oraz jego konsekwencje dla organizmu. Pomijając skrajne odwodnienie, trzeba pamiętać o codziennej wypijaniu co najmniej dwóch litrów wody. Zbyt mało nawodnienie organizmu powoduje sporo konsekwencji dla zdrowia i codziennego funkcjonowania. Nie bez znaczenia pozostaje także dla naszej skóry. W przypadku odwodnienia oczy sprawiają wrażenie zapadniętych a skóra wokół oczu jest ciemniejsza i bardziej sucha.

Słońce

To, że promieniowanie UV znacznie przyspiesza proces starzenia wiadomo od dawna. W przypadku skóry wokół oczu, dodatkowo dochodzi jeszcze produkcja melaniny, która może spowodować, że genetycznie ciemniejsza skóra wokół oczu będzie jeszcze ciemniejsza.

Alergie

Alergie sezonowe, katar sienny często mają duży wpływ na efekt zmęczonych oczu. Każdy, kto choć raz w życiu miał katar, dokładnie wie z czym in się wiąże. Nieustanne łzawienie powoduje wysuszenie skóry wokół oczu i sprawia, że wygląda ona na „zmęczoną”.

Problemy z zatokami

Zanieczyszczone zatoki, zapalenie zatok często wpływają na wygląd oczu i powodują, że skora wokół oczu wydaje się być ciemniejsza i zapadnięta.
Oprócz tego, na wygląd skóry wokół oczu mogą mieć wpływ różne choroby np. nerek lub przebyta chemioterapia lub radioterapia. W każdym przypadku i przed każdym zabiegiem, lekarz chirurg prowadzący wywiad z pacjentem stara się wykluczyć przyczyny efektu zmęczonych oczu.