Rynek kosmetyczny oferuje ogromny wybór kosmetyków pielęgnacyjnych i kolorowych. Producenci wręcz ścigają się we wprowadzaniu nowych preparatów, które z założenia powinny niwelować wszystkie przypadłości skórne i odmładzać w mgnieniu oka. W tej mnogości wyboru czasem zapominamy o starych i naturalnych sposobach znanych czasem od stuleci. Jednym z nich jest pielęgnacja skóry z pomoc glinek kosmetycznych. Jakie są ich rodzaje i w jaki sposób działają na skórę?
Czym są glinki kosmetyczne?
Istnieje kilka rodzajów glinek kosmetycznych, jednak wszystkie są minerałami, uwodnionymi glinokrzemianami. Zawierają szereg mikro i makroelementów, które bardzo dobrze przyswajają się przez skórę. Glinki wykazują doskonałe właściwości absorpcyjne, działają antyseptycznie i złuszczająco. Są bogate w krzem, magnez, żelazo, potas, fosfor, miedź, cynk i selen. To bardzo skuteczny, naturalny kosmetyk.
Planujesz zabieg z zakresu chirurgii plastycznej czy medycyny estetycznej?
Zapraszam
Arkadiusz Kuna
Glinka zielona
Najbardziej popularna spośród wszystkich glinek przez skuteczność w walce z cerą tłustą i trądzikową. Wykazuje doskonałe właściwości antybakteryjne, absorbuje nadmiar sebum i regeneruje uszkodzoną skórę. Po nałożeniu glinki zielonej a skórę tłustą widać natychmiastową poprawę. Pory są zwężone, a skóra zmatowiona. Glinka zielona nie jest przeznaczona do skóry suchej i wrażliwej. Posiada ponad 20 soli mineralnych. W stanie suchym ma szaro-zielonkawy kolor. Po zmieszaniu z wodą, zieleń staje się bardziej intensywna. Maseczkę po przygotowaniu należy nałożyć na skórę i poczekać aż wyschnie. Po około 20 minutach zmyć ją letnią wodą. Glinkę zieloną można nakładać także punktowo na wypryski oraz przebarwienia. Taka maseczka spawa, że skóra staje się promienna a przebarwienia w znacznym stopniu stają się niewidoczne. Glinkę można stosować także jako dodatek do kąpieli lub w zabiegach antycellulitowych.
Glinka biała
Ten rodzaj glinki przeznaczony jest do skóry suchej i wrażliwej. Ma niemal te same właściwości co glinka zielona, jednak jest delikatniejsza w działaniu. Jej inna nazwa to glinka porcelanowa. Jest tak delikatna, że stosuje się ją w zasypkach dla dzieci. Ma właściwości regenerujące oraz zabliźniające. Doskonała w walce ze zmarszczkami, szczególnie w przypadku skóry odwodnionej.
Glinka czerwona
Przeznaczona do skóry naczynkowej z widocznymi teleangiektazjami. W znaczny sposób obkurcza naczynia krwionośne i „uspokaja” skórę. Po nałożeniu maski z glinki czerwonej na twarz, skóra staje się mniej zaczerwieniona a naczynia krwionośne niewidoczne. Stosowanie glinki czerwonej przy trądziku różowatym może w znaczny sposób poprawić stan i wygląd skóry. Regularne stosowanie glinki czerwonej może nieznacznie przyciemnić skórę.
Glinka żółta
Najmniej popularna spośród wszystkich glinek, jednak to się wciąż zmienia i eksperci coraz częściej doceniają właściwości glinki żółtej. Ten rodzaj glinki doskonale sprawdza się w pielęgnacji skóry dojrzałej i starzejącej się. Maski z glinki żółtej natychmiast powodują wygładzenie i uelastycznienie skóry. Jest doskonałym sposobem na walkę rozstępami i cellulitem.
Glinka różowa – to połączenie glinki białej i czerwonej. Zachowuje wszystkie właściwości glinek, jednak przeznaczona jest do pielęgnacji skóry wrażliwej i delikatnej.
Czerwona glinka marokańska – ma silne właściwości absorpcyjne, dlatego jest doskonałym kosmetykiem dla cery trądzikowej. Pochłania nadmiar sebum oraz wykazuje silne właściwości antyseptyczne i bakteriobójcze.
Glinki to doskonały sposób na naturalną pielęgnację skóry. Dobrana do rodzaju skóry i stosowana regularnie może znacznie poprawić jej stan. To także dobry sposób na ekspresową poprawę wyglądu przed wielkim wyjściem – szczególnie po ciężkim dniu. Najwięksi entuzjaści glinek stosują je nie tylko w postaci maseczek, ale do mycia ciała i zębów. Jak z wszystkim jednak – co za dużo to niezdrowo. Stosowanie glinki raz w tygodniu w zupełności wystarczy aby poprawić stan i wygląd skóry, a nadużywanie glinek może doprowadzić do przesuszenia skóry.
Autor: Klaudia dziennikarka/blogerka