Kontakt / Cennik
Wróć do bloga
Hydroterapia – wpływ na urodę i zdrowie

Hydroterapia – wpływ na urodę i zdrowie

Woda jest podstawowym źródłem życia dla wszystkich organizmów żywych. Bez wody nie byłoby roślin, zwierząt a nawet najbardziej prymitywnych form życia. Ciało człowieka w większości składa się z tej substancji. Podstawowym, niezbędnym i codziennym zastosowaniem wody jest jej picie. Właściwe nawodnienie organizmu wpływa na zdrowie oraz wygląd. W jaki sposób współcześnie wykorzystuje się wodę aby poprawić stan zdrowia i urody?

Nawadnianie organizmu

Niezwykle ważne w codziennej diecie jest picie odpowiedniej ilości wody. 2 litry dziennie, czyli około 8 szklanek powinno zapewnić właściwe nawodnienie organizmu i jego sprawne funkcjonowanie. Odwodnienie może prowadzić do wielu poważnych konsekwencji zdrowotnych. Na braku wody w organizmie cierpią także skóra, włosy i paznokcie. Skóra pozbawiona wewnętrznego nawadniania staje się sucha i szybciej pojawiają się na niej zmarszczki. Paznokcie staja się łamliwe, a włosy – matowe i bez połysku. Nie zawsze pamiętamy o wypijaniu odpowiedniej ilości wody lub zastępujemy ją innymi napojami, które nigdy nie oczyszcza i nie nawodnią organizmu w taki sposób jak czysta woda.

Planujesz zabieg z zakresu chirurgii plastycznej czy medycyny estetycznej?

Zapraszam

Arkadiusz Kuna

Hydroterapia – na czym polega?

Celem zabiegów hydroterapeutycznych jest stymulacja ciała poprzez bodźce termiczne oraz mechaniczne. Najbardziej prostą formą hydroterapii może być codzienny prysznic z zastosowaniem naprzemiennie wody ciepłej i chłodniejszej. Stosowanie chłodnej wody wzmacnia odporność, zwęża pory i naczynia krwionośne, pobudza krążenie, sprzyja spalaniu tkanki tłuszczowej i dobrze wpływa na ujędrnienie skóry. Nie bez powodu, sekretem na urody naszych babć, było mycie twarzy w zimnej wodzie. Domowa hydroterapia także może przynieść organizmowi korzyści, jednak trzeba pamiętać, że nie każdy powinien fundować sobie zimne prysznice. Osoby z dużą niedowagą, problemami z sercem, chorobami układu moczowego oraz kobiety w ciąży powinni zrezygnować z tego typu działań bez wcześniejszego skonsultowania się z lekarzem.

Na czym polegają profesjonalne zabiegi hydroterapeutyczne?

Profesjonalne zabiegi hydroterapeutyczne można podzielić na trzy grupy. Po pierwsze są to zabiegi z użyciem ciśnienia hydrostatycznego wody, czyli w wannach. Druga grupa to zabiegi z użyciem strumienia wody, czyli natryski. Trzecia grupa polega na połączeniu tkanin i wody czyli okłady. Rodzaj zabiegu dostosowywany jest do problemu zdrowotnego i często wykonywany jest za zaleceniem lekarza. Zabiegi hydroterapeutyczne często funkcjonują także w ofertach ośrodków spa, a ich celem jest poprawienie jędrności skóry w połączeniu z relaksem. Do najpopularniejszych zabiegów hydroterapeutycznych należą:
Kąpiel solankowa – kąpiele, których lecznicza moc wywodzi się z połączenia wody oraz soli leczniczych. Stosowana np. przy leczeniu bezsenności.
Kąpiel perełkowa – zabieg wykonywany jest w wannie wypełnionej wodą, do której wpompowywane jest sprężone powietrze tworzące bańki przypominające perełki. Taka kąpiel ma ogromne właściwości relaksacyjne, przyspiesza także przemianę materii i dobrze wpływa na żylaki oraz choroby stawów.
Bicze wodne – to masaż ciała polegający na polewaniu ciała strumieniem wody pod dość dużym ciśnieniem i o zmiennej temperaturze. Doskonale wspomagają walkę z nadprogramowymi kilogramami i zalecane są przy chorobach reumatycznych.
Zabiegi hydroterapeutyczne często łączone z innymi dziedzinami medycyny naturalnej, takimi jak koloroterapia, aromaterapia i przede wszystkim balneoterapia czyli terapia z zastosowaniem wód mineralnych. Jak każda dziedzina medycyny naturalnej, hydroterapia może wspomóc walkę z wieloma chorobami, jednak jak każde działanie – może równie zaszkodzić. Osoby cierpiące na choroby przewlekłe czy inne dolegliwości, przed skorzystaniem z zabiegów hydroterapeutycznych, powinny zasięgnąć porady lekarza.
źródła:
http://www.naszswiat.net/czas-wolny/czas-wolny/zdrowie-i-uroda/zimna-woda-zdrowia-doda.html
https://portal.abczdrowie.pl/hydroterapia-i-balneoterapia
Autorka: Klaudia dziennikarka/blogerka