Kontakt / Cennik
Wróć do bloga
Jest biust – musi być także biustonosz. Jak właściwie dobierać rozmiar?

Jest biust – musi być także biustonosz. Jak właściwie dobierać rozmiar?

Duży czy mały – każdy biust, bez wyjątku potrzebuje odpowiedniego biustonosza. Można też całkowicie z niego zrezygnować, jednak wtedy jest spora szansa, że piersi będą wyglądały gorzej i „starzej” aniżeli wskazywałby ich wiek biologiczny. Dobrze dobrany biustonosz powinien dobrze trzymać piersi i być wygodny. Dlaczego właściwy rozmiar biustonosza jest tak ważny i jak dobrać odpowiedni?

Twój rozmiar biustonosza? Może być odmienny od dotychczas wybieranego!

rozmiar-biustonoszaJeszcze kilka lat temu, wiele kobiet w Polsce nie było świadomych jak ważny jest właściwie dobrany biustonosz. Noszenie przez długi czas złego rozmiaru biustonosza może prowadzić do trwałych deformacji piersi a nawet chorób i problemów z kręgosłupem. Pojęcie brafittingu, czyli właściwego dobierania rozmiaru biustonosza szerzej znane jest właściwie od kilku lat. W dzisiejszych czasach, zdecydowanie jeszcze nie wszystkie kobiety mają dobrze dobrany biustonosz, ale znaczna część z nich już wie, że uniwersalny 75B prawdopodobnie nie jest ich rozmiarem. Nie zmienia to faktu, że nawet dziś można zobaczyć na bazarku panią „mierzącą” biustonosz przez zimową kurtkę – w najlepszym wypadku przez zimowy sweter. Na szczęście coraz więcej kobiet korzysta z usług brafitterek, które na długi czas mogą pomóc w ustaleniu stosownego rozmiaru biustonosza. Nasz biust oczywiście zmienia się wraz z wiekiem i wahaniami wagi, jednak dla względnie stałych sylwetek wystarczy jednak wizyta na kilka lat. Kobiety, odwiedzające brafitterki niejednokrotnie są zdziwione, że rozmiar dobrany przez specjalistkę jest kompletnie odmienny od tego, który nosiły wcześniej.

Planujesz zabieg z zakresu chirurgii plastycznej czy medycyny estetycznej?

Zapraszam

Arkadiusz Kuna

Nietypowa sylwetka – większy problem z dobraniem rozmiaru

lomo-3-1481687W salonach brafittingu najczęściej pojawiają się kobiety z dużym biustem, które maja spory problem z kupnem właściwego rozmiaru stanika. Kobiety hojniej obdarzone przez naturę mają zdecydowanie większy problem zarówno z dobraniem jak i kupnem właściwego rozmiaru biustonosza. W najgorszej sytuacji są kobiety, będące posiadaczkami nietypowych sylwetek np. bardzo szczupła sylwetka i relatywnie duży rozmiar miseczki. W takiej sytuacji trudno jest kupić biustonosz po prostu na bazarku lub w ulubionej sieciówce. Wtedy najczęściej miseczki są dobre, natomiast obwód pod biustem jest zdecydowanie zbyt luźny, co nie tylko nie wygląda najlepiej, ale i jest niezbyt wygodne. Kobiety, borykające się z tym problemem mają dwa wyjścia: albo próbować dobierać rozmiar na własna rękę, albo wybrać się do brafitterki, która ustali rozmiar i dobierze biustonosz. Ale. I bez wizyty u brafitterki można trzymać się kilku zasad przy doborze biustonosza.

Oto kilka żelaznych zasad:

– miseczki w biustonoszu powinny dokładnie obejmować cały biust. Postaraj się zwracać uwagę na to, czy biust nie „wylewa się” górą lub dołem. Przy przymiarce biustonosza warto się pochylić i zebrać skórę z pod pach. Wtedy całość biustu umieszczona będzie w staniku a na plecach nie będą tworzyć się nieestetyczne fałdki.
– obwód biustonosza pod biustem nie może być zbyt ciasny ani zbyt luźny. Zbyt luźny powoduje podnoszenie się z tyłu zapięcia i w efekcie opadanie piersi. Zbyt ciasny obwód może powodować bóle w żebrach i ich deformację. Kupując biustonosz należy ciasno zmierzyć się pod biustem. Jeśli wyjdzie np. 75 centymetrów – kupujemy biustonosz na 70 centymetrów obwodzie. Zwykle pomniejszamy właściwy rozmiar o około 5 centymetrów. Trzeba pamiętać, że materiał, z którego wykonane są ramiączka oraz obwód zwykle szybko się rozciąga. Dlatego na początku najlepiej zapinać go na pierwszą haftkę.
– kolejna rzeczą „do zmierzenia” jest obwód w biuście. O ile pod biustem mierzymy „ciasno”, o tyle obwód w biuście musimy zmierzyć luźno – bez niepotrzebnego spłaszczania biustu. Po określeniu wyniku możemy zająć się szukaniem biustonosza – najlepiej na początku według tabeli rozmiarów. Nie zdziw się, jeśli z dotychczasowego rozmiaru 75C, nagle wyjdzie Ci 65F.
– zawsze mierz biustonosz przed kupnem. Nawet, jeśli Twój rozmiar jest właściwie określony, to każdy biust jest inny i ten zakupiony przez ciebie bez zmierzenia, może po prostu okazać się nieodpowiedni.
– zwracaj uwagę na materiał, z którego wykonany jest biustonosz. Szczególnie, jeśli masz tendencję do uczuleń lub Twoja skóra jest bardzo wrażliwa.
Biustonosz to bardzo ważny element codziennej garderoby. To, że jest pod ubraniem nie znaczy, że można pozwolić sobie na założenie czegoś gorszej jakości. Jego funkcja jest bardzo istotna dla zdrowia piersi i kręgosłupa. Lepiej mieć w domu dwa lub trzy porządne biustonosze, zamiast kilkunastu źle dobranych i groźnych dla zdrowia egzemplarzy.
Autorka tekstu: Klaudia / dziennikarka, blogerka