Kontakt / Cennik
Wróć do bloga
Kaloryczne, nie oznacza niezdrowe – z których produktów nie warto rezygnować?

Kaloryczne, nie oznacza niezdrowe – z których produktów nie warto rezygnować?

Często błędnie przyjmujemy, że niska kaloryczność posiłków doprowadzi nas do wymarzonej sylwetki. Kalorie to jednak nie wszystko, bo żeby żyć, funkcjonować i dobrze się czuć, potrzebujemy zrównoważonej diety, która dostarczy organizmowi nie tylko energii, ale przede wszystkim niezbędnych składników odżywczych, zdrowych tłuszczów i witamin. Odmawianie sobie zdrowych, ale kalorycznych produktów sprawi, że może zrzucisz kilka zbędnych kilogramów, jednak szybko one powrócą, a niedobory ważnych składników zaczną odbijać się na Twoim wyglądzie i zdrowiu.
Choć warzywa powinny być znacznym elementem naszej codziennej diety, to nie samą, prawie przysłowiową sałatą człowiek żyje. Niektóre kaloryczne produkty są nam potrzebne, bo zwyczajnie są źródłem wielu witamin i składników mineralnych, których ciężko będzie nam dostarczyć wraz z samymi produktami o niskiej kaloryczności. Z czego nie warto rezygnować nawet na diecie i co warto do niej wprowadzić?

Orzechy

Orzechy należą do tych produktów, które mają dość wysoką kaloryczność na sto gram produktu (nawet do 700 kcal na 100 gram!). Musimy pamiętać jednak, że wcale nie trzeba jeść ich „garściami”, jednak spokojnie można wprowadzić choć kilka sztuk do codziennego jadłospisu. Orzechy mogą stanowić zdrową przekąskę lub być treściwym dodatkiem do sałatki. Orzechy zawierają sporo zdrowych tłuszczów, które sprzyjają pracy serca. Są także źródłem białka oraz błonnika. Zawierają sporo witamin z grupy B, witaminę E oraz m.in. cynk selen, mangan. Kilka sztuk dziennie orzechów włoskich lub laskowych z pewnością nie zrobi z Ciebie osoby otyłej a dobrze wpłynie na samopoczucie, uczucie sytości oraz ogólne zdrowie.

Planujesz zabieg z zakresu chirurgii plastycznej czy medycyny estetycznej?

Masz pytania, zaplanuj wizytę u naszego specjalisty

Zapraszam

Arkadiusz Kuna

Awokado

Jak na owoc, awokado ma sporo kalorii. Niektórym osobom zastępuje masło, a jego delikatny smak jest uzupełnieniem wielu dań. Awokado ma kremową konsystencję. Zawiera niezbędne kwasy tłuszczowe, witaminy „młodości” – C, E, A oraz kwas foliowy. Awokado dodane do sałatki spowoduje uczucie sytości przez długi czas. Doskonale wpływa na skórę, która przy diecie ubogiej w tłuszcze, witaminy i białko może być przesuszona oraz skłonna do tworzenia się zmarszczek. Średniej wielkości awokado ma około 300 kalorii. Zjedzenie połowy dziennie dobrze zrobi Twojemu zdrowiu i z pewnością nie utuczy.

Oleje i oliwy

Oleje są kaloryczne, jednak nie powinniśmy z nich rezygnować chcąc zachować zdrowie. Ważna jest jakość – oleje używane do smażenia i sałatek nie powinny być rafinowane. Najlepiej wybierać te tłoczone na zimno i nierafinowane. Oleje są źródłem niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych omega- 3 i omega-6. Znajdziecie je w oliwie z oliwek, oleju rzepakowym czy oleju lnianym. Wprowadzenie dobrych olejów do diety dobrze wpływa na poziom cholesterolu. Są źródłem witamin i składników mineralnych. Ich stosowanie dobrze wpływa na funkcjonowanie całego organizmu oraz stan skóry.

Morskie ryby

Makrela lub łosoś to bogate źródło białka oraz niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych omega -3, witamin, magnezu i cynku. Ryby, choć są bardzo kaloryczne, powinny znaleźć się w diecie także tych osób, które próbują zrzucić kilka kilogramów. Można przygotować je na wiele sposobów i od czasu do czasu pozwolić sobie na jedną ze smaczniejszych wersji – rybę wędzoną. Ryby to doskonały sposób na urozmaicenie diety i pomimo wysokiej kaloryczności – nie warto z nich rezygnować.