W ostatnim czasie coraz więcej nastolatków decyduje się na skorzystanie z oferty operacji plastycznych. Młode osoby chcą poprawić swoje piersi, poddać się operacji odsysania tłuszczu, czy korekcji nosa. Wykonywanie procedur tego typu na wciąż jeszcze rozwijającym się organizmie, nie jest kwestią prostą, a przede wszystkim wskazaną. Obecnie najczęściej wykonywanym zabiegiem jest korekcja nosa u nastolatków. Podpowiadamy, jakie są wskazania do operacji oraz jak przygotować na nią młodą osobę.
Chirurgia plastyczna dla nastolatków
Zabiegi z zakresu chirurgii rekonstrukcyjnej przeprowadza się u osób poniżej 18. roku życia. Są to procedury, mające służyć poprawie niedorozwoju piersi związanych z asymetrią, czy też skrzywienia przegrody nosa, powodując przy tym zapalenie zatok. Operacje kosmetyczne, które poprawiają wygląd estetyczny pacjentów, wymagają odpowiedniej dojrzałości emocjonalnej, motywacji, a także zdolności do zrozumienia istoty zabiegu. Korekcja nosa u nastolatków wymaga nie tylko czasu poświęconego na samo wykonanie operacji, ale również okresu rekonwalescencji, który często bywa bardzo trudny. Rolą rodziców i lekarza jest zatem takie podejście do młodych osób, aby móc jak najlepiej zrozumieć ich motywacje do operacji, a także wskazać możliwe trudności, które mogą wynikać z samego zabiegu.
Planujesz zabieg z zakresu chirurgii plastycznej czy medycyny estetycznej?
Zapraszam
Arkadiusz Kuna
Wskazania do korekcji nosa dla nastolatków
Głównym wskazaniem do korekcji nosa u nastolatków jest zwrócenie uwagi na deformacje w obrębie nosa, które mogą w znaczny sposób utrudniać codzienne funkcjonowanie. Do najważniejszych należy chirurgiczna korekta przegrody nosowej, dzięki której pacjent ma możliwość powrotu do prawidłowego oddychania. Korekcja nosa u nastolatków wykonywana jest również z przyczyn estetycznych w przypadku, w którym obecny kształt nosa znacznie wpływa na samopoczucie i funkcjonowanie młodej osoby. Nastolatek powinien przed zabiegiem skorzystać z konsultacji psychologicznych, które pozwolą w określeniu, czy pożądany kształt nosa będzie odpowiedzią na trudności emocjonalne i społeczne.
Korekcja nosa u nastolatków – w jakim wieku?
Minimalny wiek do przeprowadzenia zabiegu to 15-17 rok życia u dziewcząt, i 17-19 rok życia u chłopców. Lekarz powinien również wziąć pod uwagę takie informacje jak średni wzrost młodej osoby w minionym roku. W ten sposób można uniknąć zmian w szkielecie nosa, spowodowanych dalszym wzrostem nosa po operacji. Wykonanie operacji we wcześniejszym wieku (nawet 13, 14 r.ż. ) wskazane jest w przypadku wrodzonej wady (np. rozszczep wargi i podniebienia), ciężkiej deformacji pourazowej, niedrożność nosa.