Kontakt / Cennik
Wróć do bloga
Korekcja płatka ucha. Wskazania i przebieg zabiegu

Korekcja płatka ucha. Wskazania i przebieg zabiegu

Chyba zdecydowana większość kobiet w Polsce, ma przekłute uszy. Ten zabieg często przeprowadza się już u małych dzieci. Zrobienie niewielkich otworów w płatkach uszu nie jest zabiegiem ani skomplikowanym, ani szczególnie bolesnym. Zwykle wykonywany jest w gabinetach kosmetycznych, a jeszcze kilkadziesiąt lat temu, robiono go w warunkach domowych, stosując lód jako znieczulenie i zwykłą igłę medyczną jako narzędzie do przekłuwania. Dzięki niewielkim otworom, możemy nosić kolczyki, które są stałym elementem nie tylko damskiej biżuterii. Przekłute płatki uszu, po latach mogą nie wyglądać już tak dobrze. To jeden z powodów, dla których wykonuje się korekcję płatka ucha.

Przyczyny nieestetycznego wyglądu płatków ucha

Płatki ucha składają się z tkanki miękkiej. Nie ma w nich chrząstki ani kości. W związku z tym jest bardziej podatna na rozciąganie. Najczęściej występującymi przyczynami rozciągniętego płatka ucha są:

Planujesz zabieg z zakresu chirurgii plastycznej czy medycyny estetycznej?

Zapraszam

Arkadiusz Kuna
  • Upływ czasu – rzadko jest to bezpośrednia przyczyna i najczęściej łączy się z wieloletnim noszeniem ciężkich kolczyków.
  • Celowe rozciąganie płatków uszu – niektóre osoby decydują się na celowe rozciąganie płatków uszu poprzez zastosowanie specjalnych kanałów. Z czasem efekt może przestać się podobać.
  • Asymetria – wada wrodzona, której efektem jest widoczna asymetria płatków uszu.
  • Rozszczepienie płatka ucha w wyniku wypadku – noszenie kolczyków podczas aktywności fizycznej lub niezamierzone zahaczenie kolczykiem, może skutkować rozerwaniem płatka na dwie części.

Przebieg zabiegu

Operacja najczęściej wykonywana jest w warunkach ambulatoryjnych, w znieczuleniu miejscowym. Chirurg plastyk najczęściej dobiera taki rodzaj zszycia rany, aby uniknąć widocznej blizny. Sam zabieg nie trwa długo – najczęściej od 15 minut do godziny. Technika zawsze dobierana jest indywidualnie do problemu. Celem jest przywrócenie płatkom ucha ładnego, symetrycznego wyglądu. Po operacji może występować obrzęk i umiarkowany ból. Pacjenci mogą w ciągu kilku dni powrócić do normalnej aktywności, trzymając się wskazań lekarza co do pielęgnacji ran i opatrunków. Efekty finalne widoczne są w ciągu kilku tygodni. Jeśli pacjentka chce ponownie przekłuć uszy, powinna wstrzymać się z tym przynajmniej kilka miesięcy, choć trzeba mieć na uwadze fakt, że płatki po korekcji będą nieco słabsze, dlatego noszenie ciężkich kolczyków nie jest wskazane.

Czy można zapobiec efektowi rozciągniętych płatków uszu

Ten problem rzadko dotyczy osób, które nie uległy wypadkowi lub nie nosiły ciężkich kolczyków. Oto kilka wskazań, które uchronią Cię przed efektem rozciągniętych uszu.

  • Noś duże i ciężkie kolczyki tylko na specjalne okazje. Unikaj tego rodzaju ozdb ich na co dzień.
  • Jeśli bardzo lubisz duże kolczyki, wybierz te wykonane z lżejszych materiałów np. plastiku.
  • Nie kładź się do łóżka w kolczykach, nawet wówczas, gdy są niewielkich rozmiarów. Podczas snu możesz nieświadomie i systematycznie rozciągać płatki uszu.
  • Unikaj noszenia kolczyków, zwłaszcza tych większych i zwisających podczas aktywności fizycznej. Po pierwsze, grawitacja podczas np. biegania lub podskoków nie działa na Twoją korzyść. Po drugie – unikniesz dzięki temu zahaczenia kolczyka i rozerwania płatka.
  • Aby zapobiec rozciąganiu, możesz zastosować zabieg wmasowania oliwy w płatki uszu.

Oprócz tradycyjnej korekcji chirurgicznej, w niektórych przypadkach mogą także pomóc zabiegi z zakresu medycyny estetycznej. Najczęściej stosuje się wypełnienia z kwasu hialuronowego, które podnoszą i wypełniają tkankę płatka ucha. Zabieg przynosi efekty na kilka miesięcy. Po tym czasie konieczne jest powtórzenie zabiegu.