Skóra na szyi, podobnie jak wokół oczu starzeje się znacznie szybciej niż w innych częściach twarzy. To właśnie szyja najczęściej zdarza rzeczywisty wiek lub dobitnie pokazuje utratę sporej ilości kilogramów. Nadmiary skóry na szyi dotyczą zarówno osób bardzo szczupłych jak i tych, które ważą powyżej przeciętnej. Lifting szyi to z kolei zabieg, którego celem jest usunięcie nadmiaru skóry i przywrócenie wizerunkowi bardziej młodzieńczego i świeżego wyglądu.
Czym jest lifting szyi?
Jest to zabieg chirurgiczny mający na celu przywrócenie szyi młodszego wyglądu poprzez usunięcie nadmiaru skóry i/lub tkanki tłuszczowej. Wraz z wiekiem lub na skutek utraty kilogramów, skóra w tej okolicy może zacząć zwisać tworząc tzw. „indyczą szyjkę” jak zwykły pieszczotliwie nazywać tę część szyi pacjentki. Blizny po zabiegu na ogół nie są widoczne, bo umiejscowione za uszami lub pod brodą.
Planujesz zabieg z zakresu chirurgii plastycznej czy medycyny estetycznej?
Zapraszam
Arkadiusz Kuna
Jakie są efekty zabiegu?
Podstawowym efektem liftingu szyi jest długotrwała poprawa wyglądu szyi poprzez usunięcie nadmiaru skóry. Następuje efekt ujędrnienia oraz poprawa ogólnego owalu twarzy. Przy prawidłowo przeprowadzonym zabiegu, efekt jest naturalny i nie ma wrażenia sztucznej, zbyt ciasno naciągniętej skóry. Lifting szyi często łączony jest z innymi zabiegami odmładzającymi takimi jak pełny lifting twarzy, plastyka powiek lub lifting czoła, choć niejednokrotnie jest to zabieg wystarczający dla poprawienia owalu twarzy i uzyskania ogólnego efektu odmłodzenia.
Kandydaci do zabiegu
Idealny kandydat lub kandydatka do zabiegu, to osoba ciesząca się dobrym zdrowiem, mająca problem z nadmiarem skóry oraz tkanki tłuszczowej w okolicy szyi oraz szczęki. Pacjent chcący poddać się liftingowi szyi powinien mieć realne oczekiwania względem zabiegu oraz być świadomym zagrożeń oraz ryzyka jak niesie za sobą zabieg chirurgiczny.
Czas rekonwalescencji
Jak w przypadku każdego zabiegu chirurgicznego, pacjent potrzebuje czasu na odpoczynek i rekonwalescencję. Większość pacjentów wraca do aktywności zawodowej i codziennych obowiązków po około 14 dniach. Przez pierwsze dni najczęściej utrzymuje się opuchlizna i zasinienia , która z czasem ustępuje. Przez kilka tygodni po zabiegu należy unikać intensywnej aktywności fizycznej. Przed zabiegiem oraz po nim, pacjent otrzymuje od lekarza wskazania do których należy się bezwzględnie stosować. Zaniedbanie niektórych zaleceń lekarskich może opóźnić proces gojenia się ran i spowodować niepożądane powikłania. Zabieg wymaga od pacjenta zaplanowania codzienności po operacji oraz świadomości, że nawet będąc zdrową i bardzo aktywną osobą, czas odpoczynku nie powinien być skracany.
Z jakim ryzykiem wiąże się zabieg?
Operacja jest zabiegiem względnie bezpiecznym, jednak jak każda interwencja chirurgiczna, wiąże się z ryzykiem powstania niepożądanych powikłań. Może być to krwiak, infekcja, a w skrajnych sytuacjach zmniejszone czucie na skórze szyi. Wszelkie nieprawidłowości w gojeniu się ran oraz gorsze samopoczucie i podwyższoną temperaturę należy natychmiast skonsultować z chirurgiem.
Lifting szyi to zabieg szczególnie popularny wśród osób, które w wyniku upływającego czasu utraciły naturalną jędrność skóry. Dzięki operacji twarz nabiera młodszego wyglądu, a szyja bardziej „pasuje” do reszty ciała. Zabieg nie jest także rzadkością wśród osób, którym udało się schudnąć wiele kilogramów. Dzięki zabiegowi, Ci pacjenci odzyskują ładny owal twarzy i smuklejszą szyję. Zabieg pozwala uzyskać ładny i naturalny efekt, jednak należy pamiętać, że zadowolenie zależne jest także od podejścia pacjenta do efektów i świadomości, że operacja nie zmieni całego wizerunku, a jedynie poprawi wygląd tej części ciała.
Autorka: Klaudia dziennikarka/blogerka