Kontakt / Cennik
Wróć do bloga
Mity na temat trądziku. Też w nie wierzyłaś?

Mity na temat trądziku. Też w nie wierzyłaś?

Trądzik jest obecnie nie tylko problemem nastolatków. Coraz częściej dotyka także dorosłych. Ta choroba skórna, z którą dość trudno skutecznie i długofalowo wygrać, potrafi bardzo wpłynąć na samoocenę i samopoczucie. Jeśli trądzik jest silny, może pozostawić blizny, które bardzo trudno zlikwidować już wówczas, kiedy choroba jest wyleczona. O trądziku i pielęgnacji skóry trądzikowej powstało wiele nieprawdziwych informacji. Jakie są najpopularniejsze mity na temat trądziku?

Mit #1 Opalanie skóry pomaga w pozbyciu się trądziku

Każdy, kto miał w życiu problem z trądzikiem i jednocześnie wystawił skórę na słonce, doskonale wie, że po kilku dniach opalania skóra rzeczywiście wygląda lepiej. Zmiany zapalne są wysuszone, a opalenizna powoduje, że skóra wygląda lepiej i bardziej zdrowo. Po kilku dniach najczęściej okazuje się, że zmiany zapalne się nasilają i trudno poradzić sobie z nowymi zmianami. Dzieje się tak dlatego, że wysuszona skóra reaguje zwiększona pracą gruczołów łojowych. Opalanie daje chwilowy efekt. Zdecydowanie przy trądziku lepiej stosować filtry przeciwsłoneczne i nawilżać skórę.

Planujesz zabieg z zakresu chirurgii plastycznej czy medycyny estetycznej?

Masz pytania, zaplanuj wizytę u naszego specjalisty

Zapraszam

Arkadiusz Kuna

Mit #2 Przy leczeniu trądziku trzeba myć twarz najczęściej jak to możliwe

Za tym mitem idzie też kolejny mit: trądzik bierze się z brudu. Jest to oczywistą nieprawdą. Przy trądziku należy myć twarz 2 razy dziennie odpowiednimi preparatami. Zbyt częste mycie twarzy może prowadzić do wysuszenia skóry i analogicznie jak w przypadku opalania się – wzmożonej pracy gruczołów łojowych. Oczyszczanie przy walce z trądzikiem jest bardzo ważne, ale nie częstotliwość jest tu kluczowa, a odpowiednie kosmetyki, nawilżanie oraz delikatne traktowanie skóry.

Mit#3 Przy trądziku nie należy nakładać makijażu

Trudno dziwić się osobie z widocznymi stanami zapalnymi na twarzy, że chciałaby ukryć niedoskonałości i nie zwracać nimi niczyjej uwagi. Mitem jest, że makijaż nasila trądzik lub nawet go powoduje. Obecnie mamy w drogeriach i aptekach taki wybór kosmetyków, które nie zapychają porów ani w żaden sposób nie wpływają na pojawianie się lub zaostrzanie zmian. Przy stosowaniu kosmetyków kolorowych, szczególnie podkładów lub pudrów trzeba zwrócić uwagę na to, aby były dostosowane do rodzaju skóry. Źle dobrane kosmetyki mogą rzeczywiście zaostrzyć zmiany.

Mit #4 Wyciskanie przyspiesza gojenie się zmian zapalnych

Wyciskanie stanów zapalnych daje poczucie pozornego pozbycia się problemu, ponieważ zmiana przestaje boleć i powodować dyskomfort. Niestety, wyciskanie najczęściej doprowadza do roznoszenia się bakterii i powstawania kolejnych stanów zapalnych. To wyciskanie jest często odpowiedzialne za długo utrzymujące się przebarwienia a czasem za powstawanie blizn zanikowych, które bardzo trudno wyeliminować.

Mit#5 Dieta nie ma znaczenia dla trądziku

Dieta może mieć znaczenie, szczególnie jeśli jest to dieta bogata w produkty o wysokim indeksie glikemicznym. To co zjadamy nie jest najważniejszym czynnikiem powodującym powstawanie trądzikowych zmian skórnych, jednak zła dieta z pewnością nie pomaga w leczeniu i może nasilać istniejące ogniska zapalne.

Mit #6 Skóra trądzikowa źle znosi stosowanie kremów nawilżających

Trądzik spowodowany jest nadprodukcją gruczołów łojowych. Przy leczeniu trądziku dość często stosujemy maści, które wysuszają skórę, co w efekcie powoduje, że wygląda źle,a przede wszystkim znowu pobudza gruczoły łojowe do wzmożonej pracy. Przy trądziku należy używać lekkich kremów nawilżających, przeznaczonych do skóry trądzikowej, które pomogą zachować balans hydrolipidowy i jednocześnie poprawią wygląd skóry.
Trądzik to poważny problem wielu ludzi. Jeśli nie pomagają preparaty apteczne, warto udać się do lekarza dermatologa, który oceni stan skóry i kompleksowo wdroży odpowiednie leczenie.
źródła:
http://www.cosmopolitan.com/uk/beauty-hair/beauty-trends/advice/a40485/adult-acne-myths-facts/
https://www.womenshealthmag.com/beauty/acne-myths
http://kidshealth.org/en/teens/acne-myths.html
Autorka: Klaudia dziennikarka/blogerka