Kontakt / Cennik
Wróć do bloga
nadmierna potliwość

Nadmierna potliwość – uciążliwy problem wielu z nas

Pocenie się to naturalna reakcja naszego organizmu na nadmiernie wysoką temperaturę naszego ciała. Za sprawą potu organizm schładza naszą skórę, a tym samym obniża temperaturę naszego ciała. Naturalnie najbardziej pocimy się pod pachami, na plecach oraz pośladkach. Niemniej jednak pot jest wydzielany na powierzchni całego naszego ciała – w tym na stopach oraz na rękach. Niestety zdarza się, że u niektórych z nas dochodzi do nadmiernej potliwości. Zjawisko to dotyczy najczęściej rąk, stóp oraz twarzy. Nierzadko nadmierna potliwość rąk nasila się w przypadku wystąpienia sytuacji stresowych takich jak prezentacja, spotkanie służbowe czy też publiczna przemowa. To z pozoru nieszkodliwe zjawisko sprawia, że krępujemy się podawać komuś rękę. Nierzadko sprawia też, że wstydzimy się bardziej intymnych sytuacji. Na szczęście medycyna znalazła rozwiązania dla tego problemu.

Kto cierpi na nadmierną potliwość?

Nadmierną potliwość możemy podzielić na dwie kategorię: pierwotną oraz wtórna. Pierwotna nadmierna potliwość nie ma ustalonych przyczyn. Wynika ona z wrodzonej tendencji do potliwości. Nadmierne pocenie się ma nierzadko związek ze stresem lub lękiem. Zdarza się także, że określone potrawy i ich smaki wywołują u nas pocenie się. Wtórna nadmierna potliwość ma przyczyny w chorobach takich jak nadczynność tarczycy, cukrzyca oraz choroby układu nerwowego. Nadczynność tarczycy wiąże się także z nietolerancją zimna oraz skłonnością do ubierania się bardzo lekko. Wynika ona najczęściej z choroby Gravesa-Basedowa i powinna być leczona przez lekarza endokrynologa. Warto zaznaczyć, że problem nadmiernej potliwości nierzadko zaczyna się już w dzieciństwie bądź w wieku nastoletnim.

Planujesz zabieg z zakresu chirurgii plastycznej czy medycyny estetycznej?

Masz pytania, zaplanuj wizytę u naszego specjalisty

Zapraszam

Arkadiusz Kuna
nadmierna potliwość

W jakich częściach ciała występuje nadmierne pocenie się?

Nadmierna potliwość występuje przede wszystkim w obrębie pach, stóp oraz rąk. Zdarza się także, że nadmierne pocenie się pojawia się w obrębie twarzy, przede wszystkim pod nosem. Opisywane są także przypadki chorób neurologicznych, w których nadmierne pocenie się dotyczy jednej połowy ciała. Nadmierne pocenie się jest uwarunkowane rodzinnie oraz genetycznie. Niemniej jednak nie znaleziono do tej pory wszystkich genów, które miałyby odpowiadać za omawiany problem. W przypadku nadmiernej potliwości nie wykonuje się generalnie żadnych specjalnych i dodatkowych badań. Lekarz stawia diagnozę na podstawie wywiadu z pacjentem.

Leczenie potliwośći za sprawą miejscowych i doustnych środków

Obecnie istnieje sporo komercyjnych środków, które mają za zadanie pomóc walczyć z nadmierną potliwością. Stosuje się przede wszystkim lokalne środki zawierające chlorek glinu. Ich działanie wynika z zatkania przewodów gruczołów potowych. Niestety, środki te często są nieskuteczne lub wymagają wielokrotnego zastosowania. Pomocne może być również zastosowanie boraksu, nadmanganianu potasu oraz Drysolu. Pamiętaj jednak, że przed ich zastosowaniem należy skontaktować się z dermatologiem. W leczeniu nadmiernej potliwości środkami ogólnoustrojowymi wykorzystuje się także leki antycholinergiczne. Niestety, leki te są związane z działaniem ogólnoustrojowym. Oznacza to, że nierzadko mają pewne skutki uboczne, które są nieakceptowalne dla pacjenta.

nadmierna potliwość

Kwas botulinowy – wiele zastosowań

Botoks, zwany bardziej fachowo kwasem botulinowym, ma wiele zastosowań w medycynie. Z jednej strony wykorzystywany jest jako wypełniacz. Pozwala on modelować usta oraz zmniejszać zmarszczki. Z drugiej strony wykorzystuje się go w leczeniu nadpotliwości. Zastosowanie botoksu w leczeniu nadpotliwości pozwala na znaczące zmniejszenie ilości wydzielanego potu. Botoks można zastosować w niemalże dowolnym obszarze naszego ciała. Efekt utrzymuje się nawet kilka miesięcy. Iniekcje z botoksu pozwalają na pozbycie się problemu nadmiernej potliwości oraz odzyskanie pewności siebie. Wiele osób może zadawać sobie pytanie: jak botoks leczy nadmierną potliwość? Toksyna botulinowa hamuje wydzielanie acetylocholiny, która odpowiada za pobudzanie naszych gruczołów potowych do ich głównego zadania – produkcji potu. 

0 0 votes
Ocena artykułu
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zapraszamy do komentowaniax