Kontakt / Cennik
Wróć do bloga
Obawy pacjentów przed korekcją nosa

Obawy pacjentów przed korekcją nosa

Rhinoplastyka to jedna z operacji plastycznych, która wzbudza sporo obaw wśród pacjentów, którzy chcieliby zmienić kształt swojego nosa. Na strach przed operacją składa się kilka czynników charakterystycznych właśnie dla tego zabiegu. Pierwszym z nich jest umiejscowienie nosa. Zabieg wykonywany na centralnej części twarzy może wzbudzać wątpliwości, choćby dlatego, że przez jakiś czas po zabiegu, ślady jego wykonania są dość mocno widoczne. Poddanie się korekcji nosa wiąże się z szeregiem obaw, których źródła pojawiają się nie tyle w naszej wyobraźni, co w wirtualnej rzeczywistości. Czy naprawdę jest się czego obawiać?

Korekcja nosa – wskazania

Nos znajduje się w centralnej części twarzy. Jeśli kształtem lub wielkością nie pasuje do niej, może zaburzać cały jej obraz i przyciągać niepotrzebną uwagę. Wówczas pacjentom z tym problemem może się wydawać, że ludzie z którymi rozmawiają nadmiernie skupiają się na nosie. Odmienny kształt lub rozmiar nosa może dodawać twarzy charakteru. Może także zaburzać jej proporcje i powodować kompleksy u pacjentów. Celem korekcji nosa jest dostosowanie kształtu i rozmiaru nosa do proporcji twarzy. Najczęściej występującymi wskazaniami do zabiegu są:

Planujesz zabieg z zakresu chirurgii plastycznej czy medycyny estetycznej?

Zapraszam

Arkadiusz Kuna
  • nos nieproporcjonalnie duży w stosunku do reszty twarzy
  • nos garbaty
  • uwydatniona końcówka nosa
  • zbyt szerokie nozdrza
  • guzki na mostku nosa
  • opadająca końcówka nosa
  • nos zbyt długi
  • krzywa przegroda nosowa utrudniająca normalne oddychanie

Wskazania do zabiegu mogą mieć jeszcze inny charakter. Głównym problemem jest zawsze pewne subiektywne niedopasowanie wielkości i kształtu nosa do twarzy.

Obawy pacjentów przed korekcją nosa

Do najczęściej występujących obaw wśród pacjentów należą:

  • Lęk przed bólem – korekcja nosa wiąże się z interwencją chirurgiczną i oczywiście przez kilka dni po operacji ból będzie pacjentowi towarzyszył. Jego intensywność zależna jest od indywidualnego progu bólu. Podczas gdy jeden pacjent nie będzie odczuwał prawie żadnych dolegliwości, to drugi może odczuwać go silnie. Nawet w takich sytuacjach pacjent nie musi cierpieć i może korzystać z przepisanych lub zaleconych przez chirurga środków przeciwbólowych. Odczuwalny ból trwa najczęściej przez około 2, 3 dni po zabiegu. Po tym czasie dolegliwości stopniowo ustępują.
  • Lęk przed nieudanymi efektami – trzeba się przygotować na to, że szczególnie w początkowej fazie gojenia, nos nie będzie wyglądał dobrze. Tutaj potrzebna jest cierpliwość. Nie oceniaj efektów od razu po zabiegu. Nie oceniaj ich także na 2 tygodnie po operacji. Pełne rezultaty możesz zobaczyć po około roku. Przez ten czas nos będzie się zmieniał, a obrzęk łagodniał.
  • Lęk przed problemami z oddychaniem – pacjenci często obawiają się, że operacja spowoduje problemy z oddychaniem przez nos. W początkowej fazie gojenia, przez kilka dni oczywiście ten problem może występować. Nie jest to jednak efekt trwały. Najczęściej jest dokładnie odwrotnie – operacja pomaga pacjentom w tym względzie pozbyć się problemu.

Korekcja nosa to skomplikowany zabieg, jednak przy wybraniu doświadczonego specjalisty, nie ma powodów do obaw. Jako pacjent zostaniesz podczas konsultacji poinformowany o wszystkich zagrożeniach i potencjalnym ryzyku związanym z operacją. Jeśli będziesz ściśle przestrzegał zaleceń chirurga, znacznie zmniejszysz ryzyko wystąpienia niepożądanych powikłań i wpłyniesz na ostateczny wygląd swojego nosa. Strach jest naturalną częścią każdego zabiegu chirurgicznego, któremu się poddajemy. Im więcej będziesz wiedzieć przed operacją, tym mniejszy lęk będzie Ci towarzyszył bezpośrednio po nim.