Kontakt / Cennik
Wróć do bloga
Okulary – przekleństwo czy modny dodatek?

Okulary – przekleństwo czy modny dodatek?

Historia okularów, to historia sięgająca 1000 lat. Na początku oczywiście przyrządom do poprawienia wzroku daleko było do współczesnych rozwiązań, jednak już od dawna ludzie próbowali zniwelować dyskomfort związany z niewyraźnym widzeniem. Dziś okulary to nie tylko sposób na poprawę wzroku, ale także element modnej biżuterii.

Okulary – krótka historia

Kiedyś okulary były zwyczajnym szkłem powiększającym z naturalnych kryształów lub wytapianym z innych surowców. W XIII wieku we Włoszech udało się oprawić dwie soczewki w ramkę, jednak nadal nie znaleziono sposobu na zamocowanie okularów na nosie. Przez kolejne 300 lat zmieniały się surowce z których wyrabiano oprawki oraz pierwsze ulepszenia optyki dzięki czemu precyzyjniej dobierano moc szkła do wady wzroku. Dla zamożniejszych ludzi powstawały monokle, oprawione w ramki z drogich materiałów a do ramki mocowano uchwyt, dzięki czemu używający mógł wygodniej operować „okularami”. Dopiero w drugiej połowie XVIII wieku wynaleziono zauszniki, które już wkrótce zaczęto osadzać na zawiasach. Ten typ okularów przez wiele lat nie przyjął się wśród arystokracji, która używała bogato zdobionych monokli lub binokli z zamocowaną rączką do trzymania. Tego typu okulary były często elementem biżuterii a ich wygląd świadczyło statusie społecznym właściciela. Moda na monokl trwała aż do pierwszej wojny światowej. Po wojnie zaczęły powstawać fabryki produkujące okulary na szerszą skalę – także w Polsce.

Planujesz zabieg z zakresu chirurgii plastycznej czy medycyny estetycznej?

Masz pytania, zaplanuj wizytę u naszego specjalisty

Zapraszam

Arkadiusz Kuna

Okularnicy przed wojną

Wady wzroku, szczególnie u dzieci już wtedy były powszechne. Aby ułatwić życie osobom niedowidzącym, okulary zaczęły nosić także niższe warstwy społeczne. Często jednak noszenie okularów było oznaką pewnego upośledzenia, dlatego bywało, że okularnicy nie mieli łatwego życia. Po II Wojnie Światowej w Polsce nastały czasy komunizmu. Noszenie okularów przestało dziwić jednak przez niemal kilkadziesiąt lat wybór wzorów i oprawek był mocno ograniczony. Jeszcze na początku lat 90-tych oprawki nie dodawały atrakcyjności osobie która nosiła okulary. Najczęściej były duże, wykonane z tworzywa sztucznego i dość ciężkie. Szczególnie niewielki wybór oprawek dotyczył okularów dziecięcych.

Okulary i okularnicy dziś

Choć wiele z nas wciąż nie jest zwolennikiem noszenia okularów – dziś mamy wybór nie tylko oprawek. Jeśli z jakiegoś powodu nie odpowiada nam noszenie okularów, możemy zdecydować się na zupełnie niewidoczne i wygodne szkła kontaktowe. Jest to szczególnie praktyczne dla sportowców lub osób pracujących fizycznie, które nie muszą szczególnie uważać na okulary i mogą całkowicie oddać się swoim zajęciom. Szkła kontaktowe trzeba wymieniać co określony czas oraz zwracać szczególną uwagę na higienę ich przechowywania oraz zakładania. Dla niektórych z nas mogą się zatem okazać niezbyt wygodne oraz kosztowniejsze niż noszenie okularów.
okularnicy
Okulary w końcu przestały być powodem do wstydu i obecnie są istotnym elementem wizerunku. Wielu ludzi twierdzi, że okulary dodają powagi oraz inteligencji. Dlatego nie mała część osób, która nie miewa problemów ze wzrokiem, decyduje się na noszenie tzw „zerówek” czyli okularów, które nie mają wartości korekcyjnej, a jedynie na takie wyglądają.
Wybór oprawek jest dziś ogromny. Projektowaniem oraz produkcją oprawek zajęły się również światowe domy mody, co świadczy o tym, ze okulary to także istotny element stylu i biżuteria. Wśród wzorów możemy znaleźć oprawki, które będą prawie niewidoczne ponieważ nie są wyposażone w widoczną ramkę. Wiele osób chce jednak podkreślić swój styl odpowiednimi oprawkami dlatego wybiera wyraziste oprawki w ulubionych kolorach i kształcie podkreślającym oczy i kształt twarzy.
Właściwe dobranie oprawek do twarzy nie tylko nie musi oszpecać, ale wręcz dodawać urody i charakteru. Potraktuj okulary jak element swojej osobowości i dobierz dokładnie takie w których wyglądasz i czujesz się świetnie.
Autorka tekstu: Klaudia / dziennikarka, blogerka
źródło:
http://www.okularyporadnik.pl/historia_okularow.html