Problem nadwagi i otyłości jest jednym z najważniejszych problemów współczesnego zachodniego świata. W Polsce, w ciągu ostatnich kilkunastu lat, problem rozrósł się do ogromnych rozmiarów i stanowi duże wyzwanie dla opieki zdrowotnej oraz dla państwa. Nadprogramowe kilogramy to nie tylko gorsza sylwetka. Przede wszystkim, nadwaga i otyłość to czynniki ryzyka wielu poważnych chorób.
Nadwaga i otyłość w liczbach
W 2016 roku, na całym świecie aż 641 milionów osób miała problem z otyłością. Ta liczba wciąż rośnie, a Światowa Organizacja Zdrowia mówi obecnie o epidemii. Obecnie na świecie, liczba ludzi otyłych jest wyższa niż ludzi z niedowagą. Istnieje różnica pomiędzy nadwagą a otyłością, chociaż oba zjawiska wiążą się z nadprogramowymi kilogramami. Nadwaga jest stanem przedchorobowym, gdzie ilość tkanki tłuszczowej jest nieco wyższa niż powinna. Jest to wyraźny sygnał do zmiany stylu życia, bo nadwaga często jest prostą drogą do otyłości, która jest już jednostka chorobową i znacznie trudniej z nią walczyć niż z nadwagą. Według Biura Analiz Sejmowych, na dzień 15 marca 2017 roku, ponad połowa dorosłych Polaków i co ósme dziecko ma problem z nadwaga lub otyłością. Tak duża skala problemu wiąże się ze skutkami zdrowotnymi oraz ekonomicznymi.
Planujesz zabieg z zakresu chirurgii plastycznej czy medycyny estetycznej?
Masz pytania, zaplanuj wizytę u naszego specjalisty
Zapraszam
Arkadiusz Kuna
Przyczyny otyłości
„Technicznie” rzecz biorąc, bezpośrednią przyczyna nadwagi jest zaburzenie bilansu energetycznego organizmu. Przyjmowanie zbyt dużej ilości kalorii w stosunku do ich zużycia. Obecny styl życia nie wymaga od nas zdobywania jedzenia w żaden sposób. W pracy najczęściej siedzimy, po pracy – wracamy na kanapę, a jedzenie jest w zasięgu ręki. Gotowe dania, niezdrowe przekąski stają się elementem naszej diety. Tygodnik Newsweek podaje, że na początku XX wieku, roczne spożycie cukru przez jedną osobę wynosiło około 5 kilogramów. Dziś jest to aż 60 kilogramów. Zjadamy też sporo tłuszczów i to niestety, nie tych najzdrowszych. Kolejną przyczyną otyłości jest ograniczenie aktywności fizycznej do minimum. Chętnie jeździmy samochodem, co w dużym stopniu eliminuje jakikolwiek ruch. Jeszcze 20, 30 lat temu większość z nas musiała dojść choćby na przystanek autobusowy. Dziś wysiadamy w samochód pod domem i wysiadamy o celu. Nawet po zakupy nie zawsze musimy wychodzić z domu, bo możemy je zamówić, a pracownik sklepu dostarczy je do domu. Brakuje nam codziennej, zwykłej dawki ruchu. Tą można zastąpić aktywnością sportową, ale na tą nie każdy ma ochotę. Problemem jest także częstotliwość posiłków. Nie mamy chęci na planowanie mniejszych porcji jedzenia w ciągu dnia przez co zamiast zalecanych 4, 5 posiłków dziennie zjadamy jeden lub dwa – za to ogromne. To wszystko prowadzi do zaburzeń metabolizmu i w efekcie – otyłości.
Jak walczyć z problemem otyłości?
Problem osiągnął tak dużą skalę, że samo uświadamianie zdrowotne już nie wystarczy. Potrzeba działań ze strony ustawodawców, którzy różnymi środkami wymuszą zdrowszy styl życia. Według McKinsay Global Institiute, najskuteczniejszymi działaniami przeciwko nadwadze i otyłości mogą być:
Aktywny transport – czyli stworzenie takiej infrastruktury planowania przestrzennego, aby stworzyć dobre warunki dla pieszych i rowerzystów. Samorządy mogą także wprowadzać działania, które zmniejszą ruch samochodów.
Pracownicze świadczenia zdrowotne – czyli wprowadzanie zachęt do prowadzenia zdrowego stylu życia np. poprzez dotowanie karnetów na siłownię.
Zdrowe posiłki w punktach zbiorowego żywienia – poprawa jakości posiłków np. na szkolnych stołówkach i ograniczenie lub wykluczenie niezdrowego, wysokokalorycznego jedzenia w szkołach aby ułatwić kontrolę nad impulsywna konsumpcją.
Regulacje w mediach – ograniczenie reklam produktów niezdrowych i wysokokalorycznych
Kontrola wielkości porcji pokarmów – wprowadzenie regulacji prawnych wymuszających na producentach opakowywanie produktów w taki sposób, aby ułatwić konsumentowi kontrolę nad dziennym spożyciem pokarmów.
Programy w szkołach – dotyczące wprowadzania większej ilości lekcji wychowania fizycznego lub stworzenia zachęt do uprawiania sportu.
Programy edukacyjne i wspierające – które umożliwią i pomogą ludziom kontrolowanie masy ciała.
Autorka: Klaudia dziennikarka/blogerka