Obecnie możemy kupić właściwie wszystko. Interesują nas rodzime produkty pochodzące z upraw ekologicznych i większą wagę przykładamy do tego co znajduje się na talerzu. Owoce i warzywa pochodzące z odległych zakątków świata przestały być już dla nas tajemnicą i coraz częściej sięgamy po nie w codziennej diecie. Czy warto je spożywać? W jakiej formie? Które z nich mają właściwości zdrowotne?
Owoce egzotyczne nie są dla nas dostępne w świeżej formie, a jeżeli są – to trzeba sobie zdawać jak długą drogę musiały przebyć i w jaki sposób były konserwowane, aby dotrzeć do nas w takiej formie. Dlatego decydując się na wprowadzenie owoców egzotycznych do diety, warto wybrać formę przetworzoną, jednak w naturalny sposób. Soki, syropy, forma sproszkowana, koncentrat lub mrożenie, pozwalają na zachowanie wartości odżywczych egzotycznych owoców. Które warte są uwagi?
Owoce goji
Dość popularne w ostatnim czasie. Spożywane w formie suszonej, a ekstrakty wykorzystywane są do produkcji kosmetyków. Owoce goji rosną dziko w dolinach tybetańskich oraz himalajach, ale jest także uprawiany w krajach azjatyckich. Owoce goji są bardzo delikatne, dlatego zrywa się je razem z „ogonkami” lub wysypuje na miękką matę. Zostają poddawane procesowi suszenia niemal od razu. Owoce goji są naturalnym źródłem witaminy C. Wśród wszystkich owoców, są na trzecim miejscu wśród naturalnych źródeł tej witaminy. Ponadto zawierają także witaminę E oraz witaminy z grupy B. Roślina wykorzystywana była już 2500 lat temu w medycynie naturalnej dla ochrony nerek, w leczeniu chorób serca, wątroby i płuc. Zawiera substancje przeciwutleniające dlatego zapobiega procesom starzenia. Spożywane regularnie przyczyniają się do wzmocnienia odporności.
Planujesz zabieg z zakresu chirurgii plastycznej czy medycyny estetycznej?
Zapraszam
Arkadiusz Kuna
Marakuja
Owoc klimatu podzwrotnikowego. Charakterystyczny w smaku i bardzo aromatyczny. Kształtem przypomina jajo, a skórka bywa fioletowa lub żółta. Ma słodki, ale lekko cierpki smak. Owoce charakteryzują się dużą ilością betakarotenu, witaminy C, potasu, niacyny, żelaza oraz wapnia. Inne części marakui mają również działania zdrowotne. Ekstrakt z liści posiada właściwości przeciwutleniające, a nasiona wykazują silne zdolności przeciwgrzybicze. Ponadto, owoce wykazują właściwości uspokajające i uśmierzające ból. Skórka marakui stosowana jest w leczeniu astmy i uporczywego kaszlu.
Acai
Owoc rosnący w Ameryce Północnej oraz północnych rejonach Ameryki Południowej. Dziko występuje na szczytach drzew palmowych znajdujących się w lasach deszczowych. Dojrzałe owoce mają intensywny kolor fioletu. Część jadalna jest niewielka, bo około 80% tego owocu to pestka. W acai znajduje się bardzo mało wody. Owoce te są bardzo kaloryczne, ponieważ w dużej mierze składają się z tłuszczu. Zawierają wiele cennych składników odżywczych takich jak błonnik pokarmowy, sterole roślinne, białko, wysoka zawartość witaminy Ai E, witaminy z grupy B oraz składniki mineralne, między innymi magnez, cynk, potas, selen i jod. Owoc acai przede wszystkim posiada ogromne właściwości przeciwutleniające. Dzięki działaniom prozdrowotnym, acai w ostatnich latach cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród naukowców i konsumentów. Zakupienie świeżych owoców w naszej szerokości geograficznej nie jest możliwe. Można je dostać w postaci suszonej lub soku, przy czym ta druga forma zachowuje więcej składników odżywczych.
Owoce tropikalne rzeczywiście wykazują ogromne właściwości zdrowotne, szczególnie te rosnące dziko. Z pewnością warto je wprowadzić do diety, ważne jednak aby znaleźć odpowiednią formę. Im bardziej naturalny sposób przetworzenia, tym lepiej. Macie już jakieś doświadczenia z owocami tropikalnymi?
Cieślik, Ewa, and Agnieszka Gębusia. „Charakterystyka właściwości prozdrowotnych owoców roślin egzotycznych.” Post. Fitoter 2 (2012): 93-100.