Banalnym będzie stwierdzenie, że każdy z nas chce mieć względnie ładny brzuch. Wielu z nas nie oczekuje, że będzie on twardy niczym stal oraz płaski jak stół. Jest to w pełni zdrowe podejście. Niemniej jednak zwisająca i obwisła skóra brzucha mogą psuć nasz wygląd zewnętrzny. Przebyte ciąże czy też wahania masy ciała negatywnie rzutują się na stan skóry na naszym brzuchu. Jest to szczególnie dotkliwe dla osób, które schudły, a nadmierna ilość skóry sprawia, że dalej wstydzą się założyć bikini. W takich przypadkach pomocna może być plastyka brzucha. Jest to jeden z najczęściej wybieranych zabiegów w gabinecie chirurga plastycznego. Na czym polega? Dla kogo jest ten zabieg? I czy plastyka brzucha może pomóc nam zrzucić dodatkowe kilogramy?
Brzuch – duży i zazwyczaj niewidoczny obszar naszego ciała
Brzuch to dość duża część naszego ciała. Zaczyna się już na wzgórku łonowym, a kończy pod żebrami. W brzuchu ukryte są ważne narządy takie jak żołądek, jelita, wątroba, nerki, pęcherz moczowy oraz macica. Obecność macicy, w której rozwija się płód sprawia, że brzuch kobiety ma okresową tendencję do szybkiego zwiększania swojego obwodu, a następnie do błyskawicznego wręcz zmniejszania tejże objętości. Nie służy to naszej skórze. Może prowadzić do rozstępów oraz do pojawienia się nadmiernej ilości wiotkiej skóry. Częściowo można temu zapobiec poprzez ćwiczenia fizyczne oraz odpowiednią dietę a także pielęgnację skóry. Nie ma się jednak co oszukiwać – istnieje dość duże ryzyko, że ciąża, a także szybka utrata masy ciała spowoduje, że skóra naszego brzucha stanie się wiotka oraz utraci swoją jędrność. Nie powinno nas to jednak odwodzić od decyzji o macierzyństwie czy tez przejściu na dietę. Chirurgia plastyczna przychodzi bowiem ze skuteczną formą pomocy, jaką jest plastyka brzucha.
Czym jest plastyka brzucha?
Abdominoplastyka, bo tak fachowo określa się plastykę brzucha, jest jednym z najczęściej wybieranych zabiegów medycyny plastycznej. Jest to zabieg, którego celem jest usunięcie nadmiernej ilości skóry oraz tkanki tłuszczowej. Plastyka brzucha ma również na celu wzmocnienie mięśni brzucha. Abdominoplastyka niesie ze sobą możliwość modelowania naszej sylwetki. Niemniej jednak pamiętaj, że plastyka brzucha nie zastąpi odpowiedniej diety oraz ćwiczeń. Abdominoplastyka nie jest bowiem narzędziem, które służy utracie masy ciała. Choć po zabiegu Twoja masa ciała nieznacznie spadnie, to będzie to związane głównie z wycięciem nadmiernej ilości skóry, a nie pozbyciem się nadmiarowej tkanki tłuszczowej. Utrata masy ciała związana z plastyką brzucha nie przekracza zazwyczaj dwóch kilogramów. Pamiętaj też, że abdominoplastykę warto wykonać po schudnięciu, a nie w jego trakcie czy też przed chudnięciem. Pozwoli to na uzyskanie możliwie najlepszych efektów estetycznych.
Dla kogo jest abdominoplastyka?
Plastyka brzucha to zabieg, który jest wykonywany dość często. Zaleca się go zazwyczaj osobom, które chcą poprawić wygląd swojego brzucha. Wykonuje się go nie tylko u kobiet, ale także u mężczyzn. Zabiegowi najczęściej poddają się kobiety, które mają nadmierną ilość skóry w wyniku wielokrotnych ciąż. Zabieg jest również zalecany osobom, które bardzo schudły, na przykład w wyniku zabiegów bariatrycznych. Usunięcie nadmiarowej skóry jest zabiegiem mającym nie tylko efekt kosmetyczny, ale także zdrowotny. W przypadku pacjentów, którzy schudli kilkadziesiąt kilogramów mamy nierzadko do czynienia z bardzo dużą ilością skóry, której odpowiednia pielęgnacja jest praktycznie niemożliwa.
Kto nie może poddać się plastyce brzucha?
Przeciwwskazań do plastyki brzucha jest stosunkowo niewiele. Obejmują one ciężkie choroby ogólnoustrojowe takie jak zaawansowana niewydolność serca czy też głęboka niewydolność płuc. Choroby te są najczęściej przeciwwskazaniem do znieczulenia ogólnego w zabiegach nieratujących życia. Czynne palenie papierosów jest bezwzględnie przeciwwskazane w okresie okołozabiegowym. Wynika to z faktu, że palenie papierosów pogarsza ukrwienie tkanek oraz prowadzi do gorszego gojenia się rany pooperacyjnej.