Ortoreksja jest zaburzeniem odżywiania, które może dotyczyć sporej części społeczeństwa. W skrócie jest to rodzaj zaburzania, który polega na nadmiernym przykładaniu wagi do wysokiej jakości i rodzaju spożywanego jedzenia. Z pozoru zdrowa lub przynajmniej nieszkodliwa przypadłość może stać się nie tylko zaburzeniem natury psychicznej, ale także realnie wpływać na zdrowie fizyczne.
Punktem wspólnym ortoreksji z innymi popularnymi zaburzeniami odżywania takimi jak anoreksja lub bulimia jest z obsesja na punkcie jedzenia. Obsesja dotyczy źródła jedzenia, planowania posiłków, sprawdzania żywności pod względem certyfikatów lub ścisłe trzymanie się okreslonego rodzaju produktów. Według ortorektyka, wszystko co spożywa musi pochodzić z upraw ekologicznych i być pod każdym względem zdrowe.
Jakie są pierwsze sygnały?
Zazwyczaj bardzo niewinnie. Osoba, która z jakiegoś powodu lub po prostu – bez powodu, postanawia postawić na zdrowe odżywianie i przykładać większą uwagę do jakości i rodzaju jedzenia. Granica pomiędzy zdrowym stylem życia a ortoreksją jest bardzo cienka, bo choroba nigdy nie przychodzi od razu. Zaczyna się najczęściej od baczniejszego zwracania uwagi na to co się kupuje, uważnego oglądania etykiet i stopniowego eliminowania niektórych grup produktowych, które z założenia mogą być niezdrowe np. cukru, tłuszczu, mleka itd. O ile zdrowy styl życia, to może wyjść nam tylko na korzyść, o tyle obsesyjne myślenie o jedzeniu i poświęcanie całej uwagi kwestii diety jest już poważnym problemem.
Planujesz zabieg z zakresu chirurgii plastycznej czy medycyny estetycznej?
Zapraszam
Arkadiusz Kuna
Kogo najczęściej dotyczy ortoreksja?
Obsesyjne przykładanie uwagi do zdrowego odżywiania często dotyczy osób, które chorowały lub chorują na jakiś rodzaj poważnej choroby. Osoby z przebytymi nowotworami, chorobami metabolizmu takimi jak cukrzyca, osoby z chorobami układu pokarmowego lub alergiami pokarmowymi. Zmiana sposobu odżywiania w pewien sposób zostaje wymuszona przez sytuację zdrowotną. Ortoreksja także często dotyczy ludzi młodych,którzy na pewnym etapie życia przywiązują dużą wagę do idealnej sylwetki, aktywności fizycznej i zdrowego stylu życia – i ta sytuacja wydaje się być po trochu konsekwencją kultu pięknego ciała, zdrowia, młodości i witalności. Osoby, które mogą mieć w przyszłości problem z ortoreksją, zaczynają szczególnie interesować się szkodliwością niektórych produktów i czasem bez konsultacji z lekarzem, eliminują z diety kolejne produkty, co nie zawsze pozytywnie wpływa na zdrowie.
Dlaczego ortoreksja może być groźna dla zdrowia?
Pozornie, ortoreksja może nie zostać zauważona przez długi czas. Przecież dążenie do zdrowej i szczupłej sylwetki stosując zdrową dietę, raczej wzbudza podziw niż obawy. Niepokojące sygnały to z pewnością:
- problem ze zjedzeniem posiłku przygotowanego przez kogoś innego. Osoba cierpiąca na ortoreksję musi mieć kontrolę nad jakością i rodzajem użytych produktów.
- Uwaga skupiona na planowaniu posiłków zajmuje większość czasu w ciągu dnia.
- Poczucie, że wszyscy, którzy nie stosują się do restrykcyjnie zdrowej diety, bardzo sobie szkodzą.
- Poczucie winy, kiedy z jakiegoś powodu zdarzy się zjeść coś „niezdrowego”.
- Stopniowe eliminowanie wielu produktów z diety i ostatecznie opieranie swojego żywienia na kilku elementach, które zdaniem chorego, są zdrowe.
Właśnie eliminowanie z diety niektórych produktów, może doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Jeśli eliminujemy cukier – to najczęściej także owoce. Jeśli eliminujemy mięso – to pozbywamy się źródła białka niekoniecznie zawsze dbając o właściwe zamienniki. Długotrwałe opieranie swojego żywienia na kilku produktach, może zakończyć się anemią, problemami skórnymi, szybkim rozwoju osteoporozy lub problemami z uzębieniem. Ortoreksja to także głębokie zaburzenie natury psychicznej, które może doprowadzić do poczucia niezrozumienia przez środowisko i w efekcie depresję.
Autorka: Klaudia Dziennikarka/Blogerka