Rok 2020 powoli dobiega końca. Wielu z nas wraz z początkiem grudnia zaczyna planować, jakie postanowienia wdroży w 2021 roku. Szacuje się, że aż 81% osób, które miały postanowienia noworoczne nigdy nie zacznie ich realizować, a pozostałe 29% może porzucić plan realizacji w pierwszych dwóch miesiącach nowego roku.
Postanowienia noworoczne – jak je utrzymać?
Wraz z nadejściem nowego roku wzrasta przekonanie, że Nowy Rok przyniesie zmianę nawyków. Jak często udaje się utrzymać te postanowienia? Często są one wynikiem spontanicznych zachcianek, niż faktycznie przemyślanych decyzji. Do utrzymania postanowień noworocznych warto przygotować się już teraz. Niech będą to dla nas ważne i istotne sprawy, a nie pomysły, które przyszły do głowy podczas prysznica lub drogi do pracy. Poniżej kilka wskazówek jak utrzymać postanowienia noworoczne.
Planujesz zabieg z zakresu chirurgii plastycznej czy medycyny estetycznej?
Masz pytania, zaplanuj wizytę u naszego specjalisty
Zapraszam
Arkadiusz Kuna
Podziel się z innymi swoimi planami na Nowy Rok
Warto przedstawić swoje plany bliskim osobom. Szczególnie jeśli dotyczą czegoś istotnego i ważnego. Osoby, które o tym wiedzą powinny być życzliwe i chcieć dla nas jak najlepiej. Mogą to być rodzice, przyjaciele lub psycholog. Najważniejsze, aby wspierali i dopingowali. Dzielenie się wyzwaniami i sukcesami ułatwia działania i pozwala cieszyć się z nawet bardzo małych postępów.
Zaplanuj kolejność działań
Nie da się wszystkiego wdrożyć od razu. Szczególnie gdy postanowienia noworoczne dotyczą pozbycia się kilku nałogów, zdrowszej diety lub częstszego ćwiczenia na siłowni. Na każde z tych działań potrzeba czasu. Pozbywanie się nałogów polega na zastąpieniu ich nowymi. Z kolei zdrowe odżywianie wymaga chęci oraz na początek, dużej dozy poświęcenia. Najważniejsze jest ustalenie priorytetów. Robiąc wszystko na raz, szybko się poddamy. Zmiana zbyt wielu nawyków naraz spowoduje obciążenie, dlatego nie będziemy w stanie ich wdrożyć.
Pamiętaj, że porażka to część sukcesu
Poskramiając nawyki, ucząc się zdrowszego stylu życia, zawsze pojawiają się przeszkody i trudności. Dla organizmu jest to całkowicie nowy system działania, dlatego tak niezwykle ważne jest pamiętanie o tym, że porażki zawsze się zdarzają. Ważne, aby przekształcić je w siłę. Jeden zły posiłek nie niszczy całego postanowienia noworocznego, jednak cały tydzień już tak.
Nagradzaj się!
Wytrwałość w postanowieniach noworocznych nie jest karą. W Nowy Rok obiecujemy sobie działania, które mają spowodować, że staniemy się lepszymi ludźmi. Niezwykle ważne jest nagradzanie się nawet za te małe zwycięstwa. Dla krótkoterminowych celów nagrody powinny być drobne, jak wyjście do kina lub restauracji. Za większe osiągnięcia warto nagradzać się odpowiednio do skali postanowienia – urlopem, kupnem wymarzonych butów lub drogiej biżuterii.