Uszy to przede wszystkim narząd słuchu i równowagi. Jednak ze względu na swoje centralne położenie na ludzkiej twarzy pełni również ważną rolę estetyczną. Z tego powodu od wielu lat obserwuje się stałe zainteresowanie operacjami korekcji ich wyglądu- zarówno wśród dorosłych, jak i dzieci. Może się jednak okazać, że po wykonaniu pierwszej korekcji, konieczna będzie powtórna operacja odstających uszu. Kiedy istnieje ryzyko wystąpienia takiej sytuacji?
Czym jest operacja uszu i jak wygląda zabieg?
Chirurgiczna korekcja uszu, fachowo zwana otoplastyką, jest często wykonywaną operacją medycyny estetycznej, na którą do niedawna decydowały się osoby mające odstające uszy. Dziś korekcja uszu ma o wiele szersze możliwości i pozwala na precyzyjne dostosowanie kształtu oraz proporcji uszu do twarzy. W trakcie jednego z najkrótszych zabiegów chirurgii plastycznej możliwe jest modelowanie wyglądu uszu w praktycznie dowolnym kierunku.
Planujesz zabieg z zakresu chirurgii plastycznej czy medycyny estetycznej?
Zapraszam
Arkadiusz Kuna
Najczęściej operowane wady uszu to:
- odstające uszy- to najczęstszy defekt małżowin usznych, z którym zwracają się pacjenci do gabinetów chirurgii plastycznej. Operacja polegająca na przecięciu skóry za uchem i odsłonięciu chrząstki, po czym odpowiednim jej ukształtowaniu i umocowaniu za pomocą szwów,
- guzek Darwina- jest to zgrubienie w tylnej, górnej części obrąbka małżowiny usznej. Możliwe jest jego usunięcie, natomiast zazwyczaj po korekcji odstających małżowin usznych, guzek przestaje być tak widoczny i nie wpływa negatywnie na estetykę uszu,
- mikrocja- to wada wrodzona, polegająca na braku lub nieprawidłowym wykształceniu niektórych struktur ucha. Operacja polega na ukształtowaniu ucha bądź jego części z chrząstki żebrowej tak, by zyskało możliwie najbardziej naturalny kształt. Może być przeprowadzona u dzieci powyżej 12 roku życia,
- zwinięta małżowina uszna- wada związana z nieprawidłową budową małżowiny, która w górnej części zawija się na zewnątrz lub do wewnątrz, a czasami zdarza się, że jest zwinięta całkowicie. Operacja polega na przywróceniu naturalnej formy ucha.
Operacja uszu odbywa się w znieczuleniu miejscowym. W wypadku najmłodszych pacjentów wykorzystywane bywa jednak znieczulenie ogólne. Szwy po zabiegu wyjmuje się po kilku dniach. Jeszcze na stole operacyjnym zakładany jest opatrunek. Obejmuje małżowiny i całą głowę. Ewentualne dolegliwości bólowe znikają po zastosowaniu leku przeciwbólowym. Uszy pozostają jednak nieznacznie obrzęknięte i tkliwe przez kilkanaście następnych dni.
Efekty operacji korekcji uszu
Efekt korekty uszu utrzymuje się do końca życia, pod warunkiem unikania silniejszych urazów w początkowym okresie po leczeniu.
Należy pamiętać, że efekty zabiegu są kwestią indywidualną uzależnioną od osobistych uwarunkowań i nie są identyczne w przypadku każdego pacjenta. Na efekt plastyki uszu w szczególności mogą wpływać takie czynniki jak wiek, stan zdrowia, tryb życia pacjenta oraz stosowania się do zaleceń pozabiegowych.
Powtórna operacja odstających uszu- dlaczego się ją wykonuje?
Powtórna korekta nosa to procedura chirurgiczna, która pozwala na poprawę wyglądu lub funkcji nosa po wcześniejszej ingerencji chirurgicznej. Rekomendowana jest w sytuacji powstania zniekształceń, powodujących brak satysfakcji pacjenta i będących wskazaniem do wykonania powtórnego zabiegu.
Chociaż schemat zabiegu jest podobny u wielu osób, to jednak każda operacja przebiega w sposób nieco odmienny, dopasowany do problemów i predyspozycji danego pacjenta. Nie każdą reakcję pacjenta, ewentualne powikłania i przebieg regeneracji można przewidzieć. Istnieje na przykład możliwość wystąpienia nadmiernego rozrostu tkanki łącznej w trakcie gojenia. Powstała w ten sposób blizna może znacząco utrudniać oddychanie. Również chirurg plastyk może w trakcie zabiegu usunąć nadmierną ilość tkanki budującej nos, a w ten sposób doprowadzić do zapadnięcia się skrzydełek lub czubka nosa.
Najczęstszymi zniekształceniami, do których dochodzi podczas nieudanych operacji nosa są: nadmierna korekta grzbietu, nos „papuzi” lub „ptasi”, nos „kaczy”.
Warto również pamiętać, że chociaż korekta uszu może być wykonywana w każdym wieku, najlepsze efekty uzyskuje się u dzieci (ponieważ ich chrząstki nie zakończyły jeszcze procesów wzrastania).
Zapalenie chrząstki ucha po operacji korekcji uszu
Szkielet chrzęstny uszu jest niezwykle delikatny. Jego naruszenie podczas operacji, wiąże się z koniecznością przestrzegania szeregu pozabiegowych zaleceń lekarskich. Mają one na celu zapewnienie prawidłowego przebiegu regeneracji uszkodzonych tkanek oraz zminimalizowanie ryzyka wystąpienia ewentualnych powikłań. Najczęstsze powikłania po operacji plastycznej uszu mają charakter tymczasowy i ograniczają się do występowania krwawień, obrzęków, zaburzeń czucia lub zasinień.
Niewłaściwa pielęgnacja uszu bezpośrednio po zabiegu oraz niestosowanie się do zaleceń lekarskich, mogą przyczynić się do uzyskania niezadowalającego efektu wykonanej korekcji. Zapalenie chrząstki ucha to jedno z możliwych powikłań pooperacyjnych, które wiąże się z deformacją uszu po ich wcześniejszej korekcji. Jest to bezwzględne wskazania do zastosowania odpowiedniego leczenia i w odpowiednim czasie do wykonania powtórnej korekcji ucha.
Powtórna operacja odstających uszu- kiedy się ją wykonuje?
Bardzo istotne jest to, aby pacjent uważnie obserwował swoje uszy po wykonaniu zabiegu. Powinien zwrócić szczególną uwagę na ewentualne zaczerwienienia, wyciek treści ropnej z rany czy obrzęk i bolesność. W przypadku gdy dojdzie do infekcji, możliwe jest zwalczenie jej za pomocą antybiotykoterapii. Jeżeli jednak uszy powrócą do pierwotnego kształtu, a pacjent zdecyduje, że chciałby wykonać zabieg ponownie, można to zrobić po około minimum dwóch/ trzech miesiącach od pierwszej korekty. Warto jednak pamiętać, że będzie to możliwe po tak krótkim odstępie czasu tylko wtedy, gdy defekt jest wyraźnie widoczny. Ostateczny rezultat zabiegu można ocenić bowiem dopiero po pięciu lub sześciu miesiącach.
Jak wygląda zabieg powtórnej operacji uszu?
Przebieg zabiegu powtórnej operacji odstających uszu jest analogiczny do pierwszego. Nie trwa on długo (od 30 do 60 minut) i nie należy do skomplikowanych. W większości przypadków przeprowadza się go w znieczuleniu miejscowym. Zwykle polega on na skorygowaniu odstającej małżowiny usznej lub innych powstałych deformacji. Chirurg wykonuje małe nacięcie z jej tyłu w celu dostania się do chrząstki. Po zakończeniu zabiegu zakładane są szwy stabilizujące, następnie opatrunek z antybiotykiem oraz elastyczny bandaż. Po upływie około dwóch tygodni szwy zastępuje się opaską uciskową, w której pacjent powinien chodzić przez 6 tygodni. Efektem zabiegu są precyzyjnie wymodelowane uszy, które wyglądają zarówno estetycznie, jak i naturalnie.