Chirurgia plastyczna wiąże się nierzadko z przecięciem skóry i nałożeniem szwów. Jest to konieczne, by móc na przykład zaaplikować silikonowy implant. Nacięcie skóry jest też konieczne w przypadku plastyki brzucha. Zdarza się również, że inne, nawet małe zabiegi, wiążą się z wykonaniem nacięcia. Założenie szwów jest więc standardową procedurą zarówno w klasycznej chirurgii, jak i chirurgii plastycznej. Jak jednak odpowiednio zadbać o miejsce operowane? Rana po operacji – jak o nią właściwie dbać? Co powinno nas zaniepokoić?
Po pierwsze – porozmawiaj z lekarzem
Pamiętaj, aby przed decyzją o zabiegu skonsultować się z lekarzem. Wiele pacjentek przed rozmową z lekarzem nie zdaje sobie sprawy o konieczności nacięcia skóry podczas danego zabiegu operacyjnego. Równocześnie podczas wizyty przedzabiegowej powinniśmy omówić z lekarzem sposób gojenia się ran w naszym ciele. Wynika to z faktu, że każdy z nas ma nieco inną tendencję do powstawania blizn. Tym samym pacjentki, u których w przeszłości doszło do powstawania bliznowców, muszą się często liczyć z nieco gorszym efektem kosmetycznym . Ponadto podczas wizyty kwalifikacyjnej warto zapytać się lekarza, w jaki sposób dbać o ranę oraz w jakie opatrunki się zaopatrzyć.
Po drugie – zrezygnuj z domowych środków odkażających
Wiele z nas nauczonych jest, aby w przypadku ran wykorzystywać domowe środki na bazie spirytusu lub ziół. O ile stężony alkohol faktycznie bardzo dobrze zabija bakterie oraz unieszkodliwia wirusy, o tyle pogarsza zdolność do gojenia się ran. Dzieje się tak dlatego, że wysoko stężony alkohol prowadzi do denaturacji białek. Tym samym rana po operacji może goić się dłużej oraz trudniej. Nie powinno się również stosować ziołowych nalewek czy też popularnych i powszechnie dostępnych ziołowych wywarów na bazie alkoholu. Pamiętaj, że do odkażania ran powinno używać się wyrobów aptecznych. Warto porozmawiać z lekarzem na ich temat po to, aby wybrać najlepszy. Zalecane przez nasze mamy i babcie napary z rumianku są znacznie mniej skuteczne i mniej bezpieczne niż nowoczesne leki.
Po trzecie – ostrożnie z kremami
W aptekach, a także sieciowych drogeriach jest dużo maści, które mają wspierać proces gojenia się rany. Nie powinno się jednak wybierać ich na własną rękę. Warto omówić wybór odpowiedniej maści z lekarzem prowadzącym. Ponadto, na chłopski rozum wydawać by się mogło, że skoro jedna maść działa dobrze, to dwie będą działać idealnie. Tak jednak nie jest. Nie należy przesadzać ani z ilością, ani z częstością nakładania maści bądź kremu. Lekarze ordynują zazwyczaj maści i kremy zawierające sole srebra. Sole srebra działają bowiem antyseptycznie, co przeciwdziała rozwojowi bakterii w ranie.
Po czwarte – obserwuj miejsce operowane
Rana po operacji może być w niewielkim stopniu obrzęknięta i nie powinno nas to niepokoić. Wynika to z faktu, że proces gojenia rozpoczyna się zazwyczaj od lokalnego procesu zapalnego. Proces zapalny ma bowiem na celu usunięcie martwych komórek oraz przygotowanie pola dla nowej, zdrowej tkanki. Nie oznacza to jednak, że wszystkie dolegliwości związane z raną możemy i powinniśmy zrzucić na gojenie się. Pojawienie się ropnego wysięku bądź bardzo duży obrzęk powinien nas skłonić do pilnej konsultacji z lekarzem. Równocześnie wystąpienie objawów ogólnych, takich jak gorączka czy dreszcze musi zostać pilnie omówione z lekarzem.
Po piąte – przygotuj się do leczenia rany
Proces leczenia rany zależy między innymi od naszego stanu ogólnego oraz stanu naszego układu krwionośnego. Pogorszenie krążenia skutkuje bowiem dłuższym gojeniem się ran. Adekwatna aktywność fizyczna wraz z niepaleniem papierosów jest w tym przypadku kluczowa. Ponadto warto zadbać o zdrową dietę oraz dostateczną podaż witamin. Wydaje się jednak, że nie warto kupować leków mających poprawić krążenie na własną rękę.
Po szóste – przestrzegaj zaleceń lekarza
Sposób, w który goi się rana po operacji, jest dla naukowców tematem wielu badań. Z każdym rokiem wiemy coraz więcej oraz możemy leczyć rany coraz skuteczniej. Pamiętaj, że obecnie zalecenia lekarskie mogą być inne niż jeszcze kilka lat temu. Jest to związane z bardzo szybkim rozwojem medycyny oraz pojawianiem się nowych prac naukowych. Prace te na nowo kształtują zalecenia lekarskie. Fakt, że dany lekarz kiedyś zalecił dane postępowanie, a dziś je pomija, może być związany również z miejscem operowanym.