Kontakt / Cennik
Wróć do bloga
Realna walka ze stresem. Jak sobie z nim radzić?

Realna walka ze stresem. Jak sobie z nim radzić?

Stres towarzyszy każdemu człowiekowi, choć oczywiście każdy z nas ma inną na niego odporność. W przypadku każdego z nas, inne sytuacje powodują stres. Podczas gdy jeden człowiek nie ma problemu z przemawianiem do tysięcy osób, drugi będzie miał kłopot z rozmową z jedną osobą. Nie da się wyeliminować całkowicie stresu z naszego życia. Nie każdy rodzaj stresu jest też zły. Ten krótkotrwały, motywuje do działania. Permanentny, może prowadzić do depresji, obniżonej samooceny i samopoczucia. Jak radzić sobie ze stresem? Czy rzeczywiście można znaleźć na niego sposób?

Źródła stresu

Nie ma wątpliwości co do tego, że źródła stresu dla każdego człowieka mogą być inne. Żyjemy w zabieganych czasach. Aby sprostać wszystkim zadaniom, które sami przed sobą stawiamy, zużywamy mnóstwo energii. Powodem długotrwałego i destrukcyjnego stresu najczęściej bywa… brak czasu na odpoczynek lub brak umiejętności odpoczywania. Nie zawsze potrafimy się odciąć od źródeł stresu: odpowiedzialnej pracy, złej sytuacji rodzinnej lub indywidualnie stresujących sytuacji.

Planujesz zabieg z zakresu chirurgii plastycznej czy medycyny estetycznej?

Masz pytania, zaplanuj wizytę u naszego specjalisty

Zapraszam

Arkadiusz Kuna

Skutki stresu

Skutki długotrwałego stresu mają charakter nie tylko psychiczny, ale także fizyczny. Do psychicznych można zaliczyć takie objawy jak lęki, bezsenność, problemy z koncentracją, poczucie bezradności i izolacji, brak umiejętności z cieszenia się czymkolwiek, depresja, zaniżona samoocena, a nawet ataki paniki. Jak można się domyślać, zdrowie psychiczne bardzo szybko odbija się na samopoczuciu i zdrowiu. Do fizycznych skutków stresu można zaliczyć drżenie rąk, uczucie ucisku w żołądku, przyspieszone tętno, zwiększona tendencja do przeziębień, zaparcia lub biegunki, zawroty głowy, niestrawności i wypadanie włosów. Długotrwale utrzymujące się fizyczne skutki stresu mogą prowadzić do poważnych problemów z sercem np. zawału, otyłości, wrzodów żołądka, chorób skóry i nowotworów. Skutki stresu mogą być naprawdę tragiczne dla naszego zdrowia, dlatego warto podjąć próby wyzwolenia się z niego.

Walka ze stresem

Jest trudna, ale nie jest niemożliwa. Przede wszystkim, warto sobie uświadomić skutki stresu i zmotywować się do zmiany stylu życia zanim stres odbierze nam chęci do życia. Walka ze stresem może okazać się łatwiejsza niż myślisz, choć poniższe rady mogą wydawać Ci się trywialne. Co możesz zrobić?

  • Zacznij uprawiać sport – z pewnością będzie Ci trudno wygospodarować 2 lub 3 godziny w tygodniu na aktywność fizyczną, jednak może okazać się, że zmęczenie przyniesie Ci ulgę. Intensywny wysiłek pomaga rozładować napięcie, dotlenia organizm i pobudza krążenie. Pozwala na skupienie się na czymś innym i chwilowe odcięcie od problemów. Jeśli dobierzesz rodzaj aktywności pod swoje upodobania, może szybko okazać się, że na co dzień pozujesz się znacznie lepiej.
  • Jest wysiłek, musi być odpoczynek – wakacje w egzotycznym kraju z głową pełną problemów, to nie jest odpoczynek. Po wysiłku jaki funduje nam stres, ciało i głowa potrzebują wytchnienia. Postaraj się zadbać o równowagę. W dni wolne postaraj się odciąć od problemów. Wybierz się na spacer do lasu lub zafunduj sobie relaksującą kąpiel. Zrób cokolwiek, co sprawi Ci przyjemność. Tylko dzięki będziesz mieć okazję, aby chwilowo odciąć się od problemów i mieć siłę na mierzenie się z nimi.
  • Zdrowo się odżywiaj – takie stwierdzenie może wydawać się truizmem,ale zdrowa dieta, odpowiednia ilość warzyw i owoców, naprawdę wpływa na samopoczucie i poziom energii. Jedząc byle co, dodatkowo obciążasz swój organizm. Staraj się także unikać alkoholu. Być może przynosi chwilową ulgę, jednak w dłuższym procesie tylko potęguje stres.
  • Sięgnij po techniki relaksacyjne – istnieje co najmniej kilka technik, które pozwalają na odcięcie się od stresu. Wszystkie jednak wymagają treningu i czasu. Medytacja czy ćwiczenia oddechowe w dłuższej perspektywie, mogą przynieść oczekiwaną ulgę.