Kontakt / Cennik
Wróć do bloga
Rekonstrukcja piersi po mastektomii – korzyści

Rekonstrukcja piersi po mastektomii – korzyści

Każdego roku, wiele kobiet w Polsce i na świecie dowiaduje się o zachorowaniu na nowotwór piersi. Kluczowe znaczenie w efektywnym leczeniu ma stosunkowo wczesne wykrycie, stąd tez tak wiele kampanii społecznych, przypominających kobietom o regularnych badaniach. Większość kobiet po wdrożeniu odpowiedniego leczenia wychodzi z choroby, jednak pierś nie zawsze można uratować i nierzadko konieczna jest amputacja. Chirurgia plastyczna to także, albo przede wszystkim, chirurgia rekonstrukcyjna, której zadaniem jest pomoc osobom ciężko doświadczonym w poprawieniu jakości życia i codziennego samopoczucia. Jakie korzyści przynosi rekonstrukcja piersi?

Po zakończonym leczeniu

Brak jednej lub obu piersi i widoczne blizny z pewnością nie poprawiają samopoczucia kobiety, która właśnie niedawno pokonała ciężką chorobę. Kobieta po zakończeniu leczenia, przede wszystkim potrzebuje wsparcia ze strony profesjonalistów i ze strony bliskich. Brak piersi niejednokrotnie powoduje poczucie obniżonej atrakcyjności, często negatywnie wpływa na życie seksualne i powoduje skłonność do krytycznego traktowania samej siebie. Po przebytej chorobie, pacjentki najczęściej są wdzięczne za odzyskane zdrowie i życie, jednak utrata piersi, obawa przed nawrotami, ale także codziennym życiem powodują, że czas po zakończeniu leczenia jest trudny dla pacjentki. Choć większość kobiet po amputacji piersi nie decyduje się na rekonstrukcję piersi, jest ona uważana za część terapii, pomagającej wrócić do codzienności i przywrócić poczucie własnej wartości.

Planujesz zabieg z zakresu chirurgii plastycznej czy medycyny estetycznej?

Masz pytania, zaplanuj wizytę u naszego specjalisty

Zapraszam

Arkadiusz Kuna

Korzyści z rekonstrukcji

Rekonstrukcje piersi w Polsce przeprowadza się od 30 lat. Obecnie część z nich jest refundowana z Narodowego Funduszu Zdrowia, jednak system nie działa do końca wydajnie i w praktyce nie zawsze możliwe jest skorzystanie z tej opcji. Choć nie każda kobieta decyduje się na rekonstrukcję, to uważa się, że zabieg przynosi szereg korzyści zarówno w wymiarze fizycznym jak i terapeutycznym. Po utracie piersi, kobiety często mają poczucie, że w jakimś sensie utraciły kobiecość. Rekonstrukcja piersi w ujęciu fizycznym i psychicznym, pozwala ją przywrócić. Rekonstrukcja przynosi ze sobą także szereg korzyści natury praktycznej. Jedną z nich jest poczucie komfortu związane z brakiem konieczności noszenia wkładek. Kolejnym profitem jest lepsze samopoczucie po założeniu stroju kąpielowego lub bielizny. W końcu każdy, niezależnie od przebytych chorób chce dobrze wyglądać. Rekonstrukcja w pewnym sensie pozwala zapomnieć o chorobie i wrócić do funkcjonowania nie naznaczonego codziennym myśleniem i oglądaniem blizny w miejscu piersi.

Po jakim czasie rekonstrukcja?

Rodzaj zabiegu oraz czas przeprowadzenia zależny jest od wielu czynników, najczęściej związanych z przebiegiem choroby i dalszym leczeniem po operacji. Obecnie coraz częściej przeprowadza się tzw. operacje onkoplastyczne czyli w ramach jednej operacji przeprowadza się amputację i rekonstrukcję. Nie zawsze jest to jednak możliwe, dlatego najczęściej przeprowadzenie operacji możliwe jest po pół roku od zakończenia leczenia. W praktyce, kobiety często na zabieg decydują się dopiero po kilku latach po amputacji. Metoda i technika operacyjna zawsze konsultowana jest z kobieta przed operacją. W tym czasie chirurg dobiera najlepsze możliwe opcje, a decyzja podejmowana jest w porozumieniu z pacjentką. Po operacji konieczne jest przejście kilkutygodniowego okresu rekonwalescencji, a wskazania co do postępowania pacjentka otrzymuje bezpośrednio od chirurga plastyka. Najczęściej potrzeba czasu i odpoczynku. Ostateczny efekt operacji najczęściej można ocenić dopiero po pół roku od zabiegu.
Zabieg rekonstrukcji piersi, to dla wielu kobiet szansa na powrót do normalnego życia i sposób na zapomnienie o chorobie.
Autorka: Klaudia dziennikarka/blogerka