Kontakt / Cennik
Wróć do bloga
Rekonstrukcja piersi z endoprotezą

Rekonstrukcja piersi z endoprotezą

Rekonstrukcja piersi to zabieg, który najczęściej wykonuje się po mastektomii. Pomimo licznych korzyści, wiele kobiet nie decyduje się na niego ze względu na niesłuszne obawy o powikłaniach. Tymczasem to właśnie zadbanie o rekonstrukcję piersi z endoprotezą jest rozwiązaniem umożliwiającym realny powrót do zdrowia. Należy o tym pamiętać, tym bardziej że nowotwory piersi stanowią niemal jedną czwartą ogółu zachorowań typu onkologicznego. Co należy więc wiedzieć o tym zabiegu? Odpowiadamy w artykule!

Kiedy wykonuje się rekonstrukcję piersi z endoprotezą?

Podstawowym wskazaniem do przeprowadzenia zabiegu jest przejście mastektomii, czyli chirurgicznego usunięcia jednej lub dwóch piersi, aby tym samym usunąć rozwijającego się w niej guza. Coraz częściej kobiety decydują się na wykonanie tego zabiegu już w trakcie operacji mastektomii. Warto podkreślić, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby rekonstrukcję piersi z endoprotezą przeprowadzić nawet po latach. Specjaliści podkreślają, że zabieg zaleca się pacjentkom nie tylko po mastektomii, ale i po tumorektomii, kwadrantektomii i po innych zabiegach tego typu. Na to rozwiązanie mogą zdecydować się też kobiety, u których jedna pierś nie wykształciła się nieproporcjonalnie do drugiej ze względów genetycznych lub hormonalnych.

Planujesz zabieg z zakresu chirurgii plastycznej czy medycyny estetycznej?

Zapraszam

Arkadiusz Kuna

Przeciwskazania do zabiegu

Lekarze medycyny estetycznej zaznaczają, że nie wszystkie kobiety powinny się decydować na tego rodzaju operację. Dyskwalifikujące może być nadciśnienie, cukrzyca, a także i otyłość. Wyraźnym problemem jest również nałogowe palenie papierosów. Część z tych przeciwwskazań jest możliwa do zlikwidowania, więc nie są to czynniki trwale dyskwalifikujące. Każdorazowo to specjalista będzie oceniać, czy pacjentka kwalifikuje się do przeprowadzenia zabiegu, co ma na celu zapewnienie kobiecie pełnego bezpieczeństwa.

Jak przebiega rekonstrukcja piersi z endoprotezą?

Rekonstrukcja piersi z endoprotezą rozpoczyna się od naciągnięcia pozostawionej skóry np. po usunięciu piersi w wyniku mastektomii. W tym celu korzysta się z tzw. ekspandera, który jest wszczepiany pod skórę. Po odpowiednim rozciągnięciu skóry usuwa się ekspander, a zamiast niego wszczepia się właściwą endoprotezę. Istnieje też jednoetapowa rekonstrukcja piersi z endoprotezą, która ostatnio zaczyna się cieszyć coraz większą popularnością. W ramach operacji wykorzystuje się tzw. ekspanderoprotezę, czyli połączenie ekspandera oraz protezy.

Efekty rekonstrukcji piersi z endoprotezą

Po zabiegu pacjentka może cieszyć się ponownie symetrycznym biustem. Co więcej, jeśli zabiegowi będzie podlegać jedna pierś (przykładowo usunięta podczas mastektomii), jej wygląd nie będzie się znacząco różnił od drugiej. Równie istotnym rezultatem jest zwiększenie komfortu psychicznego. Kobieta nie będzie się musiała obawiać chodzenia po plaży, a także nie będzie miała uczucia trwałego okaleczenia. Tak więc pozytywne skutki estetyczne łączą się z poprawą ogólnego samopoczucia i pewności siebie u pacjentki.