Kontakt / Cennik
Wróć do bloga
sauna czy warto z niej korzystać

Sauna – czy warto z niej korzystać?

Nadchodząca jesień związana jest z coraz chłodniejszymi dniami. Równocześnie ciężej o promienie słońca, które nas rozgrzewają. Zdrowym i ciekawym rozwiązaniem wydaje się być sauna. Sauna, choć coraz popularniejsza, nie jest w Polsce jeszcze ogólnie stosowaną formą dbania o ciało. Sauny pojawiają się jednak coraz częściej na basenach, siłowniach czy innych centrach relaksu. W takich krajach jak Rosja czy Finlandia, chodzenie do sauny jest niemal codziennością oraz sposobem na relaks i zachowanie zdrowia. Stoją za tym liczne argumenty, które postaramy się przytoczyć w poniższym artykule. Czy warto korzystać z sauny?

O co chodzi w saunie?

Generalnie celem korzystania z sauny jest poprawienie odporności i wspomaganie leczenia niektórych dolegliwości. Sauna jest także relaksująca sama w sobie. Cały seans może być odmładzającym oraz ciekawym przeżyciem, który pozwoli zadbać nam nie tylko o nasze ciało, ale także i ducha. 

Planujesz zabieg z zakresu chirurgii plastycznej czy medycyny estetycznej?

Zapraszam

Arkadiusz Kuna

Pamiętaj jednak, że sauna nie zastąpi zdrowego stylu życia. Nadchodzącej jesieni kluczowe jest zadbanie również o odpowiednią i zbilansowaną dietę oraz należytą ilość ruchu fizycznego. Warto także sięgać po suplementację witaminy D. Można rozważyć zakup maski antysmogowej, która w pewnym stopniu uchroni nas przed niekorzystnym wpływem zanieczyszczonego powietrza. 

sauna czy warto z niej korzystać

Jakie mamy sauny do dyspozycji?

Istnieje kilka rodzajów saun, które różnią się od siebie temperaturą oraz wilgotnością powietrza.

– Sauna fińska – jest pierwowzorem dla innych saun. Wilgotność jest dosyć niska, a temperatura waha się między 80 a 125 stopniami Celsjusza. Sauna tego typu wyposażona jest najczęściej w piec z gorącymi kamieniami, które nie są polewane wodą – stąd też powstaje dość suche powietrze.

Sauna mokra – w tej saunie temperatury są nieco niższe, bo wahają się w granicach 75-90 stopni Celsjusza. Gorące kamienie znajdujące się w saunie mokrej polewane są wodą, przez co wilgotność powietrza jest wyższa, bo około 40%.

Łaźnia rzymska – klasyczna sauna parowa. Realna temperatura w tego typu saunie jest w granicach 45-60 stopni Celsjusza, jednak odczuwalna temperatura jest znacznie wyższa, co wynika z bardzo wysokiej wilgotności powietrza. Ze względu na niższą wilgotność powietrza, można w niej przebywać kilka minut dłużej niż np. w saunie fińskiej.

Sauna Infrared – popularna ostatnio w Polsce sauna. Temperatura wytwarzana jest promienniki podczerwone. Temperatura w saunie waha się od 40 do 50 stopni, a wilgotność powietrza to około 20%.

Bania ruska, która jest popularnym rodzajem sauny w Rosji, Białorusi oraz na Ukrainie. Bania ruska to najczęściej rodzaj wolnostojącej drewniane „chaty”. Sercem bani ruskiej jest piec opalany drewnem, które rozgrzewa kamienie. Temperatura w bani ruskiej jest bardzo wysoka i dochodzi nawet do 120 stopni, przy wilgotności około 60%. W tej saunie można przebywać maksymalnie kilkanaście minut, najlepiej w tym czasie robiąc przerwy. Pobyt w saunie najczęściej wiąże się także z zastosowaniem witki do smagania ciała parą.

Jakie korzyści zdrowotne płyną z korzystania z sauny?

Sauna jest jedną z najpopularniejszych form termoterapii. Korzystanie z sauny może być pomocne w zapobieganiu infekcjom. Wynika to z faktu tak zwanego hartowania organizmu. Istnieją również pewne przesłanki, które sugerują, że korzystanie z sauny może korzystnie wpływać na układ krążenia. W przypadku chorób układu krążenia, zawsze jednak trzeba zapytać lekarza o możliwości korzystania z sauny oraz poradzić się jaki rodzaj będzie najbardziej optymalny. Wysoka temperatura, odpowiednia wilgotność powietrza ma dobry wpływ na pozbycie się napięcia związanego z codziennym życiem. Rozgrzanie mięśni i stawów pomaga pozbyć się dolegliwości bólowych, a zmiany temperatur sprzyjają produkcji endorfin, czyli hormonów szczęścia.

sauna czy warto z niej korzystać

Kiedy nie należy korzystać z sauny?

Pamiętaj jednak, że z sauny nie należy korzystać kiedy jesteś chory. Nawet zwykły katar jest przeciwwskazaniem do korzystania z sauny. Nie należy używać sauny z myślą o „wypoceniu” choroby. Jeśli cierpisz z powodu jakichkolwiek chorób ogólnoustrojowych takich jak choroba niedokrwienna serca, miażdżyca, nadciśnienie tętnicze – skontaktuj się z lekarzem przed seansem sauny. Nie jest ona wskazana dla osób, które mają problemy z krzepliwością krwi oraz w przypadku niektórych chorób układu krążenia. Z sauny nie należy także korzystać przez jakiś czas po operacji. Do sauny nie wolno także wchodzić po konsumpcji alkoholu. Jeśli cieszysz się dobrym zdrowiem, warto korzystać z sauny. Jeśli jednak cierpisz z powodu jakichkolwiek poważniejszych dolegliwości – najpierw zasięgnij porady u specjalisty, który być może pomoże Ci wybrać saunę, która będzie sprzyjać leczeniu.