Żylaki to nie tylko problem estetyczny. Zaniedbanie problemów z żylakami może prowadzić do poważnych konsekwencji związanych z układem krwionośnym, takich jak zakrzepica i owrzodzenia żylne. Z problemem żylaków boryka się wiele osób. Dziś na szczęście żylaków można się skutecznie pozbyć.
Skąd biorą się żylaki?
Są dwa główne powody powstawania żylaków: geny oraz styl życia. Pierwszy z nich w ogromnym stopniu determinuje skłonność do żylaków. Jeśli z powodu tej choroby cierpiał któryś z rodziców lub dziadkowie, jest duża szansa, że problem w przyszłości będzie miało także dziecko. Drugim determinantem jest styl życia – zła dieta, otyłość, siedzący lub stojący tryb pracy. Największą skłonność do powstawania żylaków mają białe kobiety – czarnoskórzy prawie nie znają tego problemu a biali mężczyźni chorują znacznie rzadziej niż kobiety. Na powstawanie żylaków mają tez wpływ zawirowania hormonalne, częste noszenie butów na wysokim obcasie, palenie papierosów, noszenie obcisłej odzieży oraz ilość przebytych ciąż. Przyczyny te jednak są tylko dodatkowym elementem a na powstawanie żylaków największy wpływ mają geny.
Planujesz zabieg z zakresu chirurgii plastycznej czy medycyny estetycznej?
Zapraszam
Arkadiusz Kuna
Profilaktyka
Jeśli w najbliższej rodzinie pojawiał się problem z żylakami – warto uświadamiać i stosować profilaktykę już od najmłodszych lat. Osoby, które mają genetyczną skłonność do żylaków powinny przede wszystkim wyrobić nawyk aktywnego stylu życia. Ważny jest także rodzaj pracy – należy unikać zbyt długiego stania w miejscu lub siedzenia w jednej pozycji – szczególnie z nogą założoną na nogę. Dobrze jest branie naprzemiennie zimnego i ciepłego prysznica oraz unikanie długich, gorących kąpieli oraz sauny. Ważny jest także swobodny przepływ krwi – wygodne buty z szerokimi noskami i nieco obszerniejsza odzież usprawni krążenie.
Skleroterapia – sposobem na żylaki
Jeszcze kilkadziesiąt lat wcześniej leczenie żylaków nie było tak skuteczne jak obecnie. W leczeniu żylaków stosuje się skleroterapię. Istnieje kilka rodzajów tej metody, jednak każda z nich polega na podaniu do zmienionego chorobowo naczynia środka zamykającego lub powodującego zanik żylaka. Wyróżniamy:
- Skleroterapię klasyczną – gdzie do wnętrza naczynia podaje się roztwór sklerotyzanta.
- Skleroterapię piankową – gdzie środek zamykający ma postać pianki – stosowana szczególnie w przypadku dużych żylaków.
- Mikroskleroterapia – stosowana głównie do zamykania małych zmian takich jak teleangiektazje.
- Skleroterapia pod kontrolą – np. ultrasonografu. Sklerotyzant podany jest dokładniej dzięki podglądowi USG.
Skleroterapia jest bezpieczną metoda usuwania żylaków, jednak istnieje kilka bezwzględnych przeciwwskazań. Jest to z pewnością uczulenie na substancje zawarte w sklerotyzancie, ostra postać zakrzepicy oraz niesprawność ruchowa (pacjent po zabiegu musi przejść rehabilitację pozabiegową). Ponadto, przeciwwskazaniem może być ciąża, karmienie piersią, miażdżyca i przewlekłe choroby ogólnoustrojowe.
Żylaki to zaburzenie chorobowe mogące powodować poważne problemy zdrowotne, ale także problem natury estetycznej. Wiele kobiet wstydzi się wyglądu swoich nóg przez co, bez względu na temperaturę, ukrywa pod długimi spodniami. Żylaki to także problem natury fizycznej, bo powodują uczucie ciężkich i niemal zawsze zmęczonych nóg oraz ból podczas stania. Niezwykle istotne może okazać się wczesne rozpoznanie żylaków – zanim staną się one bolesne i widoczne. Pierwszymi symptomami mogą okazać się coraz bardziej widoczne żyły, puchnięcie nóg w okolicy kostek, ból i skurcze łydek, uczucie „ciężkich nóg”. Pierwszym objawem mogą być także teleangiektazje czyli pajączki – pod kolanami i na kostkach. Jest to ostatni moment aby przeciwdziałać dalszemu rozwojowi choroby – zmienić styl życia, zadbać o nawodnienie organizmu i odpowiednią dietę.
Autorka: Klaudia dziennikarka/blogerka