Trądzik, egzema, łuszczyca, trądzik różowaty to często zewnętrzne objawy stylu życia, stresu oraz środowiska w którym przebywamy. Właściwa pielęgnacja oraz stosowanie leków zewnętrznych zdecydowanie może pomóc, ale nie zlikwiduje źródła problemu. Często zapominamy o tym, że to jak żyjemy w dużym stopniu odbija się na naszym wyglądzie: na sylwetce, stanie skóry, włosów i paznokci. Nie u każdego człowieka jest to widoczne w równym stopniu, a Ci z nas, którzy mają problemy ze skórą, doskonale wiedzą, jak bardzo odbija się to na samopoczuciu i postrzeganiu siebie. Jak możesz pomóc swojej skórze w codziennym życiu?
Układ pokarmowy i wydalniczy a skóra
Zadaniem prawidłowo działającego układu wydalniczego w dużym stopniu jest detoksykacja. Wątroba, nerki, ale także jelita pełnią ogromną rolę w oczyszczaniu naszego organizmu ze zbędnych toksyn. Jeśli, któryś organ nie działa właściwie, odbija się to nie tylko na ogólnym zdrowiu, ale także na stanie skóry. Ogromne znaczenie może mieć stan jelit oraz flora bakteryjna. Dobre bakterie są nam potrzebne dla właściwego funkcjonowania, ale pomagają także w zachowaniu dobrego stanu skóry. To co zjadamy ma ogromny wpływ właśnie na tą florę. Aby pomóc w doprowadzeniu równowagi bakteryjnej, możesz wprowadzić do diety takie produkty jak kapusta kiszona, kefiry, jogurty naturalne, zielone warzywa oraz fermentowane sery. Ponadto, pamiętaj o tym, że witamina C ma ogromny wpływ na stan naszej skóry. Warto dostarczać ją do organizmu w postaci warzyw i owoców, ponieważ pomaga w utrzymaniu napięcia skóry i przyczynia się do produkcji kolagenu. Unikaj natomiast spożywania nadmiernej ilości cukrów prostych, przetworzonego jedzenia, bardzo ostrych dań oraz fast foodów.
Planujesz zabieg z zakresu chirurgii plastycznej czy medycyny estetycznej?
Zapraszam
Arkadiusz Kuna
Stres a skóra
Stres bywa zarówno pozytywny jak i negatywny. Krótkotrwały stres motywuje do działania i mobilizuje ciało i umysł. Długotrwały stres może powodować problemy zdrowotne i znacznie wpływać na stan skóry. Dlaczego? Stres oraz lęk, może zaburzać trawienie i spowodować wchłanianie toksyn przez jelita. Z kolei stres powoduje często brak snu, a to wzmaga poziom kortyzolu, przez co koło się zamyka. Osoby zestresowane często mimowolnie drapią zmiany skórne, co powoduje roznoszenie bakterii i zaostrzenie zmian zapalnych. Zły stan skóry znowu prowadzi do stresu i obniżonej pewności siebie i kolejny raz mamy do czynienia z błędnym kołem. Osoby odczuwające silny, ciągły stres z pewnością powinny spróbować nad nim zapanować, stosując techniki relaksacyjne lub oddając się swoim zainteresowaniom. Być może odpoczynek i relaks bardzo szybko doprowadzą do poprawy stanu skóry.
Leki nie tylko na zewnątrz
Prawidłowa pielęgnacja, stosowanie maści zewnętrznych z pewnością pomogą skórze, jednak w przypadku dużych stanów zapalnych (szczególnie przy trądziku), często konieczne jest także zastosowanie leków doustnych przepisanych przez lekarza dermatologa. Nie obawiaj się tego. Leki będziesz przyjmować przez jakiś czas, a w dłuższej perspektywie spowoduje to zaleczenie stanu zapalnego i skupienie się wyłącznie na prawidłowej pielęgnacji i zdrowym stylu życia.
Problemy skórne często są powodem kompleksów i niskiej samooceny, które prowadzą do obniżonej jakości życia. Lekarz dermatolog z pewnością pomoże Ci uporać się z problemem, jednak aby efekty utrzymywały się dłużej, trzeba nieco zmienić swoje nawyki. Dobra dieta, umiejętność odpoczynku nie tylko przyniosą korzyści Twojej skórze, ale przede wszystkim spowodują, że poczujesz się lepiej.