Stopy to niezwykle istotny element naszego ciała. To na nich spoczywa ciężar ciała i to dzięki nim nasz ciało nie chwieje się podczas chodzenia. Często zapominamy o tym, jak ważne jest zdrowie stóp i zaniedbujemy je w różny sposób. Co zrobić aby stopy służymy nam długo i to w jak najlepszej formie?
Kształt stóp
Anatomia stopy jest bardzo skomplikowana. Składa się z 3 grup kości: stępu, śródstopia oraz palców. W każdej zdrowej stopie znajduje się aż 26 kości i 33 stawy. Choć anatomia jest podobna u każdego z nas, nie wszystkie stopy wyglądają tak samo. Szczególnie różnią się między sobą; kształt i długość palców, rozmiar, wysokość podbicia i szerokość. Osoba np. o wzroście 170 centymetrów może mieć zupełnie inny rozmiar stopy jak osoba o tym samym wzroście i tej samej płci. O kształcie i rozmiarze stopy często decyduje genetyka, jednak trudno oprzeć się wrażeniu, że każde kolejne pokolenie ma większe stopy aniżeli wcześniejsze. Niektórzy ludzie przypisują kształtowi stóp przymioty świadczące o charakterze lub osobowości. I tak np. osoba która ma wszystkie palce mniej więcej równej długości jest z natury rozważna i rozsądna, natomiast osoba, której drugi palec wystaje ponad paluch powinna być osoba energiczną i entuzjastycznie nastawioną do życia.
Planujesz zabieg z zakresu chirurgii plastycznej czy medycyny estetycznej?
Zapraszam
Arkadiusz Kuna
Funkcje stóp
Stopa jest najniżej położoną częścią kończyny dolnej. To stopa mam kontakt z gruntem. Oczywiście, nie jest to kontakt bezpośredni, bo ludzie zwykli nosić obuwie, jednak jest to ta część ciała która jako jedyna „kontaktuje się” z nawierzchnią. Dzięki stopom jesteśmy w stanie utrzymać równowagę podczas stania i chodzenia. Skomplikowana budowa stóp pozwala także na amortyzację wstrząsów. Prawidłowo zbudowane stopy są w stanie przez długi czas przenosić cały ciężar ciała. Im ten ciężar jest większy, tym większe obciążenie stóp.
Pielęgnacja stóp
Obuwie
Odpowiednie obuwie ma kluczowe znaczenie dla zdrowia naszych stóp. Dzięki odpowiednim butom stopy nie będą narażone na kontuzje i zniekształcenia. Obuwie powinno być:
– dostosowane do pory roku
– wygodne
– wykonane z naturalnych materiałów
– nie uciskające żadnej części stopy
– odpowiednio wyprofilowane
Kilka z tych punktów mogą być szczególnie kłopotliwe dla kobiet. Część z nas uwielbia obuwie na wysokim obcasie co nie tylko powoduje nienaturalną pozycje stóp, ale też często uciska prowadząc do otarć i odcisków a z czasem nawet do trwałych deformacji. Buty na wysokim obcasie najlepiej nosić jedynie okazyjnie, a na co dzień wybrać jednak wygodniejsze buty.
Pielęgnacja skóry
Zdrowa skóra, szczególnie na spodniej części stóp jest bardzo istotna. Wszelkie odciski, popękane pięty nie tylko sprawiają ból, ale mogą też prowadzić do poważnych infekcji. Dlatego niezwykle ważne jest utrzymanie odpowiedniego poziomu nawilżenia i natłuszczenia w skórze. Co możesz zrobić?
– staraj się systematycznie używać kremu do stóp.
– obserwuj swoje paznokcie i nie dopuszczaj do ich wrastania.
– jeśli posiadasz skłonność do pękania skóry na piętach, nie czekaj aż zaczną krwawić. Systematycznie nawilżaj i natłuszczaj stopy kremami z zawartością mocznika.
– dokładnie wycieraj stopy po kąpieli oraz noś klapki na publicznych basenach. Grzybicę stóp i paznokci bardzo trudno wyleczyć.
Jeśli coś Cie szczególnie niepokoi – nie zwlekaj i udaj się do lekarza rodzinnego lub bezpośrednio do podologa, który zajmuje się leczeniem chorób stóp.
Autorka tekstu: Klaudia / dziennikarka, blogerka