Kontakt / Cennik
Wróć do bloga
Utrata wagi a stan skóry – jak uniknąć problemów?

Utrata wagi a stan skóry – jak uniknąć problemów?

Nagła utrata znacznej części wagi może powodować obwisanie skóry w niektórych partiach ciała. To dość częsty problem po intensywnym odchudzaniu. Czy można tego uniknąć? A jeśli problem już powstał – co możesz z nim zrobić?

Czynniki wpływające na obwisanie skóry

Nagła utrata 5 kilogramów u dorosłego człowieka nie powinna wpływać na stan skóry. Są to względnie normalne wahania wagi, kiedy ubytek tkanki tłuszczowej nie jest znaczny. Jednak gdy podczas intensywnego odchudzania zgubimy więcej niż 15 kilogramów – niektóre partie naszego ciała mogą obwisać, bo skóra nie „nadążyła” nad szybkimi zmianami i nie skurczyła się wraz z utratą tkanki tłuszczowej. Taka sytuacja najczęściej ma miejsce podczas intensywnego i niestety, niezbyt zdrowego odchudzania. Skóra może także zacząć obwisać w przypadku osób z dużą nadwagą – nawet przy zdrowej diecie z aktywnością fizyczną. Dzieje się tak, ponieważ ludzka skóra, szczególnie ta długotrwale naciągnięta, ma ograniczone zdolności do obkurczania się.

Planujesz zabieg z zakresu chirurgii plastycznej czy medycyny estetycznej?

Zapraszam

Arkadiusz Kuna

Jak chudnąć?

Z pewnością niezbyt szybko. Powolna i systematyczna utrata wagi spowodowana wprowadzeniem zdrowego sposobu odżywania pozwoli na zdrowe schudnięcie, a skóra będzie miała szansę nadążyć za utratą wagi. Kolejnym czynnikiem jest aktywność fizyczna. Ćwiczenia fizyczne wpływają na spalanie tkanki tłuszczowej, przyspieszają krążenie i rozbudowują mięśnie. Regularne ćwiczenia wspomogą ujędrnienie skóry i jej elastyczność. Kolejnym czynnikiem jest nawodnienie. Picie dużej ilości wody wpływa na nawilżenie skóry, jednak warto pamiętać także o nawilżaniu na zewnątrz – regularnie smarować ciała kremami lub balsamami. Nawilżona skóra nie tylko ma większe zdolności do obkurczania się, ale także zdecydowanie lepiej wygląda, co pozwoli Ci cieszyć się z uzyskanych przy odchudzaniu efektów. Zmiana diety powinna obejmować zarówno ilość, jak i jakość przyjmowanego pożywienia. Dieta bogata w warzywa, owoce oraz wartościowe zboża, to doskonałe źródło przeciwutleniaczy i składników odżywczych dobrze wpływających na stan skóry.

Decydując się na rozsądne chudnięcie, masz zdecydowanie większą szansę na uniknięcie efektu obwisłej skóry oraz… efektu jojo. W końcu „rozsądna dieta” to przede wszystkim zmiana stylu życia.

Obwisła skóra – co z nią zrobić, kiedy się już pojawi?

Metody walki z obwisłą skórą powinny być dobrane do rozmiaru problemu. Przede wszystkim – trzeba być cierpliwym. Skóra może jeszcze nieco się obkurczyć w ciągu kilku miesięcy od momentu znacznej utraty wagi, dlatego warto poczekać, bo być może finalnie wszystko wróci do normy. W tym czasie nie osiadaj na laurach. W dalszym ciągu pij dużo wody, nawilżaj skórę i złuszczaj martwy naskórek – bo to poprawi krążenie i ujędrni skórę. Nie rezygnuj z ćwiczeń, a w ramach podziękowania sobie za wytrwałość – wybierz się na ujędrniający masaż.

Kiedy skóry jest zbyt dużo – powyższe działania mogą nie wystarczyć. Po zgubieniu dużej ilości kilogramów, skóra najczęściej obwisa w okolicach brzucha, ud oraz na ramionach. To duży estetyczny problem, szczególnie latem, kiedy nie mamy możliwości ukrycia jej pod grubym ubraniem. Kiedy nie pomagają tradycyjne metody, bo nadmiarów skóry jest po prostu za dużo – z pomocą może przyjść chirurgia plastyczna. Do wyeliminowania nadmiarów skóry na brzuchu stosuje się zabieg zwany plastyką brzucha. Poddają się mu nie tylko osoby, które borykają się z obwisłą skóra po nagłej utracie wagi, ale także kobiety, które po ciąży mają podobny problem. Najlepsze efekty uzyskuje się wtedy, kiedy waga jest ustabilizowana a pacjent zdaje sobie sprawę, że trwałość zabiegu uzależniona jest od utrzymania prawidłowej masy ciała.

Autorka: Klaudia dziennikarka/blogerka