Blefaroplastyka, czyli inaczej korekta powiek to zabieg, który ma na celu zmianę estetyki bądź funkcjonalności powieki górnej lub dolnej. Zabiegi na powiekach mogą być przeprowadzone w tym samym czasie lub też w pewnym odstępie czasowym. Zabieg blefaroplastyki ma na celu rozwiązanie problemu opadającej powieki. Problem opadających powiek jest problemem dość powszechnym, dotykającym zarówno kobiet, jak i mężczyzn w starszym wieku. Wykonuje się go, aby usunąć nadmiernie wiotką skórę. Nadmiar wiotkiej skóry wynika z faktu, że wraz z wiekiem nasza skóra staje się coraz mniej elastyczna. Utrata elastyczności wynika z kolei z zaburzeń syntezy kolagenu oraz przewlekłego działania czynników drażniących takich jak światło słoneczne. Konsekwencją opadającej powieki jest zmęczony oraz starczy wyraz twarzy. W rzadszych przypadkach dochodzi nawet do zwężenia pola widzenia. . Jednak zdarzają się przypadki, w których korekta powiek konieczna jest również u osób młodych. Kto może poddać się zabiegowi? U kogo zabieg blefaroplastyki ma sens?
Korekta powiek – w jakim wieku przeprowadzić zabieg?
W przypadku operacji plastyki powiek nie ma ograniczeń wiekowych. W przypadku przeprowadzania zabiegu u osoby małoletniej konieczna jest jednak zgoda rodzica. Blefaroplastyka może być przeprowadzona zarówno ze względów kosmetycznych, jak i medycznych. U młodych osób zazwyczaj mamy do czynienia z wadami wrodzonymi lub nabytymi uszkodzeniami nerwów oraz mięśni. Opadająca powieka może prowadzić do narastających problemów ze wzrokiem, a także prawidłowym odprowadzaniem łez, które nawilżają powierzchnię oka. Opadająca górna powieka prowadzi do zwężenia pola widzenia – przede wszystkim z góry i boku. Opadająca dolna powieka może z kolei prowadzić do niedomykania się oka, a tym samym do jego wysuszania. Suche oko jest problemem nie tylko nieprzyjemnym, ale też potencjalnie groźnym. Dlatego też uważa się, że nie ma żadnych ograniczeń wiekowych dla osób, które chcę poddać się korekcie powiek.
Planujesz zabieg z zakresu chirurgii plastycznej czy medycyny estetycznej?
Zapraszam
Arkadiusz Kuna
Korekta powiek – ogólne wskazania
Należy nadmienić, że za najlepszych kandydatów do zabiegu plastyki powiek uważa się osoby, które ukończyły trzydziesty piąty rok życia. Niemniej jednak wykonuje się go także u osób młodszych. Zabieg blefaroplastyki powinno się wykonywać u osób, u których powieka jest faktycznie opadająca. Ważne jest również, aby pacjent miał względnie realistyczne oczekiwania wobec zabiegu operacyjnego. Należy pamiętać, że żaden zabieg chirurgii plastycznej nie ma na celu zamienienie nas w zupełnie inną osobę. W wielu przypadkach korekta powiek pozwala na odzyskanie pewności siebie, a także pozbycie się wrażenia zmęczonej twarzy. Po zabiegu oczy odzyskują młody wygląd, a także wydają się większe i bardziej symetryczne, co znacznie zwiększa również odczucia estetyczne. Zabieg metody korekty powiek dobierany jest indywidualnie. Niejednokrotnie zdarza się, że pacjenci korzystają z dwóch metod plastyki jednocześnie, czyli zabiegu dolnej i górnej powieki oka.
Kto nie powinien poddać się blefaroplastyce?
Zabiegi w okolicy oka zawsze wymagają dogłębnych badań. Przed zabiegiem blefaroplastyki warto skonsultować się z lekarzem okulistą, który dogłębnie zbada nasze oko. Może się bowiem okazać, że zaburzenia naszego widzenia wynikają nie z opadającej powieki, a z innych zaburzeń w obrębie oka. Suche oko może być wynikiem ogólnoustrojowej choroby, a nie opadającej powieki. Pamiętaj, że noszenie okularów nie jest przeciwwskazaniem do blefaroplastyki. Jeżeli jednak nosisz soczewki, to warto przez kilka dni przed i po zabiegu przerzucić się na klasyczne okulary korekcyjne.
Kiedy poddać się zabiegowi korekty powiek ze względów medycznych?
Najogólniej mówiąc – po rozmowie z lekarzem okulistą. To do lekarza okulisty zazwyczaj zgłaszamy się, jeżeli wystąpią u nas jakiekolwiek problemy z widzeniem. Ponadto, nawet jeżeli nie odczuwamy problemów z oczami, powinniśmy je badać możliwie regularnie. Do najważniejszych wskazań ogólnych zalicza się:
- wady mięśni, np. nadmiernie rozbudowana część mięśnia okrężnego oka,
- nadmiar skóry w obrębie powieki i oka mogą prowadzić do opadania powieki, a tym samym zwężenia szpary powiekowej.
Zabieg nie wymaga znieczulenia ogólnego. Zazwyczaj wystarcza znieczulenie miejscowe. Pamiętaj jednak, że po zabiegu powinno się liczyć z dwoma – trzema tygodniami przerwy w pracy.