Kontakt / Cennik
Wróć do bloga
Witaminy, które mają największy wpływ na wygląd i zdrowie skóry

Witaminy, które mają największy wpływ na wygląd i zdrowie skóry

Na naszą skórę w ogromny, stopniu ma wpływ nasz dieta. Zawartość talerza to nie tylko kalorie i składniki odżywcze niezbędne dla prawidłowego funkcjonowaniu organów wewnętrznych, ale też witaminy, które maja kluczowy wpływ na wygląd skóry i jej podatność na choroby. Które witaminy są najważniejsze dla naszej skóry?
Skóra to największy narząd organizmu człowieka. Chroni narządy wewnętrzne, mięśnie, kości przed uszkodzeniem, chroni przed zimnem oraz przed drobnoustrojami. Ma doskonałe zdolności regeneracyjne poprzez funkcję złuszczania. Bez skóry człowiek nie jest w stanie żyć. Jest to organ, który odpowiedzialny jest za sprawne działania termoregulacyjne całego organizmu. Myśląc o naszej skórze, rzadko pamiętamy o mnogości jej funkcji, a często pamiętamy wyłącznie o jej estetycznej stronie. Takie podejście ma swój powód, ponieważ ludzie o ładnej skórze kojarzą się ze zdrowiem i młodością. Na wygląd i prawidłowe funkcjonowanie naszej skóry ogromny wpływ mają witaminy i składniki mineralne zawarte w pożywieniu. Niektóre z tych witamin używane są jak składniki kremów lub w preparatach leczniczych podawanych bezpośrednio na skórę.

Witamina A

Nie jest to witamina, którą bezpośrednio przyjmujemy w jedzeniu. Wątroba wytwarza witaminę A z beta-karotenu zawartego w pokarmach takich jak ryby (konkretnie tran), żółtka jaj, śmietana, marchew i masło i niektóre rośliny strączkowe. Witamina A ma bardzo duże znaczenie w procesach regeneracyjnych skóry. Odpowiednia ilość witaminy A w organizmie zapewnia ochronę przed przebarwieniami, powoduje szybką regenerację naskórka i utrzymuje odpowiednie nawodnienie skóry. Jej niedobór powoduje problemy w nawodnieniu i w natłuszczeniu.
Witamina E
Czyli „witamina młodości”. Zawarta w olejach i oliwie z oliwek oraz pełnoziarnistych produktach zbożowych. Ściśle „współpracuje” z witaminą E, ponieważ zapobiega jej utlenianiu się. Witamina E sprzyja regeneracji skóry i tworzeniu kolagenu, który odpowiada za jej gęstość i sprężystość. Podobnie ja witamina A, witamina E zapobiega wysuszaniu skóry. Jej najważniejszą funkcją dla wyglądu skóry jest funkcja neutralizowania wolnych rodników a tym samym opóźnianie procesu starzenia się.
Witamina B2 i B5
vitamin-pill2-1259291Niedobory witaminy B2 mogą wpłynąć na pojawianie się lub nasilenie zmian trądzikowych. Witamina B2 występuje w tłustych rybach, kaszy jaglanej oraz nabiale – szczególnie w serach twarogowych. Braki witaminy B2 mogą także negatywnie wpłynąć na proces rogowacenia naskórka oraz pojawianie się zajadów. Niezwykle ważna dla skóry człowieka jest także witamina B5, czyli kwas pantotenowy. Łagodzi on wszelkie podrażnienia i uszkodzenia skóry. Kojąco wpływa na oparzenia słoneczne, wykazuje także właściwości nawilżające.
Witaminy D
To także ważne dla skóry witaminy. Ich braki powodują upośledzenie przyswajania nienasyconych kwasów tłuszczowych. Witaminę D stosuje się przy łuszczycy. Łagodzi stany zapalne oraz normalizuje działanie gruczołów potowych.
Witamina C
Jedna z najpopularniejszych witamin i chyba najczęściej używanych w postaci suplementów. Oprócz tego, że wspomaga odporność, jest bardzo ważna dla wyglądu i zdrowia skóry. Łagodzi stany zapalne i zmiany trądzikowe. Dzięki niej rany szybciej się goją. Występuje m.in. w porzeczkach, cytrusach, agreście, natce pietruszki, bobie i zielonym groszku.
witaminy_na_skore

Planujesz zabieg z zakresu chirurgii plastycznej czy medycyny estetycznej?

Zapraszam

Arkadiusz Kuna

Witaminy na skórę w kremach i w pożywieniu

Współczesna technologia pozwala na zastosowanie witamin w kosmetykach oraz użycie takich formuł chemicznych, które sprawiają, że dana witamina wraz z kremem przyswajana jest przez skórę. Witaminy A, E i C używa się w kremach przeciwzmarszczkowych, ponieważ poprawiają napięcie i jędrność skóry. Witaminę C stosuje się przy łagodzeniu zmian trądzikowych. Witaminę B5 w preparatach stosuje się złagodzenie podrażnień oraz oparzeń słonecznych. Nowoczesne technologie oraz wciąż postępująca nauka pozwalają na coraz lepsze wykorzystanie witamin w preparatach. Nic jednak nie zastąpi przyjmowania witamin w sposób naturalny – czyli w pożywieniu. Zbilansowana dieta wpłynie nie tylko pozytywnie na nasze zdrowie, ale także na skórę, która będzie wyglądała dobrze. Wspomaganie się preparatami kosmetycznymi z witaminami jest jak najbardziej wskazane, jednak przede wszystkim trzeba pamiętać o właściwym dostarczaniu witamin i składników odżywczych do organizmu.
Autorka tekstu: Klaudia / dziennikarka, blogerka