Kontakt / Cennik
Wróć do bloga
Wizerunek – co powoduje, że ludzie wydają się być godni zaufania?

Wizerunek – co powoduje, że ludzie wydają się być godni zaufania?

Wizerunek, to chyba jedno z najczęściej powtarzanych w marketingu haseł. O właściwy, pozytywny, budzący zaufanie wizerunek zabiegają dziś nie tylko ludzie, ale także firmy, marki czy organizacje. Wszyscy ludzie wydają się być bardziej świadomi tego, w jaki sposób wzbudzić zaufanie, sympatię czy wydawać się bardziej kompetentnym. Na ogólny wizerunek człowieka składa się wiele czynników. Niektóre z nich są poza nami, inne można poprawić. Co powoduje, że ludzie wydają się być godni zaufania?

Siła pierwszego wrażenia

Pierwsze wrażenie zwykle bywa mylne i większość z nas przyzna, że nie ocenia się książki po okładce. Nie zmienia to jednak faktu, że wszyscy w pewnym stopniu ulegamy pierwszemu wrażeniu i na jego podstawie oceniamy innych ludzi. Jak podaje portal focus.pl, potrzeba nam około 11 sekund, aby ocenić czy osoba, którą poznajemy jest sympatyczna i wiarygodna. Negatywne pierwsze wrażenie nie oznacza, że nie można go zmienić, jednak po pierwszej, negatywnej ocenie, będzie to dużo trudniejsze.
Wydaje się, że obecnie świat oszalał na punkcie wyidealizowanego wizerunku. Media społecznościowe jeszcze bardziej podsycają ten trend. Aby być postrzeganym dobrze, powinniśmy zdrowo się odżywiać, uprawiać sport, być uśmiechniętym, dążyć do samorozwoju, być otwartym na ludzi i nowe wyzwania. Na to wszystko właściwie mamy wpływ, jeśli rzeczywiście zależy nam na robieniu dobrego, pierwszego wrażenia. Niestety, niektóre czynniki wpływające na odbiór wiarygodności naszej osoby, nie są zależne od naszej siły woli i starań lub są są zależne, jednak wymagają dużo więcej pracy. Co to takiego?

Planujesz zabieg z zakresu chirurgii plastycznej czy medycyny estetycznej?

Masz pytania, zaplanuj wizytę u naszego specjalisty

Zapraszam

Arkadiusz Kuna

Cechy osobowości ukryte w mimice i postawie

Nie wszyscy jesteśmy optymistami otwartymi na innych ludzi. Właściwie to dobrze, bo czy świat nie byłyby nudny, gdybyśmy wszyscy mieli podobne cechy osobowości? Czasem zależy nam na wzbudzeniu zaufania, bo wiemy, że jesteśmy jego godni i z przyczyn nam nieznanych, nie udaje się to w takim stopniu, w jakim życzylibyśmy tego sobie. Portal focus.pl, zauważa, że aby wzbudzić zaufanie rozmówcy już na samym początku, powinniśmy być zadbani, posiadać umiejętność wyczucia sposobu rozmowy i poruszania się rozmówcy (podobno wszyscy lepiej czujemy się w towarzystwie osób podobnych do nas samych) oraz pokazać, że mamy do siebie dystans. Ponadto, na postrzeganie naszej osoby może mieć postawa (wyprostowana sylwetka i pewny krok) oraz patrzenie rozmówcy w oczy podczas konwersacji.

Wygląd twarzy a zaufanie

Jak podaje portal psychologiawygladu.pl powołując się na badania z Princeton, wygląd twarzy ma wpływ na to czy postrzegamy dana osobę jako godną zaufania czy też nie. Istnieje kilka cech twarzy, które według naukowców powodują w jaki oceniamy poznanego człowieka:

  • Szerokość nasady nosa – im szersza, tym mamy mniejsze zaufanie.
  • Położenie brwi – nisko położna wewnętrzna część brwi powoduje, że człowiek wydaje się nie być godny zaufania.
  • Położenie kości policzkowych – wydatne kości policzkowe powodują, że bardziej ufamy właścicielowi twarzy.
  • Kształt podbródka – płaski, kanciasty podbródek nie wzbudza zaufania.

Choć wydaje się to oczywiste, cechy twarzy i jej wygląd nie świadczą o tym czy dana osoba jest godna zaufania czy też nie. Czasem na podstawie pierwszego wrażenia, niesłusznie przypisujemy negatywne cechy charakteru. I odwrotnie, możemy na podstawie wyglądu twarzy niesłusznie zaufać osobie, która tego zaufania nie jest godna. Jakie są Wasze spostrzeżenia na ten temat? Czy przydarzyło się Wam mylnie ocenić drugą osobę na podstawie wyglądu?
Autorka: Klaudia dziennikarka/blogerka