Woda ryżowa, to nic innego jak produkt uboczny powstający po gotowaniu ryżu. Sam ryż ma wiele składników odżywczych i witamin dobrych nie tylko dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, ale także dla naszej skóry i włosów. Podczas gotowania ryżu, sporo cennych składników pozostaje w wodzie. Przy odpowiednim pozyskaniu i przechowywaniu wody ryżowej, możemy zyskać cenny i niedrogi kosmetyk do codziennej pielęgnacji.
Jak przygotować wodę ryżową?
Pozyskanie wody ryżowej nie jest szczególnie trudne. Można to zrobić gotując ryż przez kilka minut. Wodę po gotowaniu należy odcedzić, przelać na słoiczka, wystudzić i schować do lodówki. Drugi sposób, to zalanie garści ryżu ciepłą wodą i pozostawienie tej mikstury na kilka godzin do zmętnienia. Podobnie jak przy pierwszym sposobie, wodę należy odcedzić, przelać do szklanego słoika i przechowywać w lodówce maksymalnie 3 dni, choć najlepiej używać mikstury na bieżąco. Po czasie woda może się zepsuć, co wyraźnie wyczujesz otwierając słoiczek. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, wodę po prostu wylej. Do sporządzenia mikstury najlepiej używać ryżu jak najmniej przetworzonego. To w nim jest najwięcej witamin i substancji odżywczych.
Planujesz zabieg z zakresu chirurgii plastycznej czy medycyny estetycznej?
Zapraszam
Arkadiusz Kuna
Sposoby na wykorzystanie wody ryżowej
Maseczka do twarzy
Przygotuj grubą, papierową chusteczkę i nożyczkami wytnij dziury w miejscu oczu oraz nosa. Chusteczkę zamocz w przygotowanej wcześniej wodzie ryżowej, nałóż chusteczkę na twarz i trzymaj około 15 minut. Po tym czasie chusteczkę ściągnij a resztki delikatnie zmyj letnią wodą.
Oczyszczanie wodą ryżową
Przygotowaną wodę ryżową możesz użyć podobnie jak płynu do zmywania makijażu lub płynu micelarnego. Zamocz wacik lub płatek w wodzie ryżowej i delikatnymi, kolistymi ruchami oczyszczaj skórę z zanieczyszczeń.
Woda ryżowa jak wspomaganie ochrony przed słońcem
Krem z filtrem to podstawa. Jeśli jednak chcesz wzmocnić ochronę przed szkodliwym promieniowaniem, umyj skórę wodą ryżową przed nałożeniem kremu z filtrem. Dla japońskich kobiet było to kiedyś jedyny środek chroniący przed palącym słońcem.
Płukanka do włosów
Woda ryżowa to doskonała odżywka dla włosów. Po zmyciu szamponu czystą wodą, nie stosuj odżywki tylko spłucz dodatkowo włosy domowym preparatem. Taka płukanka doskonale działa na włosy zniszczone. Nadaje im blask oraz objętość.
Woda ryżowa na miękkie stopy
Robisz domowe zabiegi pielęgnacyjne stóp? Doskonale wiesz, że każdy krem wchłania się lepiej wtedy, kiedy stopy są wymoczone. Zamiast moczyć je w zwykłej wodzie z mydłem, zastosuj wodę ryżową. Samo moczenie w miksturze przed 20 minut sprawi, ze Twoje stopy będą miękkie i gładkie.
Woda ryżowa na poparzenia słoneczne
Jeśli zdarzyło Ci się zapomnieć o ochronie przeciwsłonecznej i doszło do bolesnych poparzeń skóry, woda ryżowa kojąco wpływa na skórę spaloną słońcem. Aby preparat zadziałał zastosuj miksturę dokładnie tak, jak stosujesz maskę. Namocz grubą chusteczkę papierową i przyłóż do poparzonego miejsca. Woda ryżowa ma działanie łagodzące i zapewnia szybką ulgę.
Właściwości wody ryżowej
Ryż oraz woda ryżowa to doskonałe źródło witaminy E, witamin z grupy B, ryboflawiny, tiaminy oraz kwasu fitowego. Doskonale rozjaśnia przebarwienia, zmiękcza skórę, zwęża pory i realnie wpływa na wygląd skóry i włosów. Stosowanie wody ryżowej nie jest niczym nowym. Azjatyckie kobiety już wieki temu poznały cudowne właściwości tego naturalnego kosmetyku. Ważne, aby ryż gotować bez dodatku soli a jego jakość powinna być jak najlepsza. Następnym razem, kiedy będziesz gotować ryż, zastanów się zanim wylejesz wodę do zlewu.
http://multiculticlub.com/woda-ryzowa-azjatycki-eliksir-mlodosci/
https://www.zwivel.com/blog/rice-water-beauty-tips/