Dermatoskopia
Zmiany, które możesz zauważyć na swojej skórze, najczęściej są niegroźne i nie wymagają leczenia ani usunięcia. Mimo to, w ramach profilaktyki zdrowotnej warto przynajmniej raz w roku umówić się na wizytę kontrolną do dermatologa. Badanie, które wykonuje on przy takiej okazji to dermatoskopia. Jest ona niezbędna również w przypadku podejrzenia zmian nowotworowych, które wykryte we wczesnym stadium rozwoju, mają szanse na całkowite wyleczenie.
Dermatoskopia – jakie są wskazania do bodania?
Głównym wskazaniem jest podejrzenie nowotworu skóry. Ale nie tylko to, ponieważ samemu trudno jest rozpoznać zmiany na skórze wymagające interwencji medycznej. Dlatego prócz badań kontrolnych, do wizyty u dermatologa powinna cię skłonić sytuacja, gdy z twoimi znamionami skórnymi dzieje się coś niepokojącego. To może być zmiana wielkości, kształtu, zabarwienia lub świąd znamienia skórnego lub pojawienie się nowego znamienia skórnego.
Poza tym, wskazaniem do dermatoskopii bywa:
- podrażnione znamię skórne lub jego krwawienie,
- naczyniaki,
- brodawki,
- świerzb,
- znamiona o nieregularnym kształcie,
- duża ilość znamion,
- jasna karnacja,
- obciążenia genetyczne nowotworem skóry,
Przebieg badania z użyciem dermatoskopu
Badanie jest w pełni bezpieczne i bezbolesne, dlatego bez obaw możesz z niego skorzystać. W jego trakcie lekarz przygląda się wszystkim zmianom na skórze z pomocą dermatoskopu. To przyrząd, który swoim kształtem przypomina niewielkich rozmiarów obiektyw na małej rączce. Dzięki kilkunastokrotnemu powiększeniu dermatolog może zobaczyć zmiany w formie trójwymiarowego obrazu i tym samym dostrzec głębsze warstwy skóry w miejscu zmiany.
W przypadku niektórych zmian może też użyć wideodermatoskopu lub fotodermatoskopu, co bardzo ułatwia diagnozę. Dzięki specjalnemu oprogramowaniu, obraz zmiany wyświetlany jest wówczas na ekranie komputera, co pozwala na obejrzenie go w wysokiej rozdzielczości.
Tym samym ułatwia to postawienie wstępnej diagnozy oraz porównanie obecnych wyników z tymi, które wykonane zostało podczas wcześniejszego badania.
Potrzebujesz porady dermatologicznej?
Masz pytania, zaplanuj wizytę
Zapraszam
Natalia Noga
Ocena cech ABCDE w trakcie badania
Dermatoskopia pozwala ocenić też cechy ABCDE, czyli:
A – Asymetry – kształt, którego nieregularność i niesymetryczność może wskazywać na potencjalnie złośliwy charakter badanej zmiany.
B – Borders – brzegi, kształt, wyraźność odgraniczenia od skóry niezmienionej. Im bardziej nieregularna, poszarpana i mniej wyraźnie odgraniczona od reszty skóry zmiana, tym większe prawdopodobieństwo nowotworu.
C – Colour – zabarwienie oraz równomierność i nieregularność rozmieszczenia barwnika w zmianie. Większe odstępstwa od normy pod tym względem mogą wskazywać na złośliwość zmiany.
D – Diameter – wielkość, ewolucja i dynamika zmiany. Postępujący wzrost i średnica większa niż 5 mm uważana jest za podejrzaną i odbiegającą od normy.
E – Elevation – powierzchnia i wypukłość. Podobnie jak w poprzednich punktach, tak i tu im bardziej parametry te są zaburzone, tym większe ryzyko raka skóry.
Badanie dermatoskopowe nie pozwala na postawienie ostatecznej diagnozy, a jedynie zasygnalizowanie podejrzanych zmian, które mogą wskazywać na łagodny, bądź złośliwy ich charakter. Dopiero badanie histopatologiczne daje pewność, co do charakteru zmiany.