Rekonstrukcja brodawki piersiowej

Choroba nowotworowa zawsze stanowi ogromne obciążenie zarówno dla organizmu, jak i psychiki osoby, u której zdiagnozowano raka.
W przypadku kobiet nierzadko niezbędnym w leczeniu okazuje się też zabieg mastektomii. To nie tylko operacja usunięcia piersi, ale też utrata pewnej części poczucia kobiecości. Zmienia postrzeganie własnej wartości i mocno wpływa na samoocenę.

Terapia, której celem jest wyleczenie z raka, obejmuje między innymi rekonstrukcję piersi i brodawki sutkowej. Pomaga przywrócić zdrowy wygląd i uwolnić się od tego, co przypominało o przebytej chorobie.
Ostatnim etapem rekonstrukcji piersi jest rekonstrukcja brodawki sutkowej. Nie zawsze jednak chirurgowi udaje się przywrócić taki sam jej wygląd. W takiej sytuacji możesz skorzystać z mikropigmentacji medycznej, która pozwala uzyskać oczekiwany przez ciebie efekt.

W zabiegu mikropigmentacji stosowane są techniki zbliżone do tych używanych w makijażu permanentnym. Dzięki temu twoje brodawki znów będą wyglądały jak żywe.

Rekonstrukcja brodawki piersiowej – Wskazania do zabiegu

Mikropigmentacja brodawki piersiowej może być wykonana z kilku powodów. Wskazaniem jest wykonany wcześniej zabieg rekonstrukcji piersi, operacja plastyczna piersi oraz niezadowolenie z obecnego wyglądu brodawek piersiowych.

Zdjęcie przeznaczone dla osób pełnoletnich

Mikropigmentacja po rekonstrukcji piersi

Zabieg rekonstrukcji piersi wykonywany jest najczęściej u kobiet, u których zdiagnozowano nowotwór piersi lub które straciły pierś w wypadku. W trakcie operacji chirurg plastyczny jest w stanie odtworzyć ten ważny element kobiecego ciała. Nierzadko jednak potrzebuje wsparcia specjalisty, który zajmuje się medycznym tatuażem i może wykonać rekonstrukcję brodawki piersiowej. W zależności od potrzeby, zabieg obejmuje:

 • samą otoczkę – ciemniejszą i grubszą część skóry wokół brodawki,
 • całą brodawkę.

Niezadowolenie z wyglądu brodawek

Zabieg mikropigmentacji przeznaczony jest nie tylko dla kobiet, które zmuszone były poddać się mastektomii. Mogą z niego korzystać również te osoby, których nie satysfakcjonuje sam wygląd otoczek brodawek piersiowych. Jeśli na przykład są za jasne i tym samym nie mają wyraźnego odcięcia od reszty skóry, w trakcie zabiegu można to skorygować. Innym powodem niezadowolenia z wyglądu brodawek jest ich asymetria. Coś takiego często jest skutkiem karmienia piersią lub nieudanej operacji plastycznej piersi.

Zdjęcie przeznaczone dla osób pełnoletnich

Zdjęcie przeznaczone dla osób pełnoletnich

Po operacjach piersi

Rekonstrukcja brodawki piersiowej może być zastosowana zarówno w sytuacji, gdy operacja piersi przebiegła prawidłowo, jak i wtedy, gdy doszło do pewnych komplikacji lub błędu lekarskiego.

Mikropigmentacja po nieudanych operacjach piersi

Choć operacja piersi miała pozytywnie wpłynąć na ich wygląd, to może dojść do pewnych komplikacji i powikłań. Jednym ze skutków nieudanych zabiegów jest kompleks zespołu otoczki, czyli martwica brodawki. Jej objawem jest pojawienie się martwych tkanek w piersi, co wymaga kolejnej interwencji chirurgicznej. W jej trakcie lekarz usuwa tkanki martwicze, co niestety nie zawsze okazuje się wystarczające. Martwica może spowodować trwałe zbliznowacenie, zniekształcenie piersi, a nawet obumarcie brodawki sutkowej.
Również tu z pomocą przychodzi zabieg mikropigmentacji, który pomaga odtworzyć wygląd zdrowej brodawki wraz z otoczką.

Mikropigmentacja po prawidłowo przeprowadzonej operacji piersi

Nawet gdy operację plastyczną piersi można uznać za udaną, to i tak mogą pozostać po niej blizny. Każdy przypadek jest inny i zdarza się, że lekarz zmuszony jest naciąć skórę wokół krawędzi otoczki brodawki sutkowej lub pionowo przez dolną część piersi. Na szczęście powstałe po zabiegu blizny można zamaskować za pomocą mikropigmentacji.
Do zabiegów chirurgicznych piersi, które mogą tworzyć blizny, należą:

 • powiększenie piersi,
 • zmniejszenie piersi (redukcja mammoplastyki),
 • modelowanie piersi (lifting),
 • zmniejszenie piersi u mężczyzny (ginekomastia).

Zdjęcie przeznaczone dla osób pełnoletnich

Inne wskazania

Choć przypadki raka piersi diagnozowane są u mężczyzn dużo rzadziej niż u kobiet, to również w tym przypadku może być niezbędny zabieg mastektomii. Po upływie odpowiedniego czasu tu także z pomocą może przyjść specjalista, który wykona mikropigmentację brodawki piersiowej.
Poza tym panowie mogą korzystać z zabiegu, gdy:

chorują na bielactwo,
uszkodzili brodawkę w wyniku wypadku lub mocnego poparzenia,
ich brodawka jest bardzo jasna i nie odróżnia się od pozostałej części skóry na klatce piersiowej.

Kiedy można przystąpić do makijażu permanentnego otoczki sutkowej?

Podobnie jak ma to miejsce w przypadku operacji chirurgicznych, tak i przed zabiegiem makijażu permanentnego otoczki sutkowej niezbędna jest konsultacja połączona ze szczegółowym wywiadem medycznym. Dzięki temu można uniknąć powikłań spowodowanych przeciwwskazaniami do zabiegu.
Jeśli jesteś po zakończeniu leczenia onkologicznego, musisz odczekać co najmniej pół roku, zanim będzie możliwe wykonanie zabiegu. Gdy chcesz skorzystać z niego z innego powodu, czas ten może ulec zmianie, o czym dowiesz się w trakcie wizyty.

Przeciwwskazania do zabiegu

Pomimo fizycznych wskazań, zabieg rekonstrukcji brodawki piersiowej nie zawsze można wykonać. Przeciwwskazaniem jest:

 • czas krótszy, niż 6 miesięcy od zabiegu obejmującego pierś,
 • aktywa choroba nowotworowa, która jest w trakcie leczenia,
 • ciąża i karmienie piersią,
 • gorączka,
 • infekcje,
 • świeża rana,
 • skłonności do tworzenia się blizn i keloidów.

Planujesz zabieg kosmetyczny?

Masz pytania, zaplanuj wizytę

Zapraszam

Agnieszka Golda

Zabieg rekonstrukcji brodawki piersiowej

Wiedza, umiejętności i doświadczenie osoby, która wykonuje zabieg to podstawa, jeśli efekt ma być zadowalający. Do rekonstrukcji brodawki i otoczki kosmetolog wykorzystuje specjalną igłę. Z jej pomocą wprowadza wybrany wcześniej pigment pod skórę aż do uzyskania jej właściwego wyglądu. Może w ten sposób zarówno przyciemnić zbyt jasną otoczkę, jak i ją powiększyć, dzięki czemu piersi nie będą sprawiały wrażenia mniejszych, niż są w rzeczywistości.

Dobrze wykonany zabieg pozwala na pełne odwzorowanie wyglądu zdrowej i naturalnej brodawki piersiowej. W praktyce oznacza to, że obraz będzie sprawiał wrażenie trójwymiarowego i trudnego do rozpoznania dla osób postronnych.
Rekonstrukcja brodawki piersiowej to proces. Dla uzyskania prawidłowego efektu niezbędne jest skorzystanie z dwóch lub trzech zabiegów w odstępach czterech tygodni każdy. Po zabiegu należy ściśle stosować się do zaleceń osoby, która go wykonywała.

Skontaktuj się z nami

Rekonstrukcja brodawki piersiowej – Korzyści z zabiegu

O korzyściach z zabiegu najlepiej mogą powiedzieć osoby, które z niego skorzystały. Szczególnie te, dla których było to dopełnieniem operacji rekonstrukcji piersi. Jednak nie tylko. Również odświeżenie wyglądu brodawek, czy skorygowanie ich kształtu pozytywnie wpływa na samoocenę, samopoczucie i jest powodem do uśmiechu. Piersi dzięki temu sprawiają wrażenie lekko uniesionych, jędrniejszych i młodszych.