Kontakt / Cennik

Trądzik

Problemy skórne w postaci trądziku dotykają wiele osób, w tym młodych, którzy są w okresie dojrzewania. Ze względu na to, iż choroba ta lokalizuje się przede wszystkim na twarzy, wywołuje duży dyskomfort i negatywnie wpływa na poczucie wartości oraz samoocenę. Choć proces leczenia jest długi, to warto je rozpocząć jak najwcześniej, gdy tylko pojawią się pierwsze oznaki choroby.

Trądzik zwyczajny

To jedna z najczęstszych przewlekłych, zapalnych chorób skóry, leczonych w gabinecie dermatologicznym. Zwykle dotyczy nastolatków, ale spotykany jest również u osób dorosłych. Lżejsze postacie leczone są preparatami zewnętrznymi, cięższe wymagają leczenia doustnego.

Przyczyny

Przyczyn trądziku zwyczajnego jest wiele. Do najczęstszych należą:

  • wzmożony łojotok,
  • zaburzenia rogowacenia,
  • kolonizacja bakteryjna.

Objawy

Objawami, po których możesz rozpoznać trądzik zwyczajny, są:

  • grudki,
  • krostki
  • zaskórniki.

Te ostatnie mogą być otwarte (z otworu w części środkowej wydobywa się masa łojowo-rogowa) i zamknięte (drobne i białe). Zmiany najczęściej lokalizują się na twarzy, plecach
i klatce piersiowej.

Trądzik różowaty

Trądzik różowaty jest przewlekłą, zapalną chorobą skóry twarzy. Najczęściej występuje u kobiet, choć cierpią na nią również mężczyźni. Pierwsze objawy zwykle pojawiają się w okolicach 30. roku życia. W zależności od stadium rozwoju charakteryzuje go silne zaczerwienienie twarzy oraz drobne grudki i krostki.

Przyczyny

Przyczyny trądziku różowatego są wieloczynnikowe, a wśród nich są też takie, które mogą znacznie zaostrzyć stan choroby o podłożu hormonalnym.
Do najczęstszych należą zaburzenia immunologiczne oraz czynniki naczyniowe, hormonalne i infekcyjne.

Objawy

Do objawów, które mogą wskazywać na tego rodzaju problemy skórne, należą zmiany na twarzy, które przyjmują postać:

  • rumienia,
  • grudek i krostek,
  • poszerzonych naczyń krwionośnych,
  • uczucia suchości, pieczenia i kłucia skóry.

Skóra dotknięta przez trądzik różowaty wrażliwa jest na promieniowanie ultrafioletowe, mróz i wiatr.

Potrzebujesz porady dermatologicznej?

Masz pytania, zaplanuj wizytę

Zapraszam

Natalia Noga

Bardzo trudno jest walczyć z trądzikiem samemu, a ukrywanie jego objawów pod ubraniem czy pod makijażem, zwykle okazuje się mało skuteczne. Dlatego zawsze warto o pomoc poprosić specjalistę, który przede wszystkim odpowiednio zdiagnozuje to schorzenie skóry. To podstawa do rozpoczęcia leczenia i daje duże większe szanse powodzenia, niż miałoby to miejsce w przypadku stosowania jedynie domowych sposobów.
W walce z trądzikiem najlepiej poprosić o pomoc specjalistę. Dzięki temu od początku korzystać będziesz ze sprawdzonych sposobów, metod i środków, które pozwolą zahamować rozwój tego schorzenia i krok po kroku zmierzać będą do przywrócenia równowagi w Twojej skórze.

Skontaktuj się z nami