Botoks i kwas hialuronowy odmieniły oblicze medycyny estetycznej. Pomagają one odzyskać młodszy, świeższy i zdrowszy wygląd. Sprawiły też, że zabiegi stały się bardziej dostępne, a ich efekt coraz częściej obserwujemy wśród naszych bliskich. Ponadto botoks daje możliwość małej i szybkiej korekty naszego wyglądu. Niestety, w ostatnich latach coraz popularniejsze staje się podawanie botoksu samemu sobie, bez pomocy osoby przeszkolonej w tym zakresie. Jest to praktyka bardzo niebezpieczna, a jej efekt kosmetyczny nierzadko bardzo wątpliwy. Co sprawia, że niektóre kobiety podejmują ryzyko? Czynników jest prawdopodobnie wiele. Czy są one świadome ryzyka, które niesie za sobą samoaplikowanie botoksu? Prawdopodobnie nie, a decyzję o samoaplikacji botoksu podejmowane są zazwyczaj pod wpływem filmików instruktażowych na platformach społecznościowych. Czym grozi samodzielne użycie botoksu? I dlaczego botoks powinien być aplikowany przez lekarza?
Dlaczego niektóre kobiety decydują się na samodzielny zastrzyk botoksu?
Jedną z głównych przyczyn tego zjawiska jest cena oraz dostępność. Samodzielna aplikacja botoksu jest faktycznie tańsza. Niemniej jednak wiąże się ona z wątpliwym efektem kosmetycznym oraz niemałym niebezpieczeństwem dla zdrowia fizycznego. Działanie botoksu jest przemijające, a aplikację należy powtarzać. Nie powinno jednak zachęcać nas to do samodzielnego podawania sobie botoksu. Niektóre kobiety mylnie uważają, że podadzą botoks sobie samej lepiej niż wykształcony lekarz. Powinnyśmy odwiedzić lekarza medycyny estetycznej. Z jednej strony wykona on zabieg poprawnie i nie narazi nas na szpecące blizny. Z drugiej strony możemy z nim omówić lepsze – i być może bardziej długotrwałe rozwiązanie.
Planujesz zabieg z zakresu chirurgii plastycznej czy medycyny estetycznej?
Masz pytania, zaplanuj wizytę u naszego specjalisty
Zapraszam
Arkadiusz Kuna
Nie aplikuj botoksu sama – nie wiesz co jest w ampułce
Po pierwsze – samodzielne podawanie botoksu wiąże się nierzadko z uzyskiwaniem go z niepewnych źródeł. Należy pamiętać, że takie leki i substancje są nierzadko zanieczyszczone chemikaliami bądź nawet bakteriami. Nie powinno się kupować botoksu z niesprawdzonych stron internetowych, a tym bardziej go podawać. Pamiętaj, że leki i substancje lecznicze należy kupować w aptece, a nie przez internet. Tym samym internetowe botoksy nie są bezpieczne dla naszego organizmu. Lekarze mają z kolei dostęp do substancji o pewnym i bezpiecznym składzie, które są na bieżąco monitorowane.
Aplikując botoks samemu narażasz się na zakażenia
Kolejnym ważnym aspektem aplikacji botoksu jest sterylność jego podania. Lekarz nie tylko wie, jak prawidłowo zdezynfekować ręce, ale też potrafi unikać innych źródeł zakażenia. Zakażenie miejsca, w którym podano botoks może być nie tylko szpecące, ale i niebezpieczne. Lekarz medycyny estetycznej potrafi zadbać o aseptykę oraz przeprowadzić zabieg zgodnie ze sztuką lekarską.
Botoks to jad kiełbasiany – należy zachować ostrożność
Botoks jest niczym innym niż toksyną botulinową, znaną szerzej jako jad kiełbasiany. Choć podany prawidłowo jest bezpieczny, to nieprawidłowa iniekcja może prowadzić do poważnego zatrucia. Do innych niebezpieczeństw związanych z samodzielną podażą botoksu należy:
- nadmierna bolesność oraz nieustępujący obrzęk,
- pojawienie się podbiegnięcia krwawego,
- zakażenie HIV lub HCV przy użyciu niesterylnych igieł,
- porażenie mięśnia twarzowego,
- upośledzenie mowy,
- nudności,
- reakcja alergiczna.
Podsumowując, samodzielna aplikacja botoksu jest bardzo niebezpieczna. Ponadto efekt kosmetyczny może być bardzo kiepski, a negatywne skutki długotrwałe.
Czy można w takim razie wstrzykiwać sobie inne rzeczy niż botoks?
Nie, pod żadnym pozorem nie należy aplikować sobie innych substancji mających na celu poprawę wyglądu. Pamiętaj, że substancje takie jak botoks czy kwas hialuronowy są przeznaczone do stosowania przez specjalistów. Pod żadnym pozorem nie należy również wstrzykiwać sobie pozornie bezpiecznych substancji takich jak oleje roślinne. Są to bardzo niebezpieczne praktyki, których skutków można uniknąć, jeżeli zabieg wykona prawidłowo przeszkolona pod tym kątem osoba.