Kosmetyki drogeryjne nie zawsze były dostępne, a choroby skóry oraz chęć posiadania pięknej cery istniały od zawsze. Przez wieki ludzie nauczyli się korzystać z ziół i poznali ich właściwości. Wiele z nich do dziś wykorzystywanych jest w kosmetykach przeznaczonych dla skóry i włosów. Których ziół warto używać aby zwalczyć problemy skórne i poprawić wygląd włosów?
Zioła dobrze działają na skórę zarówno w formie nakładanej bezpośrednio na skórę jak i w postaci naparów do picia. Część z nich znajdziemy na łące, część możemy wyhodować w domowej doniczce. Ziołowe kosmetyki przygotowane samodzielnie w domu mają wiele zalet. Jedną z nich jest brak konserwantów i związków chemicznych, które używane są w kosmetykach drogeryjnych. Zioła są całkowicie naturalne, a przygotowanie domowej maseczki lub okładu trwa maksymalnie 15 minut.
Zioła dla włosów
Pokrzywa – ten nielubiany, parzący „chwast” świetnie działa na włosy. Wyciąg z pokrzywy stosowany jest w wielu szamponach. Hamuje wypadanie włosów oraz pomaga zwalczyć łupież. Regenerująco działa na skórę głowy.
Skrzyp polny – Stosowany w szamponach i suplementach diety. Zapobiega wypadaniu włosów i ogranicza ich siwienie. Zawiera dużo krzemu dzięki czemu włosy są lśniące.
Rumianek – doskonale sprawdza się w pielęgnacji alergicznej i wrażliwej skóry głowy. Ma właściwości łagodzące i przeciwzapalne. Ma właściwości rozjaśniające dlatego dobrze działa na jasne włosy
Korzeń łopianu – wzmacnia cebulki włosów zapobiegając przy tym ich wypadaniu. Doskonale działa na włosy słabe i łamliwe. Ma właściwości grzybobójcze i przeciwzapalne dlatego świetnie łagodzi skutki problemów skórnych.
Szyszki chmielu – łagodzi i przeciwdziała powstawaniu łupieżu, ma działanie przeciwzapalne przez co łagodzi podrażnienia skóry głowy. Napary stosowane na skórę głowy wzmacniają włosy i przeciwdziałają łamaniu się.
Planujesz zabieg z zakresu chirurgii plastycznej czy medycyny estetycznej?
Masz pytania, zaplanuj wizytę u naszego specjalisty
Zapraszam
Arkadiusz Kuna
Zioła dla skóry
Babka lancetowata – ma przede wszystkim właściwości przeciwzapalne. Łagodzi podrażnienia skóry i dobrze radzi sobie z wysypkami, opuchnięciami, oparzeniami i ugryzieniami owadów.
Łopian – działa nie tylko dobrze na włosy, ale także wspomaga leczenie trądziku i łojotoku. Stosowany także przy skórze objętej łuszczycą.
Aloes – często stosowany w kremach i tonikach przeznaczonych do pielęgnacji. Działa łagodząco i ma silne działanie nawilżające.
Arnika – niweluje opuchliznę i podrażnienia. Często stosowana jest w kremach pod oczy ponieważ dobrze radzi sobie opuchniętą skórą. Dzięki właściwościom przeciwzapalnym stosowana jest także w preparatach zwalczających trądzik.
Mięta – sprawdza się przy pielęgnacji cery tłustej. Dobrze reguluje pracę gruczołów łojowych. Ponadto, daje uczucie odświeżenia skóry.
Szałwia – ma działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Dobrze reguluje pracę gruczołów potowych.
Zioła doskonale działają używane w pod różna postacią. Z pewnością warto pić napary, ponieważ działają dobrze nie tylko na skórę, ale także regulują pracę narządów wewnętrznych np. żołądka, trzustki, nerek czy dwunastnicy. Stosowane bezpośrednio na skórę przynoszą ulgę w problemach i działają długofalowo. Zioła stosowane w domowych maseczkach mogą skutecznie ją odżywić i zregenerować. Dzięki połączeniu ziół z innym składnikami takimi jak cytryna, oliwa z oliwek lub maślanka dodadzą skórze blasku. Dobrze sporządzone maseczki pomogą uporać się z problemami skórnymi, oparzeniami, opuchnięciami, skutecznie nawilżą skórę i wyregulują prace gruczołów łojowych. Są naturalne, więc mamy pewność, że oprócz składników odżywczych nasza skóra nie otrzyma dodatkowo szkodliwych związków chemicznych.
Autorka tekstu: Klaudia / dziennikarka, blogerka